co z szybami podczas malowania

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
lenco
Posty: 1
Rejestracja: pn sty 29 2007, 19:44

co z szybami podczas malowania

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lenco »

Witam! mam nielada problem awięc do rzeczy.

Ostatnio stalem się posiadaczem plastikowego modelu Boeinga 747-400 w skali 1:125 i mam z nim problem. Jak pomalować kadłub (w 99% bialy) mam aerograf, farbe ale... co z szybami?? jak je zamaskować? Czy jedyna metoda to mozolne wycinanie kwadracików i przyklejanie każdego za każde okno?? niewiem ile ich jest ale duuuuuuuuużo.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3226
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 100

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Nie ma innej metody, chyba że poprosisz Harrego Pottera aby wypowiedział jakieś stosowne zaklęcie ;-)
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

A, maskol? Nie używałem, ale wiem że coś takiego istnieje.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Bushvalk
Posty: 176
Rejestracja: ndz paź 31 2004, 21:47
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bushvalk »

maskol jest strasznie wredny w użyciu-nawet jak dorze zamażesz min okna, to po pomalowaniu istnieje ryzyko, że w chwili zrywania maskolu brzegi okien będą poszarpane-tzn. farba się pokruszy na brzegach, bo nie zejdzie tak ładnie jak z taśmą..Więc zostaje Ci chyba tylko taśma ;-)
Obrazek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3226
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 100

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Nakładanie maskolu na kilkadziesiąt okienek, tak aby każde miało ten sam kształt jest praktycznie niewykonalne. Chyba że, te okienka mają wokół szybek jakąś kryzę lub rowek organiczający rozlewanie się tego specyfiku. Taśma jest wg mnie dużo prostsza w użyciu. Problemem może być jedynie wycięcie tak małych kółek. Trzeba by dopasować jakiś wybijak choć nie wiem jak taśma z tym narzędziem współpracuje bo nie próbowałem.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
stary
Posty: 330
Rejestracja: sob gru 10 2005, 21:34
x 6

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stary »

jedyna metoda to mozolne wycinanie kwadracików i przyklejanie każdego za każde okno?? niewiem ile ich jest ale duuuuuuuuużo.
Lekarstwem na ten problem jest wizyta w jakiejś firmie reklamowej.
Na ploterze można wyciąć nieograniczoną ilość takich kwadracików.
Ze zwykłej samoprzylepnej folii reklamowej.
Krzys
Posty: 94
Rejestracja: śr kwie 23 2003, 22:28
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzys »

W skali 1:125 jaką przekątną mają te okienka?

Jeśli mniej niż 1/4" to nie powinno być problemu z użyciem clerfixu. W ten sposób robiłem szybki w jachcie holenderskim a i chyba Siene wykorzystał ten specyfik do zrobienia osłonki świateł pozycyjnych. Clerfix ma konsystencje wikolu a po wyschnięciu daje krystalicznie czystą błone. W tej skali nie powinien być zbyt widoczny niewielki menisk powstający przy wysychaniu.
Awatar użytkownika
piotter
Posty: 203
Rejestracja: ndz lis 20 2005, 14:42

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotter »

Clearfix załatwi problem. Lepiej się sprawdza jeśli okienka są okrągłe ( lub mają zaokrąglone rogi ).
Jako maskowanie "wycinane i przyklejane" polecam użycie klejącej części z samoprzylepnych, żółtych karteczek wycinane od linijki - to kiedy rogi są "kanciaste". Sposób starego jest prostszy.
Maskol nigdy nie odchodzi razem z farbą, jeśli farba położona jest odpowiednio cieniutką warstwą i jest dobrze wyschnięta ( czyli musisz poprawnie operować aerografem ).
Pozdrawiam.
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...
ODPOWIEDZ