pytanie o piankową metodę

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

lakol

pytanie o piankową metodę

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lakol »

Witam ! Wypełniłem szkielet kadłubu statku pianką i po wyschnięciu zacząłem szlifować papierem ściernym , gdy doszedłem do wręg mam wrażenie że między wręgami w piance są wklęsłości ,czy do szlifowania powinienem użyć kawałka deseczki i papieru ściernego czy robi się to samym papierem ,dzięki za odpowiedź , pozdrawiam
Awatar użytkownika
irimi
Posty: 291
Rejestracja: ndz kwie 17 2005, 22:46

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: irimi »

Oj trzeba było wcześniej przeczytać kilka relacji w których użyto pianki (Regulus, Krusenstern, Dar Młodzieży...) :-?

Zdecydowanie konieczna jest "deseczka". Te wklęsłości między wręgami, to moim zdaniem wynik korzystania tylko z "nieuzbrojonej" w deseczke ręki z papierem. Teraz czeka Cię mała walka o wyrównanie zagłębień...
Cierpliwość łyżką dół wykopie.

"It's not a race, it's a journey..." RUSH, Out of the cradle
Awatar użytkownika
Dreedlord
Posty: 38
Rejestracja: sob lut 25 2006, 21:03
Lokalizacja: Żory

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Dreedlord »

Lakol: jeżeli będziesz szpachlował kadłub to szpachla pokryje nierówności. Takie wklęsłości się zdarzają chociażby z powodu zzbyt mocnego dociskania papieru podczas szlifowania, dlatego lepiej szlifować trochę dłużej. Nieodzowny jest też klocek z naklejonym papierem ściernym, który znacznie ułatwia pracę.


Pozdrowienia z Polski południowej!!!
Od czasu do czasu trzeba czasami...

USS "Essex" - czeka w doku
"Tobruk" - prace ruszyły
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

lakol - ci panowie pisza dobrze a ja tylko dodam że pianka wręcz powinna być o jakiś milimetr bardziej zcięta niż wręgi bo szpachla musi mieć odpowiednią grubość - zakładając oczywiście że stosujesz ją nie tylko jako zabezpieczenie przed zapadaniem się poszycia. Do szlifowania użyj niewielkich rozmiarów deseczki by nie wybierać z wnęk niepotrzebnie materiału a w kwestii wykończeniowej pomocna będzie gąbka z papierm ściernym (castorama itp.) lub taka do zmywania naczyń od tej twardszej strony z przyłożonym papierem ściernym (tylko o wysokiej gramaturze)
pozdrawiam
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1053
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Lakol! Deseczka czy klocek powinny być długości większej niż największa przerwa między wręgami. Do wklęsłych części kadłuba użyj klocka o przekroju okrągłym lub półokrągłym. Szlifuj przy użyciu klocka nie tylko piankę ale także szpachlę! Bez klocka możesz tylko delikatnie wygładzić kadłub papierkiem 600-800.

Miałem taki sam problem i go opisałem w swojej relacji z budowy Wichra (pierwsza strona).
lakol

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lakol »

wielkie dzięki za odpowiedź , piszecie o tym aby na piankę nałożyć szpachtlę , czy na samą piankę naklejenie poszycia nie wystarczy ?
lakol

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lakol »

kupiłem szpachtlę akrylową , czy ktoś może używał jej ,czy nadaje się do modelu?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

lakol no pewnie że wystarczy :) Napisałem ci że szpachla załatwi sprawę no chyba że traktujesz pianke tylko jako zabezpieczenie przed zapadaniem się poszycia. Teraz właściwie jest po ptokach i czymś trzeba wypełnić te ubytki pomiędzy wręgami tak by cała metoda miała jakiś sens.
Szpachla akrylowa w zupełnomści wystarczy do uzupełnnnienia tych przestrzeni jeżli i tak dno oklejasz, natomiast jeśli chciał byś poprostu ładnie wyszlifować denko i pomalować bez oklejania to użyj szpachli samochodowej. Jest ona twardsza przez co łatwiej jest moim zdaniem uzyskać idealnie gładką powierzchnie.
Wszystko to włąściwie zostało już opisane i to po kilka razy także poszukaj a napewno znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania bez zadawania kolejnych.
Pozdrawiam
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
Awatar użytkownika
irimi
Posty: 291
Rejestracja: ndz kwie 17 2005, 22:46

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: irimi »

lakol, odsyłam do licznych relacji na forum, w których był poruszany problem(y) metody piankowej. Uruchom może opcję "szukaj", bo na pytania, które zadajesz (szpachla akrylowa) odpowiedzi w większości są już na forum.
Cierpliwość łyżką dół wykopie.

"It's not a race, it's a journey..." RUSH, Out of the cradle
lakol

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lakol »

dzięki , kadłub wyszedł jak ser szwajcarski , a dziób skręciłw lewo chyba muszę nowy model zbudowac :)
ODPOWIEDZ