*[Relacja/Czołg] PzKpfw IV E by QŃ

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

*[Relacja/Czołg] PzKpfw IV E by QŃ

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Trochę czasu upłynęło od chwili skończenia Tigerka II, więc QŃ-iowe zakłady pancerne znudziły się zastojem na lini montażowej, wynikającej z obłożenia innymi obowiązkami.

Po przejrzeniu swojej prywatnej listy PANZER TOP TEN, doszedłem do wniosku, że czas na konia roboczego Panzerwaffe, czyli Pz IV.

Obejrzałem swoje zasoby modeli, przewróciłem je do góry nogami, znalazłem jakieś czwórki i kilka pojazdów na ich podwoziu. Po analizie części, dokumentacji, zdjęć doszedłem do wniosku, że jednak znów lepiej coś zrobić od podstaw, niż bawić się w przerabianie i poprawianie wycinanki.

Padło na Pz IV E z 11DPanc. biorący udział w kampanii bałkańskiej:

Obrazek

Trochę w wyborze było czystej przekory, bo chciałem mieć coś nietuzinkowego, czego nie można kupić, co odróżniałoby się od masy dostępnych na rynku IV. Stąd też malowanie w całości na Panzergrau - wszystkie dotychczasowe modele niemieckiej pancerki mam w kamuflażu.

Długie godziny oglądania, analizowania zdjęć, dokumentacji, wreszcie rysowanie części. Brak mi jeszcze wieży z wyposażeniem, ale to jeszcze śpiew przyszłości.

Zacząłem jak zwykle od gąsek i to je na razie pokażę - jak zwykle na resztę trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Po kolei, "jak to się robi":

Najlepiej zacząć od wycięcia wszystkich części - jest tego ok. 3500 szt, gąsienice mają po 99-101 ogniw, robię 224, z zapasem.

Obrazek

Następnie formowanie podstawowej siatki ogniwa:

Obrazek
Obrazek

Po sklejeniu wycinam czarny otwór na środku ogniwa.

Kolejno klejenie do kupy grzebienia przeciwpoślizgowego, zewnętrznych osi (tak wyszło z konstrukcji ogniwa) i doklejanie do podstawowego paska:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Następnie przyklejam żeberka (7 szt.) na środku, 2 łukowate części po bokach i po odwróceniu ogniwa, zęby. Boczne części i zęby dodatkowo delikatnie zalewam Supeglue, żeby się nie porozwalało w przyszłości, w czasie montażu i malowania.

Obrazek
Obrazek

No i pora na etap przedostatni, czyli wikolowanie żeberek w celu nadania im kształtu odlewu i jednoczesnemu wzmocnieniu całości ogniwa:

Obrazek

Ogniwa z prawej strony są świeżo pociągnięte wikolem, rozcieńczonym 1:1 z wodą. Zalane są praktycznie do wysokości żeberek. Te z lewej są już wyschnięte. Widać, że wikol praktycznie znika, zostawiając tylko mały łuczek we wgłębieniach.

Na konie mały rzut oka na wszystkie 224 ogniwa:

Obrazek

To co do tej pory zaprezentowałem zabrało mi ok. 80 godzin pracy non stop. Gąsienice są już w dużym stopniu zaawansowane. Pozostało pomalować je (oczywiście każde ogniwo oddzielnie), wybrudzić i połączyć. Tak na oko 6-8 h pracy i będą skończone.
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 516
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Czyżby udalo mi się zasiąść w pierwszym rzędzie? Juz się Mariusz cieszę na Twoją relację ,tym bardziej ,że temat wdzięczny.
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1052
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Mariusz! Twoja cierpliwość przy tych gąsienicach budzi podziw i szacunek.

Cieszę się, że robisz tą wersję i właśnie w tym kolorku bo jest zbliżona do wersji D która kiedyś tam popełnię. To będzie 1:25 jak podejrzewam?
Awatar użytkownika
Marcin.P
Posty: 60
Rejestracja: sob paź 08 2005, 15:52
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin.P »

Szykuje sie kolejny wypasiony model :D

Siadam w rządku i grzecznie obserwuje :D

Pozdrawian
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika
MrJedi
Posty: 64
Rejestracja: czw cze 15 2006, 14:14
Lokalizacja: EPWA // EPPT

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MrJedi »

A ja przyniosłem swoje krzesło i siadam jak najbliżej :cool: Szykuje się pikny modelik i to w jakim wykonaniu... Trzymam kciuki :spoko:
Andrzej S.
Posty: 103
Rejestracja: ndz lut 13 2005, 13:59

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andrzej S. »

Jeśli będą wybory na Mistera Anielskiej Cierpliwości, głosuję na Ciebie- na dwie ręce.
Awatar użytkownika
Merkava
Posty: 186
Rejestracja: sob lut 25 2006, 11:44
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Merkava »

ja również zasiadam do relacji:)
Nie wierzę że siedziałeś i kleiłes te wszystkie ogniwa, ja bym chyba po połowie umarł :D:D
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Jhradca, oczywiście to 1:25. Wszystkie pojazdy robię w tej skali, więc nawet nie pomyślałem o tym, że jej nie podałem :)

Co do cierpliwości. A gdzie mi się spieszy? Raz trochę, drugi raz trochę i model się po maleńku robi. Bardziej mi zależy na efekcie końcowym, niż na szybkości sklejania.
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

QN jak zawsze pierwsza klasa :D
A co do reszty oglądaczy, a szczególnie tych z Warszawy i bliskich okolic to czemu nie przyjdziecie na QWKAK :idea: i nie zobaczycie tego na własne oczy :?:
Takie QN-owe cuda i nie tylko można zobaczyć, a i coś się od czasu do czasu nauczyć.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Marcin.P
Posty: 60
Rejestracja: sob paź 08 2005, 15:52
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin.P »

A kiedy następny QWKAK sie odbedzie?

Z chęcią bym odwiedził :D
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ