Pomocy z cyrklem OLFA CMP-1

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
cimoszek
Posty: 92
Rejestracja: wt maja 29 2007, 21:17
Lokalizacja: olecko

Pomocy z cyrklem OLFA CMP-1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cimoszek »

Witam
Pare dni temu kupiłem cyrkiel Olfa cmp1 i .... i zamiast radości mam smutek bo jestem zawiedziony bo wycinane kólka nie są takie jakie być powinne. Po za tym jak wyznczyć srodek koła?
Pomocy jak wycinać tym nożem?
ObrazekObrazekObrazek
Po za tym nóżka cyrkla jest dużo dłuższa od noża czy tak ma być?
Prosze o pomoc
Cimoszek
Awatar użytkownika
Glutation
Posty: 149
Rejestracja: pt wrz 09 2005, 8:41
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Glutation »

Witaj,

Nigdy takim cyrklem nie ciąłem, ale czy nożka cyrkla albo ostrze nie mają regulacji długości?
Co masz na myśli pisząc, że wycinane kółka nie są takie jakie być powinny?

Pozdrawiam
Łukasz
"No, kończ Władziu i robimy"
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 390
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

Nie wiem, czy Cię pocieszę, ale ja też kiedyś kupiłem ten cyrkiel i... już go nie używam. Próbowałem wielokrotnie, ale w końcu się poddałem. Najbardziej irytujące było to, że nóżka cyrkla nie dawała się w pełni unieruchomić względem ramienia z ostrzem, co w efekcie powodowało cięcie po linii spiralnej. Teraz kółka wycinam, nakłuwając cierpliwie linię zwykłym nożykiem Olfy.

To, co napisałem, nie oznacza jednak, że narzędzie jest do niczego. Niektórzy sobie z nim doskonale radzą. Z moich doświadczeń także wynika, że można nim wyciąć bardzo ładne kółko. Trzeba jednak opanować pokusę silnego dociskania ostrza do kartonu. Docisk powinien być minimalny. Cięcie jest wówczas wprawdzie płytkie i trzeba wykonać kilka obrotów, żeby taki element wyciąć, ale efekt powinien być zgodny z oczekiwaniami. Spróbowałem przed chwilą: w tekturze 1 mm musiałem wykonać 8-10 obrotów, zanim wyciąłem kółko; pierwsze nacięcie miało głębokość rysy. Aha, jeszcze jedno: narzędzie trzymam wyłącznie za czarny uchwyt, żółtego ramienia nie dotykam.

Powodzenia!
Zbyszek
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
Raduss
Posty: 128
Rejestracja: wt cze 14 2005, 21:18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Raduss »

Przed chwilą powycinałem kilka kółek o różnej srednicy i jest wszystko ok.
Poćwicz trochę a dojdziesz do wprawy. Trening czyni mistrza. Obsługa każdego narzędzia (nawet cepa) wymaga odrobinę wprawy. ;-)
Tak jak napisał Zbyszek trzymaj tylko czarną końcówkę i delikatnie rób ruchy koliste. ;-)
Ostra nóżka cyrkla misi być odrobinę dłuższa bo delikatnie wbija się w cięty materiał, u mnie ta różnica wynosio około milimetr.
Awatar użytkownika
Enzo
Posty: 422
Rejestracja: sob lut 26 2005, 20:48
Lokalizacja: Krosno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Enzo »

Cyrkiel to bardzo poręczne narzędzie, trzeba tylko włożyć podkładkę z tektury ok. 0,5 mm pod zacisk (fotka w mojej relacji z budowy Panthery). Po tym zabiegu cyrkiel trzyma średnice ;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Eryk
Posty: 4
Rejestracja: pt sty 26 2007, 21:04

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Eryk »

Witaj ciemnoszku, zapytałeś jak wyznaczys srodek koła. To proste :D musisz narysowac, od linijki, oparty na kole czworokąt. Niemusi to byc równy kwadrat oprostu narysuj byle jaką figurę np:
Obrazek
następnie narysuj przekątne które stykając się wyznaczą ci środek :chytry: .Co do rysunków niestarałem się ale ty musisz ;-)
Obrazek
Awatar użytkownika
cimoszek
Posty: 92
Rejestracja: wt maja 29 2007, 21:17
Lokalizacja: olecko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cimoszek »

Hmm chodzi o to ze nie wychdza mi okregi (koła) ale elipsy To po pierwsze a po drgugie krawędz cięcia nie jest prostopadła do płaszczyzny wycinanki jest pod kątem ostrym. Po trzecie jak ustawię na cyrklu srednice "na sucho" bez cięcia jest ok - zaczynam wycinać i okazuje się ze w pewnym momencie ostrze nie idzie po krawędzi ale gdzies po za....
Rauss: trzymam cyrkiel za czarną końcówkę ....

Cóż chyba będe musiał poćwiczyć
Dzięki za wszystkie rady
Adrian
Posty: 18
Rejestracja: sob lip 16 2005, 22:32
Lokalizacja: Grudziądz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Adrian »

:D Ja również "debiutowałem" z cyrklem na tym właśnie modelu i również się nieco rozczarowałem. O ile z wycinaniem części zwyklej grubości nie było problemu to wycinanie podklejonych było tragiczne. Pierwsze co zrobiłem, po zauważeniu że uchwyt jest ruchomy względem reszty cyrkla, to włożenie pomiędzy te dwie części ścinków papieru (tak jak kolega Enzo już wspomniał). Po drugie, to zamiast kręcić nim pełne okręgi robiłem łuczki po 3-4 mm, po czym minimalnie cofałem i jechałem dalej (a cyrkiel to sobie trzymałem całą ręka, za żółte, czarne i paluchami nawet bezpośrednio przy ostrzu); u mnie się sprawdziło, dla Ciebie może nie być zbyt wygodna metoda.

Opisanie czworokąta na okręgu i narysowanie przekątnych tego pierwszego by uzyskać środek okręgu sprawdza się świetnie w szkole, ale czy w modelach?? Co prawda, jak już wyżej pisałem, dopiero zaczynam obsługiwać cyrkiel, ale Eryk jeśli stosujesz tę metodę przy modelach to ja gratuluję cierpliwości, dokładności i...dobrze zaostrzonego ołówka ;-) cimoszek spójrz na części, które wycinasz: na obwodzie masz 6 par "kresek" (czymkolwiek były w rzeczywistości) rysując linie łączące przeciwległe pary łatwo i szybko otrzymasz środek okręgu (na arkuszu można to zrobić hurtowo). Ja bynajmniej tak robiłem.

pzdr.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Moje 3gr.
Próbowałem go używać, naprawdę chciałem się nauczyć wycinać nim idealne koła. Jednak efekt zawsze był daleki od oczekiwań.
Po prostu cholernie trudno wycinać nim elementy modelu, tak dokładnie jak chciałem.
Łatwiej tradycyjną metodą powoli wydziubać każde kółko, niż na siłę cyrklem.
Stosuję go jedynie do wycinania krążków na koła, które i tak będą szlifowane.
Więc podsumowywując, lepiej normalnie wycinać, niż na siłę tym.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

Eryk pisze:To proste :D musisz narysowac, od linijki, oparty na kole czworokąt. Niemusi to byc równy kwadrat oprostu narysuj byle jaką figurę np:
Obrazek
następnie narysuj przekątne które stykając się wyznaczą ci środek :chytry: .Co do rysunków niestarałem się ale ty musisz ;-)
Obrazek
To nie rysunek jest niedokładny tylko metoda jest do bani. Kto Ci wmówił, że środek okręgu wpisanego w _dowolny_ czworokąt leży na przecięciu jego przekątnych ? To jest spełnione jedynie dla prostokątów.
ODPOWIEDZ