[R] Loening OL-8A, Alaskan Survey 1929, projekt własny 1/33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 265
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 107

Re: [R] Loening OL-8A, Alaskan Survey 1929, projekt własny 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Nie będzie malowany. Po kartonowemu będę kleił. Próbowałem malowania na podwieszeniach w Kamowie i nie szło mi za bardzo. Do malowania można go sobie z hipsu zrobić albo jakoś tak.
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 265
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 107

Re: [R] Loening OL-8A, Alaskan Survey 1929, projekt własny 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Cześć,

I przyszedł czas na pływaki boczne.

Skleiłem szkielet z tekturki 0,5mm:

Obrazek

Okleiłem poszyciem:

Obrazek

I wyszło do bani - za duży, za wysoki:

Obrazek

No to wymyśliłem sobie, że mając wszystkie zdjęcia z kąta, najbezpieczniej będzie policzyć stosunek wysokości pływaka z tyłu do wysokości pływaka z przodu. Przerysowałem pływak i jest OK.

Obrazek

Obrazek

Na zdjęciach widać już jedną łopatę śmigła ale jest to jeszcze do poprawki, muszę ją wyostrzyć troszkę od krawędzi natarcia. No bo w 3D to sobie można narysować wszystko, tylko potem tak skomplikowany kształt jak skręcona łopata śmigła trzeba skleić z dwóch kawałków papieru :haha:

Dorysowuję też sobie ostatnie elementy jak np. prądnica. Jak ma prąd to powinien mieć i radio, ale kompletnie nie wiem gdzie go wcisnąć do kabiny więc nie będę robił. Generalnie z tego powodu, że do OL-8 nie mam nic kompletnie jeśli chodzi o kokpity to będzie takie S-F. Tablica przyrządów pilota z OL-5 ale bez licznika amunicji, tablica przyrządów obserwatora z OA-1 bo tylko takie zdjęcie mam. Połączenie sterownicy z drążkiem z XOA-1 z tego samego powodu itd. itd.

Obrazek

Obrazek

Do następnego.
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1086
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] Loening OL-8A, Alaskan Survey 1929, projekt własny 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Na pierwszy rzut oka te wyższe pływaki wydawały mi się dobre bo zmniejszałyby przechył samolotu na jedną stronę. Te krótsze, tak na oko/czuja, dałyby szansę końcówce skrzydła na dotknięcie wody/fal. Jeśli nie miałbym planów zrobiłym coś pośredniego czyli na "7 nitów". (Długie pływaki mają 8 nitów w pionie z przodu a krótkie 6.) Skoro z wyliczeń wychodzi, że ma być taki niski to tak musi być ale wrażenie pozostaje🙂.
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 265
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 107

Re: [R] Loening OL-8A, Alaskan Survey 1929, projekt własny 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Ajajaj, jhradca trochę racja. Zaćmy dostałem i ściągnąłem miarę z innego przypadkowego egzemplarza. Jeszcze raz dokładniej przyjrzałem się zdjęciom i już wiem co trzeba zrobić. Pływakowi z wersji pierwszej trzeba obniżyć tył przez co zmniejszyć skos i trochę jeszcze wypłaszczyć dno. dzięki za uwagi. A te "nity", które teraz są widoczne to tylko kropki symbolizujące ich przebieg. Ilość nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Teraz będzie dobrze. Zdjęcie pochodzi z archiwum San Diego Air & Space Museum.

Obrazek
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1086
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] Loening OL-8A, Alaskan Survey 1929, projekt własny 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Wspominałem o nitach tylko jako o wyznacznikach wyczucia wysokości pływaka. Mnie ten skos też wydawał się za duży ale ten samolot jest nietypową kształtem i trochę generalnie pionierską konstrukcją, że linie pływaka mogły być właśnie takie.
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 265
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 107

Re: [R] Loening OL-8A, Alaskan Survey 1929, projekt własny 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Hi,

No to koniec tego białego szaleństwa. Czas zająć się kolorowaniem i klejeniem papierowego samolota na poważnie.
Jeszcze jeden pływak, śmigło, prądnica, koła, płoza sprawdzone.
Na pływaku zrobiłem test koloru - a raczej test szarości. Nie chodziło o uzyskanie docelowego malowania a raczej o ustalenie ilości warstw w wektorach, kolejności nanoszenia nitów, obrysówek itp. i ilości kroków Inkscape - GIMP i odwrotnie. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1086
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] Loening OL-8A, Alaskan Survey 1929, projekt własny 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Podziwiam Twoją determinację i umiejętności opracowania sobie modelu i wykonania go testowo przed sklejeniem ostatecznej "standardowej" a nie malowanej wersji. "Budowa od podstaw" w Twojej relacji , w moim odczuciu", zyskuje nowy wymiar. Szczególnie gdyby model pozostał w jednym, nie wydanym, egzemplarzu. A teraz czekam z niecierpliwością na klejenie wersji ostatecznej.

Najlepiej z misiem na pływaku ! https://picryl.com/topics/alaskan+survey
ODPOWIEDZ