[R/G] Dassault MD-452 Mystere IIC (1/33 Model-Kom)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 734

[R/G] Dassault MD-452 Mystere IIC (1/33 Model-Kom)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Zanim ponownie zatonę w budowie jakiegoś długiego okrętu, postanowiłem skleić sobie jakiś prosty samolot, żeby przetestować łączenie segmentów klejem w płynie. Próbowałem tego już przy latających bombach imperialnej Japonii, ale nieśmiało, a poza tym one były małe więc się nie liczy :lol:
Maszyna losująca wyrzuciła tytułową rurę. Zalety z punktu widzenia obranego celu: mało części, kołowy przekrój kadłuba. A w razie czego, przy okazji, można będzie pociągnąć serię i dodać do kompletu Ouragana, Mystere IV i Super Mystere :mrgreen:
Poza tym - co może wydać się dziwne - podoba mi się z tym dużym napisem na boku ;-)

Nagabywaczom na sklejenie samolotu uprzedzająco oświadczam: tak, wiem - to nadal nie jest "normalny" samolot :haha:

Tym samym, krótka i szybka - jak sądzę - relacja ze składania tegoż:

Obrazek


Model jest zaprojektowany na dwie wręgi. Wydaje się, że lepszy efekt można osiągnąć na wręgę i pasek. Tak też zrobiłem PROJEKTUJĄC paski łączące :haha:
Wręgi oczywiście trzeba przeszlifować po obwodzie.
Kabina jest uboga, no ale i projekt skierowany jest do mniej doświadczonych/wymagających (czyli dla mnie :faja: ). Uboga i jak można sądzić niepodobna do niczego, co absolutnie mi nie przeszkadza. Nie są przewidziane pasy pilota na fotelu - z tym faktem nie mogłem się pogodzić. Widoczne na zdjęciach poniżej pasy podkradłem z dostępnego w necie modelu Ouragana - skądinąd bardzo interesującego graficznie.

Instrukcja i rysunki montażowe raczej słabe i nie wszystko mówiące. Sam projekt jednak - jak na razie przynajmniej - idealny. Wsio pasuje i się ze sobą zgrywa. Chyba że wykonawca coś schrzani, jak na ten przykład ja przy wylotach działek.
Jest ok z wyjątkiem wyposażenia kabiny - ustawienie tablicy przyrządów tak jak narysowano linie na burtach spowoduje, że drążek pilota musiałby wystawać ze środka fotela. W sumie miejsce nieprzypadkowe :haha:.

Dobra, dzisiejsza ludzkość komunikuje się raczej za pomocą piktogramów więc czas na zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Generalnie jestem zadowolony z uzyskanego efektu. Zawsze może być lepiej, ale też nic nie przychodzi samo. Na wszystko trzeba zapracować.
W segmencie z wylotami działek nie poszło tak to sobie wizualizowałem.

Trzeba pamiętać o obciążeniu dziobu. Dobrze byłoby, żeby projekt podawał wagę ciężarka, gdyż zaczynam się obawiać czy nie za mało ciężkości dodałem.

Tymczasem.

pzdr Grzegorz
Ostatnio zmieniony sob maja 04 2019, 13:03 przez gk, łącznie zmieniany 1 raz.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 390
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 25

Re: [R] Dassault MD-452 Mystere IIC (1/33 Model-Kom)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

gk pisze: pn kwie 15 2019, 20:38 Nagabywaczom na sklejenie samolotu uprzedzająco oświadczam: tak, wiem - to nadal nie jest "normalny" samolot :haha:
No właśnie - nie jest :chytry: Ale trend jest właściwy, więc nie tracę nadziei :lol:
Piękna robota (choć samolot zaiste koszmarny... :haha:).
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [R] Dassault MD-452 Mystere IIC (1/33 Model-Kom)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Jeszcze kurz po Garibaldim nie opadł a Ty już dajesz czadu z kolejną relacją :) Super!
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 734

Re: [R] Dassault MD-452 Mystere IIC (1/33 Model-Kom)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Witek,
no ostatnio zasiadam do stołu sklejacza przynajmniej na 2 h dziennie.
Podejrzewam, że to już jakaś jednostka chorobowa. Jak czegoś nie skleję, to źle się czuję :mrgreen:

Nie wiem tylko czy leczyć czy nie :haha:

Raczej poczekam aż samo przejdzie.

A tymczasem dokończyłem rurę:

Obrazek

Obrazek

Łączenie ostatniego segmentu nie wyszło tak jakbym chciał. Pojawiła się szczelinka i wizualnie wygląda jak gruba krecha :(

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
TRH
Posty: 216
Rejestracja: sob sty 03 2009, 11:03
Lokalizacja: Brzozów/Rzeszów
x 10

Re: [R] Dassault MD-452 Mystere IIC (1/33 Model-Kom)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: TRH »

No to powodzenia z testami. Ja ostatnio ukończyłem takie testowanie BCG na Ouraganie z Answera ;)
Na warsztacie:USS Gambier Bay.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 734

Re: [R] Dassault MD-452 Mystere IIC (1/33 Model-Kom)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

TRH
W Strzyżowie pooglądałem sobie Twojego Ouragana. :spoko: Bardzo ładnie zrobiony.
Tak po prawdzie on to zainspirował mnie do zrobienia Mystere. Ouragana też chyba trzasnę. Już kupiony :haha:

Ja nie kleję bcg całości, tylko łączę nim segmenty kadłuba. Sklejki i wręgi wklejam butaprenem.

Wycinanka z Mystere jest perspektywiczna. Wielowariantowa, że tak powiem. Jeżeli bowiem nie wyjdzie komuś kadłub modelu, to wiedzcie, że coś się dzieje i można wykonać dwie sowy:

Obrazek

:haha: :haha: :haha:

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

Re: [R] Dassault MD-452 Mystere IIC (1/33 Model-Kom)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

Zjawiskowe! :mrgreen:
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 734

Re: [R] Dassault MD-452 Mystere IIC (1/33 Model-Kom)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Wnęki podwozia siadły bezproblemowo. Szkoda tylko, że są takie gołe i nie ma w nich nic, nawet jakichś kresek imitujących konstrukcję.
Nic to. Model nie będzie stał wnękami do góry :haha:
Zaimprowizowałem jakiś drut, na który zamierzam nasunąć golenie podwozia, bo nie mogłem sobie wyobrazić przyklejenia go na styk do takiej wiotkiej mimo wszystko wnęki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obawiam się trochę czy dobrze przykleiłem żeberka, gdyż za długie wycięcia w nich pozostawiały duży margines domysłu. Taki na 2 mm :roll:
To się okaże przy oklejaniu centropłata, a testem ostatecznym będzie przyklejenie skrzydeł. Już się boję :boje:

W sumie całkiem fajna jest taka rura.

Obrazek

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 734

Re: [R] Dassault MD-452 Mystere IIC (1/33 Model-Kom)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Umęczyłem oklejki centropłatu. Trzy godziny pasowania. Do kadłuba klei się je na styk więc trochę to kłopotliwe. Wg mnie górne są o 3 mm za krótkie (oczywiście w stosunku do obrysu miejsca przyklejenia na kadłubie). Skróciłem więc te mniejsze dolne. Na szczęście autor przytomnie pokolorował miejsce przyklejenia oklejek ze sporym marginesem, więc białe pole nie wystaje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie wyszło najgorzej, ale tu i ówdzie oklejki uciekły. Szczególnie widać to na krawędzi spływu.

Obrazek

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 734

Re: [R] Dassault MD-452 Mystere IIC (1/33 Model-Kom)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Skrzydła.
Podkleiłem kartonem powierzchnię między dźwigarami. Zdecydowanie lepiej się pracuje z taką powierzchnią. Nie zapada się.
Części składowe (podklejenia z kartonu oczywiście x2)

Obrazek

Szkielet skrzydła klejony butaprenem najpierw do dolnej powierzchni, a potem do górnej. Krawędź spływu sklejona bcg.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wycinanka proponuje doklejenie do skrzydeł końcówek jak na załączonym obrazku. Jak się przejrzy zdjęcia i plany, to widać, że Mystere IIC ma zakończenie skrzydeł "na ostro" bez takiej fikuśnej końcówki. Na bardzo ładnym zdjęciu egzemplarza o numerze bocznym 10-SB skrzydło kończy się "płasko" (pod doczepiane zbiorniki ?). Stąd też dorobiłem z zapasu koloru płaskie zakończenie skrzydła. Pozostaje jeszcze dorobić światła pozycyjne i będzie można dokleić skrzydła do kadłuba.

Obrazek

Obrazek

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ