[G] Messerschmitt Bf-109 K-4 wyd. Model-Hobby

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 390
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 25

[G] Messerschmitt Bf-109 K-4 wyd. Model-Hobby

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

Dzień dobry wieczór! :roll:

Wracam z zaświatów ;-) Ostatnie kilka lat to nie jest dla mnie dobry czas na modelarstwo, ale coś tam chwilami uda się jednak podłubać. A nawet ukończyć :D I tak, po dwóch :!: latach pracy powstał wreszcie model 109-tki. Nie jest łatwy, jest bardzo dobrze spasowany, choć ma trochę drobnych błędów, instrukcja i rysunki nie wszystko wyjaśniają, ale jak się to pokona, to wychodzi bardzo efektowny model.

Budowa trwała bardzo długo, nieregularnie i z wielotygodniowymi (a nawet kilkumiesięcznymi) przerwami - i ta nieregularność się mściła, bo jednak wypadałem z wprawy. W efekcie poziom mojego wykonania jest mocno nierówny. Zdecydowałem się jednak pokazać tę galerię, bo uważam, że to opracowanie jest warte uwagi, a jakoś nie wiedzieć czemu nie cieszy się popularnością - nie znalazłem w internetach ani relacji, ani galerii gotowego modelu. Niedawno dopiero pojawiła się pierwsza relacja na Kartonbau.de.

Parę drobiazgów sobie odpuściłem (bo ich i tak nie będzie widać :lol: ), jakieś trzy czy cztery detale mi zostały bo za cholerę nie wiem, gdzie je wkleić, ale to jakieś popierdółki są, więc szat rozdzierać z tego powodu nie będę :cool:

No dobra - nie ma co się rozpisywać. Zapraszam do oglądania tego, co mi wyszło. Zdjęcia robiłem tak, żeby nie epatować tym, co mi nie wyszło :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1053
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [G] Messerschmitt Bf-109 K-4 wyd. Model-Hobby

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Świetny wykonany model. Kołpak śmigła i okapotowanie silnika, szczególnie to poszerzające kadłub bliżej kabiny budzą szacunek. Jedyny widoczny problem widzę na ostatnim zdjęciu a dokładnie pośrodku zdjęcia, czyli lekko zagniecona część idąca od elementu centropłata obok lewego koła w miejscu przejścia na skrzydło. Ale jak samolot stoi na kołach to raczej tego nie widać. Jak patrzę na podłużne przetłoczenia na skrzydłach to mam wrażenie, że to mimo pozorów, jeden z trudniejszych elementów do prawidłowego wykonania w miejscu zachodzenia na krawędź natarcia. Łukowi jaki trzeba wykonać przeciwstawia się konieczność jednoczesnego zagięcia na krawędzi natarcia. Jak Ty sobie z tym poradziłeś ?
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: [G] Messerschmitt Bf-109 K-4 wyd. Model-Hobby

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

:spoko:
Dobrze Cię widzieć. Do tego w formie :D .

Bardzo dobry hitlerszmit.
Pewnie, że można się doszukiwać problemów. Wykonawcę one irytują. Ale dla widza - piękny model.
I niełatwe kartonowo elementy.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 390
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 25

Re: [G] Messerschmitt Bf-109 K-4 wyd. Model-Hobby

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

Dziękuję, jhradca! :usmiech:
jhradca pisze: pn maja 08 2023, 11:30 [...] okapotowanie silnika, szczególnie to poszerzające kadłub bliżej kabiny budzą szacunek [...] Jedyny widoczny problem widzę na ostatnim zdjęciu a dokładnie pośrodku zdjęcia, czyli lekko zagniecona część idąca od elementu centropłata obok lewego koła w miejscu przejścia na skrzydło [...]
Okapotowanie silnika jest bardzo mądrze podzielone, dzięki czemu krzywizny mają duży promień i doskonale się układają. Pod tym względem to świetnie zaprojektowane elementy. Większym wyzwaniem jest jednak połączenie segmentu silnikowego z kabinowym, bo połączenie jest na dwie wręgi i wypada w środku tego wybrzuszenia, w bardzo eksponowanym miejscu. Nie lubię łączenia na dwie wręgi, tutaj też nie poszło dobrze - tuż za wlotem powietrza powstała szczelina, którą musiałem zamaskować odpowiednio dociętym "klinem" z zapasu koloru. Ale ostatecznie tego prawie nie widać.

Natomiast to zagniecenie oprofilowania skrzydło-kadłub to efekt mojego wcześniejszego błędu polegającego na niespasowaniu jak należy centropłata z kadłubem. No i później to się zemściło - oprofilowania nie dało się już tak naciągnąć, by tę szczelinę zakryć. A próbowałem, dlatego to miejsce jest takie wymęczone.
jhradca pisze: pn maja 08 2023, 11:30 Jak patrzę na podłużne przetłoczenia na skrzydłach to mam wrażenie, że to mimo pozorów, jeden z trudniejszych elementów do prawidłowego wykonania w miejscu zachodzenia na krawędź natarcia. Łukowi jaki trzeba wykonać przeciwstawia się konieczność jednoczesnego zagięcia na krawędzi natarcia. Jak Ty sobie z tym poradziłeś ?
Nie poradziłem sobie, niestety :-? Rzeczywiście, uformowanie tego zagięcia tak, by ładnie się ułożyło na krawędzi natarcia jest karkołomnym wyzwaniem. Formowałem ten element klasycznie - metalowymi kulkami różnej średnicy po nawilżeniu wodą i BCG. Ale się nie udało... :cry:
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 390
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 25

Re: [G] Messerschmitt Bf-109 K-4 wyd. Model-Hobby

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

gk pisze: pn maja 08 2023, 20:10 :spoko:
Dobrze Cię widzieć. Do tego w formie :D .

Bardzo dobry hitlerszmit.
Pewnie, że można się doszukiwać problemów. Wykonawcę one irytują. Ale dla widza - piękny model.
I niełatwe kartonowo elementy.
Dziękuję! :usmiech: Choć z tą formą nie jest na razie tak dobrze, jak bym sobie tego życzył, ale o modelarskiej emeryturze jeszcze ani myślę :D
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: [G] Messerschmitt Bf-109 K-4 wyd. Model-Hobby

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Świetnie że wróciłeś i że
o modelarskiej emeryturze jeszcze ani myślę


Chyba muszę swoją modelarską emeryturę - na której od kilku lat przebywam - jednak zawiesić. :D

Nie mnie oceniać jakość wykonania ale model mi się oczywiście podoba, choć taki szarobury i ... znooowu meserszmit :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Lukson 1982
Posty: 57
Rejestracja: śr sty 04 2023, 17:38
Lokalizacja: Szamotuły
x 8

Re: [G] Messerschmitt Bf-109 K-4 wyd. Model-Hobby

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Lukson 1982 »

Piękny, gratulacje! :)
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 390
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 25

Re: [G] Messerschmitt Bf-109 K-4 wyd. Model-Hobby

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

Tempest, Lukson 1982 - dziękuję! :usmiech:
Tempest pisze: wt maja 09 2023, 4:44 Chyba muszę swoją modelarską emeryturę - na której od kilku lat przebywam - jednak zawiesić. :D
Koniecznie! :D
Tempest pisze: wt maja 09 2023, 4:44 ... znooowu meserszmit :D
Przepraszam! I obiecuję, że następnym modelem już nie będzie meserszmit :lol:
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: [G] Messerschmitt Bf-109 K-4 wyd. Model-Hobby

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

ZbyszekS pisze: wt maja 09 2023, 22:06 I obiecuję, że następnym modelem już nie będzie meserszmit
Jinpu ? :chytry:
Czy szczezł ?
I będzie nowość.

Wrzucisz parę zdjęć z budowy? Ależ je się przyjemnie oglądało. Wrzuć. Chyba, że też się stałeś fejzbokiem :haha:. Z całym szacunkiem dla użytkowników tego zacnego narzędzia powszechnej inwigilacji.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 390
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 25

Re: [G] Messerschmitt Bf-109 K-4 wyd. Model-Hobby

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

Jinpu i Leopard leżą w pudełkach i czekają na swój ciąg dalszy, więc na razie nic nowego nie mam do wrzucenia. Muszą jeszcze trochę poleżeć, bo teraz mam zamówienie na konkretną realizację - na szczęście to raczej nieskomplikowany model, więc jest szansa, że pójdzie względnie szybko. Synek zamówił, a dziecku się przecież nie odmawia - nawet (a może tym bardziej? :lol:), gdy ma już 25 lat i o głowę przerósł ojca... :haha:

A na fejsbuku i owszem - jestem obecny :jezyk2: Ale nie przeniosłem się tam z modelami. KW pozostaje najważniejszym miejscem, gdzie pokazuję swoją modelarską pracę (o ile tylko jest co pokazać). Na FB wrzucam tylko kilka zdjęć gotowego modelu - dla znajomych, ale to dodatkowo, nie zamiast KW. A zatem, jak mnie przez dłuższy czas tutaj nie ma, to znaczy, że nie ma mnie z modelami nigdzie. Bo Kartonwork jest nie do zastąpienia :usmiech:
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
ODPOWIEDZ