[Relacja/Galeria] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1054
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Te lufy są za dobre do reszty działka😉. Może zakleić rysunek pokręteł zapasem koloru i dolepić zrobione z drutu(to masz obcykane) albo dać laserowe lub fototrawione? Można by jeszcze jakiesik celowniki i będzie czadowo. Brezent git ale earl greya szkoda😒. No chyba, że wsypałeś do szklanki i zaparzyłeś😁.
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1106
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 198

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

Cze!
Poprawiłbym jedynie relingi przy Boforsach 40 mm. Widzę tam (chyba🤔) glutowate spoiny po CA. Jak już zacząłeś operować lutownicą w tej skali to szkoda tracić jakość w takich miejscach🫢
Poza tym reszta jak zwykle elegancko👍
Pozdr
Piotr
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ahoj!

Nocka zarwana, ale nie miałem wyboru, bo czekałem na ten moment od praktycznie zakończenia oklejania kadłuba a jest to budowa nadbudówki, która składa się z poniższych elementów:

Obrazek

Model ma już praktycznie całe wyposażenie z większych struktur, i zostają do wykonania dwie nadbudówki. Ja sobie "mięsko" zostawiam po "ziemniakach" i dlatego sklejanie nadbudówki dziobowej będzie zmierzało ku końcowi budowy.

@Jhradca, napisałeś dokładnie to co miałem na myśli podczas klejenia tych karabinów :lol: Ale ostatecznie doszedłem do wniosku, że zachowam "Mało Modelarzowy" styl od początku do końca, choć z biegiem budowy czuję chęć na modyfikacje i uplastycznianie. Teraz zachowam styl budowy jaki jest, czyli w biednej wersji, bo czułbym niedosyt, gdyby niektóre elementy były podrasowane, a inne uproszczone, co kłóciłoby się z początkowym założeniem. Ale tu przyznam Ci, że też dokładnie myślałem o tym samym, a co najlepsze, to miałem już przed oczami szczegółowe zdjęcia uzbrojenia zastanawiając się nad ewentualnym wykonaniem. Sama budowa Groma to niezaspokojona chęć reaktywacji modelarstwa w połączeniu z pachnącym świeżym drukiem zeszytu i urlopem.

@Piotr80, czuje oczy nie przegapią niczego :lol: z poręczami była nieziemska walka, wymieniałem te druty z 0,3 mm na 0,15 mm, potem przez nie ostroźność strąciłem je ze słupków i znowu kleiłem, ale teraz jak już nic nie da się ukryć to nie zostaje nic innego jak postawić słupki od nowa :lol:

Póki co udało się zrobić kiosk znajdujący się na nadbudówce rufowej. Jak dotąd nie było żadnych błędów w projekcie modelu, tak i tym razem ta część pasowała idealnie, ale zrobiłem sobie małą modyfikację, która polegała na podklejeniu kawałka tektury podpiwnej gr, 1,5 mm, żeby wzmocnić wytrzymałość drutu, do którego będą naciągnięte żyłki olinowania oraz wręgę podstawki, o której napiszę pod koniec.

Obrazek

Konstrukcja druciana została zlutowana przy pomocy lutownicy nadmuchowej. Przy okazji zrobiłem też dwie części z drutu, która będzie później użyta przy nadbudówce dziobowej. Jedno malowanie = oszczędność sprayu :D

Obrazek

Docięte elementy z drutu mosiężnego 0,4 mm do brezentu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oprócz tego dorobiłem podstawkę z tektury 1,0 mm, która wzmacnia samo podklejenie kiosku do podłoża, myślę, że fajnie byłoby gdyby taka część fabrycznie była w zeszycie, bo jej użycie ma duże znaczenie w stabilności konstrukcji, biorąc pod uwagę siły naciągniętych później żyłek.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ahoj!

Dzisiaj mało zdjęć, ale sporo pracy. O ile pudełka nie stanowią problemu, tyle zeszło z uzbrojeniem. Hotchkiss'y trochę nie pasują i trzeba było dorabiać część 75B, która stanowi trzon karabinu. Sama część to walec i stożek, który został przeze mnie rozcięty. Okazało się, że walec ma za krótką średnicę względem stożka, więc dorobiłem jeszcze raz walce ale z nieco większą średnicą. Drugim problemem okazało się, że białe pola na dachu nadbudówki, gdzie znajduje się podstawa karabinów, również jest za duża i dorobiłem okrągłe elementy do wklejenia, tak by zakryły białą powierzchnię.

Innym aspektem jest błędne oznaczenie instrukcji i części, zamiast 75 jest 57 albo na odwrót :lol:

Nie ma z tym większego problemu, w skali do sklejalności pozostałych elementów to wręcz mały błąd, który można poprawić z zapasu koloru, który właściwie do tego służy, ale jakby nie było to niedokładne spasowanie traktuję jako błąd w projekcie i również dołączy do listy błędów oraz zmian, jakie wprowadziłem podczas budowy, która znajduje się w pierwszym poście, który jest na bieżąco aktualizowany.

Obrazek

Obrazek

Do wyposażenia doszły również wieżyczka radaru i reflektor.

Obrazek

:papa:
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1054
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Idziesz z robotą jak Błyskawica 😉. Ale te hotchkissy... no jakby tu napisać... są no... niewyględne. Pom pomy są uproszczone ale to coś nawet w dalekim planie nie przypomina oryginału. Michał może warto by zrobić odstępstwo i lekko je podrasować. Lufy nie na poziomym płaskim kawałku tylko po obu stronach kolistego pionowego elementu będącego osią podniesienia luf.
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ahoj!

Obrazek

To są części do sklejenia nadbudówki rufowej, pomijając wyposażenie. Dodatkowymi elementami, pokusiłem się na "sztywną" wręgę podstawki i dachu. Wersja w zeszycie sugeruje podklejenie ścian do podłoża za pomocą listków i pewnie dałoby się to zrobić, gdybym przestrzegał uzgodnionych w instrukcji etapów, ale nadbudówka będzie klejona do praktycznie wyposażonego w relingi i drobnicę modelu, dlatego pole manewru jest ograniczone i raczej liczę na przyklejenie i dociśnięcie tej bryły do pokładu. Bez wzmocnienia, ściany nadbudówki mogłyby się załamać. Wręgi to zmodyfikowana część "53b", która została zdublowana i wycięta na wzór obwodu nadbudówki.

Najwięcej pracy zajęło przygotowanie ścian nadbudówki - zostały wklejone poręcze i paski folii do bindowania imitujące bulaje.

Obrazek

W trakcie stawiania słupków proces schnięcia uformowanych linek do relingów.

Obrazek

Po wykonaniu relingów, nadbudówka została usytuowana na swoim miejscu na pokładzie. Po wyschnięciu wkleiłem wyposażenie, które czekało na ten wiekopomny dzień, kończący pracę w rufowej części modelu :piwo:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest jak jest, niektóre rzeczy można było zrobić lepiej, inne są wystarczające. @Jhradco, jest to mój pierwszy model po dłużej przerwie i dlatego ograniczam się do minimalnych przeróbek (z wyjątku jest komin, który został raczej zwaloryzowany niż zdetalizowany). Z założenia ten model miał być budowany tak jak "fabryka" wydrukowała, ale skrupulatnie zapisuję sobie wszystkie uwagi jak i na temat detalizacji, bo na pewno przydadzą się innym modelarzom chętnym popełnić ten model - co polecam! jak również mi w budowie Błyskawicy, jeśli się kiedyś zdecyduję. Wszystkie spostrzeżenia, mody i błędy zawsze notuję na karteczkach i wrzucam do zeszytu z modelem, tak, że podczas rozpoczęcia kolejnej budowy mam już gotowe "tipy" na karteczkach. Dodatkowo będę pisał recenzje modeli PMW na moim blogu i tam również będą różnego rodzaju adnotacje. Bardzo dziękuję za dzieleniem się spostrzeżeniami.

Najbardziej cieszę się, że model nie sprawia problemów przez źle zaprojektowane części i wraz z postępem budowy lepiej pracuje mi się z narzędziami i klejami. Z minusów to jest to, że znowu zacząłem pić więcej kaw :lol:

:papa:
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1054
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Generalnie ładnie Ci to wychodzi. Czystość i precyzja imponuje. Szkoda, że niektóre detale zostały zaprojektowane jako nadmiernie uproszczone.
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ahoj!

Podczas jesiennych porządków znalazłem kilka ścinek starych profili aluminiowych i wykorzystałem je do zrobienia "namiotu" dla Groma. W zasadzie skończyłem już prace na kadłubie, które przeniosły się na lepione poza nim elementy. Zamiast zbierać kurz, namiot będzie służył jako tymczasowy dok do chwili oficjalnej gablotki. Być może uda mi się przerobić jako mobilną gablotkę, w której funkcję amortyzacyjne podczas przemieszczania mogą służyć piankowe podstawki z wbitymi w namiot patykami do szaszłyków. Się zobaczy. Do budowy posłużyłem się materiałami widocznymi na zdjęciu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kartonowości też nie było dużo, bo wykonanie pontonów zostało zamienione z zeszytowej wersji na dobrze znaną w półświatku modelarskim cynę do lutowania. Ja użyłem tej o grubości 2 mm.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szwy nie wyglądają najlepiej, ale to strona, której nie będzie widać. Ostateczny wygląd.

Obrazek

Wybaczcie, że tak dużo zdjęć ze szczegółami budowy takiego detalu, mimo, że cynowe pontony są już znane, ale chciałem mieć gdzieś swój własny poradnik, jakbym kiedyś zapomniał i chciał wrócić do budowy któregoś z elementów wyposażenia - taka mała forma modelarskiego pamiętnika :lol:

:papa:
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ahoj!

Dzisiaj kolejny wpis z serii "pamiętnik". W ciągu minionego tygodnia składałem nadbudówkę dziobową "w teorii, myślami w głowie". Chyba najwrażliwszy poziom to pomost z masztem i dlatego postanowiłem zacząć budowę tego segmentu od góry.

Obrazek

Koncepcja polega na tym, żeby schodzić z budową pięter od góry do dołu, tak żeby nic nie zaskoczyło mnie podczas tradycyjnego wznoszenia się w górę. Sam maszt będzie w wersji uproszczonej, bo nie mam do dyspozycji narzędzi ani nawet nie miałem innego pomysłu, jak ładnie i symetrycznie zaoblić końcówki masztów. Został wykonany ze stalowych pręcików o średnicy 1,0 mm i 2,0 mm. Pręciki są sztywne i nie wyginają się jak tradycyjny drut. Na dolnym zakończeniu pręcika 2,0 mm będzie wlutowana prostopadle mała mosiężna blaszka (wycięta nożyczkami z zestawu odpadu blaszek foto-trawionych) następnie blaszka będąca podstawą trzonu masztu, będzie wklejona między dwie części podstawki pomostu masztowego, dzięki temu przy montowaniu linek maszt nie będzie się wyginał i zachowa pion (przynajmniej na to liczę w praktyce :lol: )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na górze proces lutowania pręcików. Najpierw zostały nacięte wyżłobienia przy użyciu Dremela i tarczki do metalu, następnie rowki zostały zaciągnięte cyną przy użyciu stacji lutowniczej. Wyżłobienia zostały nacięte z dwóch stron łączenia - poprzeczki poziomej i masztu głównego. Zacynowane miejsca łączenia nałożyłem na siebie, tak, żeby się stykały. Resztę pracy zostawiłem stacji nadmuchowej airhot, która ładnie zatopiła dwa elementy, łącząc się jednym zespojeniem cyny.

Obrazek

Poprzeczka ukośna masztu, została wlutowana za pomocą kartonowego dystansu, który przy okazji przypilnował symetrii całości - w trakcie grzania elementu można jeszcze manipulować poprzeczkami poziomymi, żeby skorygować kąt łączenia.

Obrazek

Obrazek

Po ochłodzeniu całości, nadmiar miękkiej cyny został usunięty przy użyciu pilników diamentowych Yato o profilach trójkątnych i okrągłym. Twarda struktura pręcików, z których jest zbudowany maszt był atutem przy piłowaniu, bowiem po skutecznym spiłowaniu cyny ziarnista powierzchnia pilnika nie mogła przedostać się pod stalowy pręcik, zapobiegając nadmiernego przepiłowania takiego łączenia.

Obrazek

Pokrycie całości podkładem w sprayu. Mosiężna blaszka będąca zespoloną podstawką masztu przydała się przy malowaniu.

Obrazek

Maszt po malowaniu i zabezpieczeniu krawędzi taśmą maskującą na czas dalszych prac.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 738

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

michal84 pisze: sob wrz 10 2022, 15:35 Wybaczcie, że tak dużo zdjęć ze szczegółami budowy takiego detalu, mimo, że cynowe pontony są już znane
Właśnie o to chodzi. I co z tego, że już było. Warto przypominać, pokazywać i objaśniać. Dla mnie taka relacja jest super. Mimo, że znam już rozwiązania, to zawsze dobrze popatrzeć jak inni to robią.

Przekonałem się już że lutowane maszty to najlepsza opcja. W którejś łódce jak coś mi spadło na maszt to pourywały się wszystkie linki i ich mocowania a maszt i reja bez strat.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ