[mini recenzja] USS Indianapolis (Modelik)

zapowiedzi nowych modeli i prezentacje juz wydanych

Moderatorzy: Tomasz D., kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sleepwalker
Posty: 185
Rejestracja: śr maja 19 2004, 18:25
Lokalizacja: Singapore

[mini recenzja] USS Indianapolis (Modelik)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sleepwalker »

Wydawnictwo Modelik wydało ostatnio model USS Indianapolis (CA-35) w wersji na lipiec 1945. Jak pisze autor jest to poprawiony i uzupełniony model wydany wcześniej przez ModelCard.

Model wydrukowany jest na 9 arkuszach A3 - bardzo ciasno ułożone części i trzeba przyznać, że czasem trzeba się ich zdrowo naszukać w tym tłoku.
Poniżej pokazane są strony instrukcji z planem generalnym i przykładowe arkusze z elementami.
Obrazek
Plan ogólny
Obrazek
Fragment instrukcji
Obrazek
Elementy pokładu
Obrazek
Ciasno, ciasno...
Wydrukowany jest ładnie - bez przebarwień i ubytków kolorów. Linie ograniczające elementy są cienkie, ale to juz standard w komputerowo opracowywanych modelach. Model jest dość szczegółowy - ilość drobnicy na pokładzie i nadbudówkach zadowoli chyba każdego. Kolorystyka wydaje się poprawna - z wyjątkiem zbyt jasnego pokładu. Ciekawie wygląda imitacja pasów przeciwpoślizgowych i oznaczenie zwycięstw na pomoście dowodzenia.
Podział burt pozwala na prawie całkowite ukrycie ich łączenia pod pasem opancerzenia - na którym w górnej częsci odwzorowane tysiące nitów jakimi był on przymocowany do poszycia. Uwaga na podwójną numerację częsci (np. 52). Niektóre elementy okrętu są całkowicie pominięte na rysunkach montażowych, na szczęscie częsci mają numerację częsci mających być do nich dołączonych.

Weekend spędziłem szczegółowo analizując model i porównując z dostępnymi mi źródłami.
Obrazek
Materiały źródłowe
Autor niestety nie ustrzegł się kilku błędów merytorycznych:
- prawoburtowa katapulta została w lipcu 1945 usunięta i zastąpiona postumentem z szybem wentylacyjnym i podstawą dla dźwigu "w stanie spoczynku,
- deskowanie pokładu dziobowego powinno być do samego końca tego pokładu
- po macoszemu potraktowano tylną ścianę pokładu dziobowego - należałoby się tu raczej wzorować na tym co jest pokazane w Profilach Morskich
- pokład nadbudówki rufowej nie wystaje w kierunku rufy, zaś konczy się razem z nia - nadbudówka jest za króka, brak też wnęk na poziomie pokładu głównego.
Błędy jakie wymieniłem najbardziej rzucają się w oczy, są też inne, ale to juz drobiazgi.

Generalnie polecam ten model, ja na niego dosć długo czekałem, właśnie w tej konfiguracji.
And somewhere/There's someone who cares/With a heart of gold/To have and to hold
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Dziękuję.
Coś takiego czyta sie bardzo miło.
A nie odwieczne marudzenia cenowe...
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 391
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 26

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

Podpisuję się pod wypowiedzią Kemota.
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
Awatar użytkownika
Jawer
Posty: 10
Rejestracja: czw maja 20 2004, 23:30
Lokalizacja: Ruda Śląska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jawer »

Miło przeczytać taką recenzje niż odwieczne narzekania.
Dobra robota Sleepwalker :)
Teraz będę czekał na Twoją relację z budowy tego modelu

Pozdrawiam
Jawer
Na warsztacie poraz pierwszy parowóz Px 29
Pozdorowienia dla Wszystkich
Awatar użytkownika
Sleepwalker
Posty: 185
Rejestracja: śr maja 19 2004, 18:25
Lokalizacja: Singapore

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sleepwalker »

Nie ukrywam, że USS Indianapolis wskoczył na szczyt listy modeli do wykonania. Jak to będzie - teraz nie wiem. Zresztą i Mission Bay jest w zawieszeniu, z uwagi na długi i bardzo daleki wyjazd w najbliższej przyszłości.
And somewhere/There's someone who cares/With a heart of gold/To have and to hold
ODPOWIEDZ