PBJ-1H;1:33;ORLIK

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

PBJ-1H;1:33;ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Czołem!
Od pewnego czasu buduję orlikowego MITCHELL'A w wersji morskiej. Temat ten raczej nie jest popularny, i próżno szukać galerii ukończonego modelu na Naszych Forach. Opracowanie jest dosyć wiekowe, bo jeszcze T. Grzelczaka, choć przerysowane komputerowo i wydane w 2009 roku. Dawno temu dokopałem się do relacji z jego budowy na niemieckim forum ale niestety dzisiaj te zdjęcia są niedostępne...
Bez dłuższego przynudzania pokażę, co udało mi się do teraz poskładać.
Model z racji "wieku" ma swoje mankamenty. Najpoważniejszym zarzutem są rozwinięcia poszczególnych segmentów, które nie do końca chcą się zgrywać.
Obrazek Obrazek
Oczywiście nie jest to jakiś wielki problem ale należy mieć to gdzieś z tyłu głowy. Przy łączeniu na opaskę nadmierne zeszlifowanie krawędzi jednego lub drugiego segmentu może wprowadzić spore zamieszanie. Na pewno problemem jest symetria rozwinięć, co widać na segmencie bezpośrednio za kabiną. Warto położyć wyciętą część na papierze milimetrowym i odciąć nadmiar "z klina".
Obrazek Obrazek
Niestety na tym fragmencie się wyłożyłem i budowałem kadłub od nowa.
Przy pierwszym podejściu wyciąłem przed montażem otwór pod luk bombowy. Myślę jednak, że korzystniej wyciąć otwory w spodzie kadłuba po zamknięciu bryły, bo łatwiej utrzymać symetrię.
Obrazek Obrazek
Na pewno ramkę owiewki tylnego strzelca należy rozciąć, bo rozwinięcie zupełnie do niej nie pasuje.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Napotkałem pewien problem z właściwym osadzeniem oszklenia kabiny pilotów. Powstawała szczelina między segmentem za kabiną pilotów a słupkiem pionowym ramki. Jak widać przód kabinki powinien wypaść niżej ale...
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Nosek, chociaż nie jest idealny, bo kreślony ręcznie, to trzeba przyznać, że dał się całkiem nieźle poskładać. Ja wybrałem wersję zamkniętą.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie wszystkie rysunki są czytelne. W przypadku stateczników pionowych miałem pewne wątpliwości, co autor ma na myśli.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Chociaż autor proponował odcinanie grzbietu kadłuba, ja uzupełniłem wnętrze "przechodząc" kolejne segmenty. Miejscami wymaga to pewnej ekwilibrystyki ale da się...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Przedstawiam wszystko w telegraficznym skrócie, a więcej fotek jest np. kartonówki.pl lub postimg.cc
Na ten moment wstępnie są przygotowane skrzydła, które osadzę po montażu gondoli silnikowych. lotki i klapy dokleję pod koniec budowy.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
To było by na razie tyle.
Pozdrawiam!
Paweł
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: PBJ-1H;1:33;ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Cześć
Miło mi Ciebie powitać w Naszych skromnych progach z Twoim bombowym tematem. Widzę, że Twój Orlik ma się znacznie lepiej od mojego :lol: . Good luck z robotą!
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

Re: PBJ-1H;1:33;ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Nietuzinkowy temat.

Walcz dalej.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1054
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: PBJ-1H;1:33;ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Nietuzinkowy i do tego nieźle wychodzi. Chociaż w tajemnicy napiszę, że podziwiając latadło, z niecierpliwością czekam na jakiś kolejny autobusik albo tramwaj. To chyba Twoje "specialite a la maison".
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: PBJ-1H;1:33;ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Czołem Panowie!
Moja ulubiona dziedzina, to właśnie tematy rzadkie i nietuzinkowe. :D Trochę jak u Ciebie, Jakub...
Autobusy muszą poczekać, bo w planie mam jeszcze jakieś latało.... Takie nieco autobusowe.... :lol: ale to jeszcze trochę..
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2775
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 738

Re: PBJ-1H;1:33;ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Temat bardzo interesujący.
Miałem okazję kleić inny przerysowany projekt T. Grzelczaka i o ile rozwiązania konstrukcyjne były bardzo dobre, to jednak też było sporo problemów.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 514
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 67

Re: PBJ-1H;1:33;ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Spory, jak to zazwyczaj bombowce. :D :D Chcę potwierdzić swoją obecność podglądacza. :D
Ładnie bardzo to wygląda.
Pozdrawiam.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: PBJ-1H;1:33;ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Czołem!
Po krótkiej przerwie wracam z tematem. Prace, jak to zwykle u mnie, przebiegają wolno...
Do gondoli silnikowych zabierałem się trochę "jak pies do jeża". Nie wiedziałem, która opcja będzie lepsza: czy szkielet okleić na skrzydle, czy bez skrzydła a potem dopasowywać? Czy też skleić poszycie osobno, po czym nasunąć na gotowy szkielet? Przy opracowaniu komputerowym pewnie wybrałbym wersję z "naciąganiem skarpety" "w ciemno"ale tutaj miałem wątpliwości. Ostatecznie skleiłem skarpetę, którą stale przymierzałem do szkieletu i tu i ówdzie szlifowałem kolejne oklejki.
Obrazek Obrazek Obrazek
Jakoś super może i to nie wyszło ale w całościowym odbiorze nie ma tragedii. Pewne braki są na połączeniu górnej i dolnej części trzeciego segmentu od końca. Tutaj przydatne są zapasy koloru, bo trzeba wkleić kliny maskujące.
Obrazek
Nie najlepiej poszło mi oklejenie części naskrzydłowej. Pewnie gdybym zeszlifował pod kątem krawędzie styku ze skrzydłem był by lepiej? W którejś oklejce jakby na łączeniu brakowało na obwodzie? Chociaż nie mam pewności i pewnie to ja coś spartoliłem.
Obrazek Obrazek
Trochę zamaskowałem te niedoróbki. Dobór retuszu też nie był prosty, bowiem ten ciemny kolor w wycinance ma różne odcienie. Myślę jednak, że po nałożeniu lakieru matowego domalowania nie powinny się odcinać.
Obrazek Obrazek
Gdzieniegdzie widać ślady walki z kartonową materią. Oprofilowania chłodnicy (oleju? )w przedniej, górnej części gondoli postaram jeszcze trochę dopieścić kulką.
Trochę miałem obawy o sztywność skrzydeł po doklejeniu do kadłuba, bo w zasadzie osadzone są tylko na jednym krótkim bagnecie. Ja zastosowałem zwykły drut przewodowy 1kw. Pewnie pomocne okazało się wzmocnienie segmentu komory bombowej dodatkowym podposzyciem i wręga usztywnioną drutem. Skrzydła przylegały do poszycia kadłuba całkiem nieźle i nie wymagały jakiegoś większego doszlifowania przed przyklejeniem. W opracowaniu jest pewna nieścisłość. Żebro przylegające do kadłuba na spływie jest "gołe" i trzeba je okleić.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Udało mi się jakoś dociążyć dziób, a potrzeba tego "trochę". Ołów wypełnia niemal w całości "nosek".
To na razie tyle.
Pozdrawiam!
Paweł
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: PBJ-1H;1:33;ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Patrząc na okładkę modelu i sam model, odnoszę wrażenie - że okładka "nie sprzedaje" dobrze tego co jest w środku. Ten dziób samolotu wygląda znacznie lepiej/zgrabniej niż sądziłem patrząc tylko na "opakowanie". Całkiem jednak przyjemny dla oka jest ten samolocik :lol: i fajnie wychodzi :spoko:
Awatar użytkownika
Lukson 1982
Posty: 57
Rejestracja: śr sty 04 2023, 17:38
Lokalizacja: Szamotuły
x 8

Re: PBJ-1H;1:33;ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Lukson 1982 »

Piękny !
ODPOWIEDZ