[R] Leopard 2A5 - GPM nr 1'2015

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1107
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 202

Re: [R] Leopard 2A5 - GPM nr 1'2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

Fajnie wyprofilowałeś te błotniki. Niesamowita czystość i precyzja! :spoko:
Pozdr
Piotr
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
Sztuk 4

Re: [R] Leopard 2A5 - GPM nr 1'2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sztuk 4 »

Nie chciałem wcześniej zagęszczać atmosfery i miru relacji :cisza: i zadawać pytania w typie : czy będziesz troszkę z naciskiem na słowo "troszkę" poprawiał w ramach tego co można poprawić pewne części ? ... I dobrze, że nie pytałem, bo po tym jak skleiłeś te błotniki to widzę, że nie będziesz korygował wyglądu części.
Tu można było na przykład rozciąć poziomą owijkę na 3 części, żeby zasygnalizować zawiasy, boczną płaszczyznę błotnika od strony kadłuba rozciąć w pionie tak, aby wyglądał jak oddzielna, podnoszona część - wydaje mi się, że żadna robota, a afekt przeróbek godny uwagi.
Wiadomo, że w modelu zawsze są jakieś uproszczenia, które bez głębokiej ingerencji, czy malowania nie da się poprawić, ale to co można małym nakładem sił zrobić to chyba warto.
Oczywiście jeżeli jest koncepcja - poprawiamy tylko błędy opracowania tak, aby dało się skleić cały model to nie ma po prostu sprawy.
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 390
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 25

Re: [R] Leopard 2A5 - GPM nr 1'2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

Sztuk 4 pisze: ndz sty 10 2021, 21:36 [...] Oczywiście jeżeli jest koncepcja - poprawiamy tylko błędy opracowania tak, aby dało się skleić cały model [...].
Właśnie tak. Plus zmiany, że tak powiem, konstrukcyjno-technologiczne, czyli takie, których celem jest ułatwienie sobie pracy lub w ogóle umożliwienie sklejenia jakiegoś elementu, gdy wykonanie go w sposób zaproponowany przez autora przekracza moje umiejętności. Czyli np. dodatkowe podklejanie części, podział siatek na elementy, oklejanie mocno widocznych, pogrubionych krawędzi paskami zadrukowanego papieru zamiast ich retuszowania itp.

Poniżej dobry przykład. Peryskopy przedziału kierowcy. Projekt, po pierwsze, ma błąd, bo na jednym autor nie zaznaczył oszklenia (całe pole jest zamalowane na ciemnozielono):

Obrazek

To skłoniło mnie do pomysłu "oszklenia" tych elementów. Ale przy próbie sklejenia pierwszego z nich pojawił się drugi problem i na nim poległem haniebnie. Okazało się bowiem, że po wycięciu pola na oszklenie jego ramka jest tak delikatna, że momentalnie porozrywał mi się cały ten element - nie byłem w stanie go skleić z jednej siatki. Musiałem dorobić nowy, na podstawie uszkodzonej siatki, ale już podzieliłem sobie tę siatkę tak, by być w stanie ją skleić (góra oddzielnie, boki oddzielnie, oszklenie oddzielnie). I znowu poległem. Dopiero przy drugiej próbie dorobienia tego peryskopu osiągnąłem względnie satysfakcjonujący efekt i tak już zostawiłem (to ten z lewej strony; dla uchwycenia skali na tym zdjęciu dodam, że płyta pod peryskopami ma grubość 1,5 mm):

Obrazek

Takie podejście do przeróbek wynika z faktu, że wciąż mam duże braki warsztatowe - niektóre elementy udaje mi się wykonać bardzo dobrze, ale zbyt wiele rzeczy wciąż mi nie wychodzi, bo nadal nie opanowałem techniki na odpowiednim poziomie. Absolutnie nadrzędnym celem, jaki sobie stawiam przy każdym kolejnym modelu, jest więc wyłącznie doskonalenie technik - chcę, by każdy kolejny model był coraz dokładniej wykonany: bez szczelin, "smarków" od kleju, plam farby po omsknięciu się pędzla podczas retuszu, nierównych krawędzi, krowich żeber, uskoków, wybrzuszeń, źle wykonanych wyobleń itd. Może tutaj dodam, że w moim przypadku osiągnięcie tego celu jest dla mnie akurat wyzwaniem samym w sobie, ponieważ wiele lat temu w wypadku straciłem kciuk lewej dłoni, i choć to żadna tragedia, to jednak możliwości operowana lewą dłonią mam nieco ograniczone. Na tym etapie mojego modelarstwa chodzi mi więc wyłącznie o opanowanie warsztatu, nie mam na razie ambicji budowania replik, choć podziwiam prace Kolegów, którzy takie repliki budują :spoko:

Pozdrawiam serdecznie :usmiech:
Zbyszek
Ostatnio zmieniony ndz mar 20 2022, 15:12 przez ZbyszekS, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
Sztuk 4

Re: [R] Leopard 2A5 - GPM nr 1'2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sztuk 4 »

Twoja relacja - Twój wybór - tak tylko napomknąłem, bo na klejone modele patrzę nie tylko okiem modelarza, ale i projektanta i nie raz widzę jakby więcej niż potrzeba :faja:
Akurat poprawienie tego wspomnianego przez mnie elementu ze sklejaniem repliki nie ma za dużo wspólnego - ktoś coś za bardzo uprościł i wygląda to dziwnie i tyle.
Model jest i tak pracochłonny, więc jeszcze sporo pracy trzeba wykonać, ale wiem, że po sklejeniu wygląda bardzo atrakcyjnie i ten z pewnością też taki będzie :piwo:
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 390
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 25

Re: [R] Leopard 2A5 - GPM nr 1'2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

Sztuk 4 pisze: pn sty 11 2021, 21:52 [...] Akurat poprawienie tego wspomnianego przez mnie elementu ze sklejaniem repliki nie ma za dużo wspólnego - ktoś coś za bardzo uprościł i wygląda to dziwnie i tyle. [...]
Masz rację. Tak się zafiksowałem na kombinowaniu, jak tę rurkę dobrze skleić, że nie przyszło mi do głowy, by ją podzielić jak piszesz. A byłoby i łatwiej skleić (bo krótsze odcinki), i jednocześnie osiągnąć bardziej realistyczny wygląd. Tak to czasem bywa, jak się za dużo myśli... :haha:
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
Awatar użytkownika
Hellios
Posty: 165
Rejestracja: ndz lut 08 2004, 19:34
Lokalizacja: Luzino
x 1

Re: [R] Leopard 2A5 - GPM nr 1'2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hellios »

W modelu najważniejsze jest to żeby go skleić do końca :) Widziałem mnóstwo pięknych zalążków z których nic nie wyniknęło ( w tym kilka moich własnych hehe ) Nie ma co zbytnio komplikować i tak już złożonego modelu, jeżeli zagrozi to tym, że straci się ochotę na dalsze klejenie. Jeżeli założeniem jest wykonanie modelu w standardzie, bez malowania to przerabianie części oryginalnych może się okazać kłopotliwe (na pewno w takiej sytuacji warto wydrukować sobie kopię). To co pokazujesz do tej pory jest bardzo apetyczne i moim skromnym zdaniem lepiej skupić się na dalszych etapach na dokładności i czystości niż na komplikowaniu wykonania.
Sztuk 4

Re: [R] Leopard 2A5 - GPM nr 1'2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sztuk 4 »

Dla ciebie Helios rozcięcie 2 oklejek offsetowych na 3 części i rozcięcie 1 raz dwóch części kartonowych błotnika to jest kłopotliwe i komplikuje sklejanie modelu i może grozić utratą ochoty na sklejanie - no bez żartów.
Przecież nikt tu nikogo do niczego nie przymusza i nie oczekuje nie wiadomo jakich przeróbek - wpadło mi to w oko to zwróciłem uwagę, wszak i miedzy innymi po to jest relacja, żeby coś napisać konkretnego, a nie tylko same zachwyty i achy według klasyki adorki ;-)
Przecież jest również tak, że gdy model się już sklei to jednak bywa, że nadchodzą człowieka takie myśli - no mogłem to jednak przeciąć, tamto poprawić... ale cóż już za późno.
Awatar użytkownika
Seweryn
Posty: 240
Rejestracja: śr paź 15 2003, 13:42
Lokalizacja: Ustroń
x 1

Re: [R] Leopard 2A5 - GPM nr 1'2015

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Seweryn »

Melduję się ;) Powodzenia
Seweryn Obrazek
ODPOWIEDZ