PBJ-1H;1:33;ORLIK

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: PBJ-1H;1:33;ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Czołem!
Jak zwykle w moich relacjach przerwy miedzy kolejnymi postami są dosyć spore :lol:
Tymczasem ptaszysko postawiłem już na własnych kołach...
ale po kolei...
W trakcie montażu okapowania silników natrafiłem na pewną nieścisłość. Po nasunięciu go na wręgę okazało się, że przody silników wystają poza obrys. Wizualnie okapowanie powinno być nasunięte jeszcze głębiej.....
Obrazek
Wydaje się, że silnik powinien być nieco skrócony.
Obrazek Obrazek
Teraz mogłem zabrać się za golenie podwozia.
Tutaj tez wydaj mi się, że coś nie do końca było przemyślane/zaprojektowane.
Przednia goleń składa się z dwóch zasadniczych elementów: goleni i wieszaka z osią, na której osadzone jest koło.( moje nazewnictwo pewnie jest nieprofesjonalne ale wybaczcie)
O ile rysunki złożeniowe wydają się być ok., to zaprojektowane elementy nie do końca się z nimi pokrywają i coś tam trzeba dorobić/przerobić.
Obrazek Obrazek
Poza tym wygląda, ze jest za niska...o jakieś 4 mm.
Obrazek
Koła w modelu będą zwykłe, z tekturowych krążków. Jedyne co dołożyłem, to bieżnik z papieru milimetrowego. Może komuś taka opcja w przyszłości się przyda. Wygląda to wstępnie tak....
Obrazek
Obrazek

Po nałożeniu felg..
Obrazek Obrazek
Felgi kół podwozia głównego też wydają się być za duże dlatego zmniejszyłem je o szerokość zewnętrznego pierścienia.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Tymczasem wydziergałem rakiety..
Obrazek
Powolutku do końca.

Pozdrawiam! :papa:
Paweł
Ostatnio zmieniony pn mar 25 2024, 10:00 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1054
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: PBJ-1H;1:33;ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Użycie papieru milimetrowego do opony to naprawdę dobry pomysł. Czekam na śmigła.
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 514
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 67

Re: PBJ-1H;1:33;ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Zacnie bardzo wypada stojący na kołach :D gratuluję, choć dla mnie to zdjęcie z początku tego wpisu, pokazujące tę maszynę od czoła jest tym ulubionym. :D Gratuluję świetnej pracy. I z niecierpliwością czekam na ukończenie projektu. :papa:
Pozdrawiam.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: PBJ-1H;1:33;ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Czołem!
Dzisiaj krótko w temacie Mitchella.
Faktycznie to do końca budowy wiele mi nie zostało.... karabiny, anteny, śmigła i jakieś pierdółki. No i lakier na wierzch....
Obrazek Obrazek
Dzisiaj dorzuciłem kolejne uzbrojenie w postaci bombek... wiem, wiem... choinka i bombki, to inny miesiąc, a i Święta jakby nie te... ale tak wyszło :zeby: .
Obrazek Obrazek
Większego problemu z poskładaniem ich do kupy nie było. Jedynie mnogość listków do wycięcia była nieco męcząca.
Wydaje mi się, że wyszło chyba nawet całkiem spoko.

Niestety nie mogę powiedzieć tego samego o obudowach anten na grzbiecie. Spasowanie listków na tych drobnych elementach nijak ma się do tego jak powinno to wyglądać. Tutaj wyłazi ręczne rysowanie/projektowanie. Trochę jeszcze nad tym popracuję ale szału nie będzie... :-?
Obrazek

I to chyba było ostatnie wejście antenowe przed finiszem...
Pozdrawiam! :papa:
Paweł
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 514
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 67

Re: PBJ-1H;1:33;ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Pięknie wygląda w Twoim wykonaniu :D, aż człowiek sam nabiera ochoty na taki, gdy patrzy na Twoje zdjęcia. :cool:
Piękna praca :D
Pozdrawiam.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: PBJ-1H;1:33;ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Czołem!
Dobrnąłem do końca tegoż projektu ale nie bez przygód. Niestety zrobiłem sobie "pod górkę"i podczas lakierowania wykorzystałem końcówkę lakieru matowego w sprayu. Oczywiście w efekcie otrzymałem przepięknej urody biały nalot w kilku widocznych miejscach. Krótko mówiąc: tragedia!
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Kolorystyka modelu też mi nie pomogła bo usunięcie tych wykwitów wcale nie było proste. Próby ponownego nakładania warstw lakieru "połysk" trochę pomogły ale nie całkiem i dodatkowo musiałem posiłkować się suchymi pastelami, by uzyskać znośny efekt. Teraz trochę to przypomina odbarwienia kartonu, czy nawet efekt zużycia farby na samolocie.
Obrazek Obrazek
Tak już musi pozostać....

Krótko w temacie samego opracowania. Model uważam za średnio-trudny. Były momenty, które wymagały przemyślenia sposobu budowy. Nie ma konieczności odcinania grzbietu w gotowym kadłubie, jak to przewidział autor. Uzupełnić jego wnętrze można lecąc z montażem na bieżąco. Skomplikowanym elementem na pewno jest komora bombowa wpuszczona w dwa segmenty. Z tego powodu przestrzeń w środku jest prawie pusta, a wręga w tym miejscu jest mocno ażurowa. Trzeba ją solidnie wzmocnić, bo od zewnątrz, do poszycia będą przylegały skrzydła, które lekkie nie są.
Nie ułatwia budowy też fakt, że model jest opracowany ręcznie i tylko został przerysowany komputerowo. Są miejsca gdzie siatki poszczególnych elementów nie współgrają z sobą.
Myślę, że mimo tych mankamentów model jest godny uwagi.

Tymczasem wrzucam "trochę" fotek z domowego atelir...
Na galerię z pleneru trzeba jeszcze poczekać, aż pogoda się nieco ustabilizuje...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
ObrazekObrazekObrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazek ObrazekObrazek Obrazek ObrazekObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam! :papa:
Paweł
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 738

Re: PBJ-1H;1:33;ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Znakomicie zbudowany model :spoko:
Kleiłem przerysowanego w komputerze "Grzelczaka", o wiele mniej skomplikowanego, więc mam ogląd sprawy, że takie przerysowanie pogarsza sprawę pasowania elementów.
Szkoda tej wtopy z lakierem matowym, ale wybrnąłeś. Choć faktura powierzchni się pogorszyła, ale faktycznie "kolor" się wzbogacił o efekty ;-)
Tak, czy siak - Zazdrość.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
gumis666
Posty: 110
Rejestracja: sob maja 21 2005, 17:59
Lokalizacja: sztum
x 28

Re: PBJ-1H;1:33;ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gumis666 »

Super model.👏
I świetna robota👍
Kleje bo lubię!!! :D
Awatar użytkownika
Lukson 1982
Posty: 57
Rejestracja: śr sty 04 2023, 17:38
Lokalizacja: Szamotuły
x 8

Re: PBJ-1H;1:33;ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Lukson 1982 »

Bardzo ładne wykonanie :) Gratulacje
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: PBJ-1H;1:33;ORLIK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Super efekt - gratualacje!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ