[R] M4A3E8 Sherman by QN - tradycyjnie od podstaw.

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Hastur
x 11

Re: [R] M4A3E8 Sherman by QN - tradycyjnie od podstaw.

Post autor: Hastur » pn lis 06 2017, 11:04

Ale będzie ładny pełzacz!
0 x

Awatar użytkownika
QN
x 21

Post autor: QN » pn sty 01 2018, 17:46

Budowa wieży w trakcie. Po rozrysowaniu podstawowych elementów rozpocząłem rzeźbienie w tekturze.
Rozpocząłem od sklejenia szkieletu, który ma odpowiadać za odtworzenie podstawowych kształtów wieży.

Obrazek

Potem oklejanie całości tekturą piwną. Oglądałem różne zdjęcia oryginału, pod różnymi kątami, aby zachować właściwą perspektywę i kształty pancerza. Po zgrubnym oklejaniu całość potraktowałem skalpelami odcinając nadmiar tektury i nadać zgrubne kształty, potem szlif papierem 80-100g.

Obrazek Obrazek

Przed kolejnym etapem obróbki całość wzmocniłem SG.

Obrazek Obrazek

Potem na całość poszła szpachla, szlifowanie – raczej grubym papierem, robienie różnych dołków w szpachli, malowanie wikolem, który w stanie pół zaschniętym był uderzany twardym, grubym pędzlem. Do tego miejscami nakładanie wikolu pasami raz przy razie, żeby odtworzyć charakterystyczne ślady po szlifowaniu – wszystko po to, żeby po pomalowaniu było widać interesującą, niejednorodną fakturę odlewu. Do tego dorobiłem numery formierskie i drobne elementy dookoła jarzma armaty (mocowanie pokrowców).

Obrazek Obrazek Obrazek

Następnie wziąłem się za wykonanie jarzma. Musiało być zrobione na tym etapie, żeby od razu zrobić mechanizm podnoszenia lufy. Wykończone do malowania.

Obrazek Obrazek

Jak jarzmo, to zaraz i armata. Najpierw podzespoły. Pojedyncze i połączone w podgrupy.

Obrazek Obrazek

I skończony hamulec wylotowy. Nie jest na stałe przyklejony do lufy, tylko na nią nasadzany.

Obrazek Obrazek Obrazek

Czas na pozostałe elementy wyposażenia wieży…
0 x

Awatar użytkownika
QN
x 21

Post autor: QN » pt sty 12 2018, 10:50

Krótka historia obrazkowa tworzenia włazów na wieży.
Najpierw ten trudniejszy – identyczny z tym, który był na robionym ostatnio przez mnie M26. Powtórka z rozrywki . Może będzie nudne, bo już było w poprzedniej relacji, ale co mi tam. Jeszcze raz pokażę, jak to robiłem. Najpierw powycinałem z grubsza elementy, obrobiłem grubym papierem ściernym (100), potem drobniejszym, SG i znów szlifowanie. Podstawa gotowa:

Obrazek Obrazek Obrazek

Potem wykonałem wizjery – papier naklejony na klisze rentgenowską. Po ich wykonaniu wyfrezowałem w podstawie otwory pod wizjery i zabarwiłem trochę na czarno – żeby nie przebijało nic jasnego:

Obrazek Obrazek Obrazek

Potem już tylko dorobienie pozostałych elementów. Śruby, włazy, zawiasy…:

Obrazek Obrazek Obrazek

A tak to wygląda w efekcie końcowym:

Obrazek Obrazek Obrazek

W bardzo podobny sposób wykonałem drugi właz – też powtórka z rozrywki, bo identyczny robiłem przy Shermanie Crabie:

Obrazek Obrazek

Trzeba dalej robić wyposażenie…
0 x

Awatar użytkownika
jhradca

Post autor: jhradca » pt sty 12 2018, 17:05

Mariusz, jestem pełen podziwu nie tylko dla Twoich umiejętności (te już miałem okazję już doceniać inna sprawa, że dawno temu) ale także a może szczególnie dla Twojego samozaparcia w budowie modeli bez używania wycinanki i dodatków żywicznych, ręcznego wykonywania wielu elementów powtarzalnych. W dobie modeli w całości wycinanych laserem (Paper Planet) i masy elementów żywicznych, których użycie przypomina składanie plastików, Twoja robota to rzadkość w najlepszym wydaniu. Modelarstwo przez duże M. Do tego dobrze pokazany sposób wykonania większości elementów a nie jedynie efektów pracy. Poza przyjemnością oglądania Twoich relacji aż się chce chwycić za nożyczki...
0 x

ODPOWIEDZ