[R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2779
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 740

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

haydee pisze: pt mar 29 2024, 11:18 Cześć, też go właśnie składam ale w wydaniu Quest
Uff. Czyli jest więcej sympatyków takich modeli :mrgreen:
Wręga zamykająca szkielet kabinowy pasowała?

Wracając do sklejania segmentów na pasek i bcg, wprawdzie nie jest to przykład idealny, bo segment nie jest pełny tylko otwarty, ale zasada taka sama. Podstawa to idealne dopasowanie średnicy obu łączonych segmentów. Czasem po kilka razy przycinam o piczykłak - oczywiście trzeba przycinać symetrycznie z obu stron. Jak wsuwają się i pasują tak, że można by tak zostawić, nadchodzi klejenie.
Pasek łączący wklejony butaprenem. Na pasek łączący i krawędź segmentu nakładam klej w płynie/bcg na na 2-3 mm szerokości. Nie na całe ząbki. W sumie można je skrócić, bo nie muszą być takie długie, ale jakoś z przyzwyczajenia zostawiam:

Obrazek

Segment nasuwany smaruję klejem podobnie, co mam nadzieję widać na zaawansowanej grafice komputerowej :haha: :

Obrazek

I zostawiam aż całkowicie wyschnie. Tak całkiem na sztywno.
Następnie nasuwany segment smaruję ponownie wąskim 1 mm paskiem kleju (w tym krawędź):

Obrazek

I szybkim ruchem nasuwam na ząbki dosuwając segmenty i pozycjonując wskaźniki symetrii. Czasu jest 2, 3 sekundy bo bcg szybko łapie. Jak coś nie pyknie, to pędzelkiem zwilżanym wodą można zaradzić.
Tu akurat nie nasuwałem segmentu z oczywistych względów, ale tak to działa.
Klej już trzyma, ale miejsce łączenia jest jeszcze lekko wilgotne. Wtedy - jeśli mam pełny segment na wrędze, to prostopadle roluje po łączeniu stalowym prętem. Jeśli nie ma wręgi to od środka głaszczę kulkOM mocy na twardej powierzchni.
I przyklejone:

Obrazek

Jak pisałem wyżej, nic nadzwyczajnego ani tajemnego. Warunki są dwa: bardzo dobre dopasowanie segmentów i MAŁO kleju. Oczywiście, jak z każdą techniką, trzeba nabrać jako takiej wprawy, bo można sE zrobić niespodziankę. Metoda jak metoda. Niemniej efekt daje dość ładny.

Skoro segmenty już połączone, to kolej na wycięcie ostatniego WPS.
Trzeba zrobić pewną korektę, bo autor przewidział, że szkielet będzie się opierał na dwóch paskach łączących, a pomiędzy nimi przerwa i poszycie zewnętrzne. Dokleiłem od środka otworu na podwozie z pewnym marginesem kartonowy prostokąt (z nabazgranymi strzałkami). Teraz po wycięciu otworu poszycie będzie stabilnie w jednej płaszczyźnie przylegać do szkieletu:

Obrazek

Prostokąt wycinany od "linijki" z trzech warst taśmy tamiya:

Obrazek

Rach ciach i wycięte. Widać grubą, jakby rozwarstwioną krawędź. Bez paniki ;-) . Pędzelkiem "maluję" krawędź rozrzedzonym wodą bcg. Jak się napije to wystarczy wygładzić. Tutaj od środka kulką na twardej powierzchni. I jest git (po prawej widać wygładzoną i już wyretuszowaną krawędź.

Obrazek

Tutaj niestety widać wręgi szkieletu. Trzeba było ścianki komory podwozia zrobić z tektury 0,5 mm. Ale nic się nie dzieje. Tak przychodzą pokrywy podwozia więc nic nie będzie widać:

Obrazek

Krawędź obrobiona:

Obrazek

Tym samym, wszystkie otwory powycinane. Pomału będzie można wklejać szkielet:

Obrazek

Obrazek

MPM czy nie, i tak jest ciekawy :zeby: :

Obrazek

Kto wie co napotkam dalej :lol:
Jest ryzyko, jest zabawa :haha:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Seweryn
Posty: 240
Rejestracja: śr paź 15 2003, 13:42
Lokalizacja: Ustroń
x 1

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Seweryn »

Grafika fajna ;)
Seweryn Obrazek
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2779
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 740

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Fajna.
Ale niekonsekwencja, mimo, że robił ją miSZCZ, jest.

Pionowe linie są wszystkie przybrudzone, poza linią na łączeniu segmentów po prawej stronie "trójki" ;-)

Przypadek?
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1056
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Bo to Panie kolego linia podziału elementu modelu a nie linia podziału blach poszycia. Wskazuje na to brak nitów a przy innych liniach podzialu są. Taki podział pewnie technologicznie pasował projektantowi ale nie pokrył się z linią podziału. Może zaretuszować ?
Awatar użytkownika
970
Posty: 68
Rejestracja: pn wrz 03 2018, 13:50
x 3

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 970 »

a szkielet wklejasz na...
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2779
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 740

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

:haha:

Jarek, nie doszukiwałbym się aż takiej finezji w działaniach projektanta.
Szczęśliwie samolot nie istniał.

970
to dobre pytanie. Z uwagi na to, że trzeba go wsuwać, to rozważam klej w płynie. Posmaruję sE miejsca łączeń na szkielecie i poszyciu. Wsunę. Aktywuję klej wodą. Tak rozważam. Nie lubię syfu w modelu, nawet jak go nie widać ;-)
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
haydee
Posty: 11
Rejestracja: wt lut 13 2024, 11:11

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: haydee »

gk pisze: pt mar 29 2024, 19:28
haydee pisze: pt mar 29 2024, 11:18 Cześć, też go właśnie składam ale w wydaniu Quest
Uff. Czyli jest więcej sympatyków takich modeli :mrgreen:
Wręga zamykająca szkielet kabinowy pasowała?

Kupiłem go już jakiś czas temu, trafił do komitetu kolejkwego a w międzyczasie MPM wydał jego wznowienie w nowym kamo. Ale fakt jak go zobaczyłem to od razu trafił do koszyka.

Co do wręgi to podobnie u mnie była za mała, okleiłem ją do okoła paskiem kartonu z wycinanki i to załatwiło temat luzu. Łuz wydaje się był mniejszy jak u Ciebie ponieważ wkładka do tego segmentu poszycia jest u mnie na bardzo grubym kartonie. To wydanie jest tak zrobione, że poszycie mam na dwóch rodzajach kartonu, cienkim i brystolowym a pozostała cześć elementów tylko na grubym.
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1107
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 203

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

Tak.
Zgadzam się, że z BCG i prądem nie ma żartów :lol:
A tak poza tym to oczywiście, powstaje kolejny ładny model Grzesiu ;-)
Pozdr
Piotr
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2779
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 740

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

haydee pisze: pt mar 29 2024, 21:56 wkładka do tego segmentu poszycia jest u mnie na bardzo grubym kartonie
No, no. Ciekawe. Czyli jednak jest w tym zamysł projektanta. WiodONce wydawnictwo jak zwykle. Ehhh....
Ciekawe czy dostało wytyczne na jakim kartonie drukować model.

Choć ja się tak naprawdę nie przejmuję takimi niedopasowaniami, bo sE skleję jak umiem i się cieszę :mrgreen:
Ale ponarzekać zawsze warto :haha:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2779
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 740

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Żeby upewnić się ile powiększyć wręgi kabinowe, żeby poszycie kadłuba pasowało do wlotu powietrza, trzeba zrobić wlot.
Zacząłem dopiero i w zasadzie powinienem poczekać aż skończę element przed pokazaniem, ale skojarzył mi się z żółtkiem, a że mamy święto żółtka to pasuje jak w mordę strzelił :haha:

Wlot ma cztery segmenty. Łączyłem na styk bcg. Zrezygnowałem z oferowanej sklejki, gdyż ona przeszkadzałaby w formowaniu kulkami:

Obrazek

Później podkleję miejsca łączeń żółtym papierem.

A więc żółtko:

Obrazek

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ