[R] URSUS C45 i C451 - 1:25 na bazie MODELIKa

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: [R] URSUS C45 i C451 - 1:25 na bazie MODELIKa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Wspaniałe, prawdziwa uczta dla oka – gratulacje!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 537
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 76

Re: [R] URSUS C45 i C451 - 1:25 na bazie MODELIKa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Po prostu super. :roll:
Gratuluję wyśmienitego modelu, dla oczu prawdziwe wspaniałości. Wyborna praca, podziwiam i uczę się.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Doody
Posty: 88
Rejestracja: czw lip 23 2015, 14:08
Lokalizacja: Kępno

Re: [R] URSUS C45 i C451 - 1:25 na bazie MODELIKa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Doody »

Świetna modelarska robota! Wielkie gratulacje!
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

Re: [R] URSUS C45 i C451 - 1:25 na bazie MODELIKa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Gratuluję jubileuszu i ukończenia Ursusów, nic tylko czekać na wiosnę i w pole :).
Obrazek
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

Re: [R] URSUS C45 i C451 - 1:25 na bazie MODELIKa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Witajcie,

bardzo serdecznie dziękuję. Motywuje to bardzo do pracy przy kolejnych modelach. :D Wielkie dzięki :)

___________________

Pora pokazać coś w temacie przyczepy. Ze względu na to, że i w samym opracowaniu i na nielicznych zdjęciach jakie udało mi się znaleźć, przyczepy to samoróbki, tym bardziej trudno o jakieś dokładne dane. Dlatego też postanowiłem, że przyczepa będzie wykonana mniej więcej zgodnie z opracowaniem, bez udziwniania :)
Będzie oczywiście jakaś nowość dla mnie, deseczki wykorzystane w budowie to balsa. Bardzo ciekawy materiał i bardzo bardzo delikatny - nożyk tnie to drewno łatwiej niż zwykłą kartkę papieru.
Postaram się też wykonać tą przyczepę w stanie nieco podniszczonym, ale nie zniszczonym - zobaczymy co z tego wyjdzie. :)
Zapraszam do zaglądania, choć myślę, budowa długo nie potrwa, bo to prosty dodatek :)

Obrazek

Deski na podłodze przyczepy wykonane z drewnianych patyczków, balsa będzie tylko na burtach.

Obrazek
Obrazek

Oczywiście to na razie stan "surowy" - części złożone na sucho, jeszcze niedomalowane, itd...

Pozdrawiam Serdecznie
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
stary
Posty: 330
Rejestracja: sob gru 10 2005, 21:34
x 6

Re: [R] URSUS C45 i C451 - 1:25 na bazie MODELIKa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stary »

Piękna robota. Modele traktorów znakomite. Z prawdziwą przyjemnością obejrzałem te parę zdjęć.
Moje gratulacje.
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

Re: [R] URSUS C45 i C451 - 1:25 na bazie MODELIKa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Wielkie dzięki stary :)

__________________

Ciąg dalszy przyczepy. Zmieniłem tylko nieco dyszel (jedna poprzeczka wzmacniająca, boczne elementy z Ceownika, a nie z kątownika, inne mocowanie samego haka + elementy wzmacniające łączenia) oraz odrobinę resory, reszta zgodnie z opracowaniem :)

Obrazek
Obrazek

Wszystkie elementy burt też już gotowe. Trzeba tylko pomyśleć nad sposobem wykonania zamknięć.

Obrazek

Pozdrawiam
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 537
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 76

Re: [R] URSUS C45 i C451 - 1:25 na bazie MODELIKa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

choć myślę, budowa długo nie potrwa, bo to prosty dodatek :)
Długo, nie długo, ale zapowiada się kolejna wyborna porcja zdjęć. Będzie co podziwiać.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

Re: [R] URSUS C45 i C451 - 1:25 na bazie MODELIKa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Witajcie,

zobaczymy co z tego wyjdzie :)
Przy takich prościutkich rzeczach można przynajmniej poeksperymentować, czym jeszcze przyjemniej się je skleja :)

_____________________

Najpierw pokażę zdjęcie gotowych burt przyczepy. Testowałem też troszkę "na brudno" ich zawiasy i myślę, że wszystko będzie ładnie pasować. Na razie jednak ich nie montuję, gdyż wszystko jest bardzo delikatne i boję się, żeby to wszystko się nie uszkodziło przy montażu kół:

Obrazek

A skoro o kołach mowa... Pokażę swój patent na ich wytwarzanie w wersji, gdy malujemy model:

Obrazek

W opracowaniu (i w większości z jakimi się spotkałem) sklejanie opon i felg przewidziane jest łącznie. Stwarza to spory problem, gdy maluje się model. Stąd też zawsze staram się rozdzielać te dwa elementy.
Najpierw wykonuję oponę (C), aby wszystkie wymiary wewnętrzne, czyli wymiary felgi, łatwiej dobrać.
Felgę wykonuję z paska kartonu sklejonego w walec (wcześniej zmierzone wnętrze opony, aby felga wchodziło idealnie do środka) i od góry stożkowy fragment felgi. Oba elementy sklejone ze sobą "na styk" i oklejone cieniutką obręczą z drutu miedzianego (A).
Część B to rant felgi - najpierw wycinam ze zwykłego papieru koło o 2 mm większe niż średnica felgi, następnie brzeg oklejam o-ringiem z tego samego cieniutkiego drucika miedzianego, a następnie wycinam wewnętrzne koło o 2 mm mniejsze od średnicy tej części - powstaje okrąg o średnicy 1 mm, który wsuwamy na część A i przyklejamy.
Możemy teraz połączyć części A/B z oponą C. Pozostaje do wykonania tylna "warga" felgi (D). Wykonuję ją w taki sposób, że drucik 0,5 mm naklejam na pierścień wykonany z kartonu o obwodzie nieco mniejszym od cz. A. W ten sposób pasuje on idealnie do wnętrza cz. A, a drucik 0,5 mm sprawia, że dokładnie przylega również do opony. Jedyna o czym musimy pamiętać to o wysokości "walców" w cz. A i D. Najlepiej, żeby cz. D zakryła całkowicie walec cz. A.
Przed zmontowaniem wszystkiego w całość ładnie wszystko malujemy i po wyschnięciu łączymy w gotowe koło.

To akurat wersja kół do URSUSa i przyczepy do niego, w zależności od wyglądu kół trzeba czasem myśleć nad innymi rozwiązaniami. Tak czy inaczej może mój opis Komuś kiedyś się przyda w razie problemów. :)

Pozdrawiam Serdecznie i do następnego razu :)
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 537
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 76

Re: [R] URSUS C45 i C451 - 1:25 na bazie MODELIKa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

A skoro o kołach mowa... Pokażę swój patent na ich wytwarzanie w wersji, gdy malujemy model:
bardzo fajne, zapamiętam. Używam podobnych patentów jeśli chodzi o elementy składowe, ale nigdy nie wpadłem na pomysł z drucianym pierścieniem. I to zapamiętam tym bardziej.
Pozdrawiam.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
ODPOWIEDZ