Nieudana impregnacja, rodzaj kartonu. kapon vs. lakier

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Nieudana impregnacja, rodzaj kartonu. kapon vs. lakier

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Witajcie!

W końcu zebrałem do kupy stare zdjęcia z 2021 r. z prac nad Wichrem. Zmobilizowałem się do "grzebania w śmieciach", bo po raz kolejny mam problem z impregnacją/lakierowaniem.

Na czym polega problem?

Problem polega na różnym zachowaniu się chemii w zależności od wydawnictwa modelu. Tak jakby każde wydawnictwo miało inny rodzaj kartonu. Np. Mały Modelarz drukowany jest miękkim kartonie, testowałem arkusze impregnując je kaponem i lakierem Mr. Super pół matem (w Gromie) i wyszło super. Karton wchłania bardzo chemię i widać to gołym okiem, że wręcz wpija kapon czy lakier.

Model Hobby (ORP Wicher) jest na sztywniejszym kartonie, ale mam wrażenie że jest cieńszy niż Mały Modelarz. I tu mogę pokazać parę starych zdjęć z próby lakierowania, bo nie używałem wtedy kaponu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać powyżej po drugiej warstwie lakieru, powierzchnia się złuszczyła. Lakiernikiem nie jestem, nie wiem czy to wina warunków schnięcia ? Czy muszą być odpowiednie warunki, temperatury itp. Może było za ciepło i za szybko coś wyschło, albo dałem za dużo lakieru.

Jeśli chodzi o impregnację kaponem - trudno mi go dostać i dlatego robię to lakierami. Latem impregnowałem sobie arkusze kaponem na później. Oczywiście Mały Modelarz i GPM wyszły dobrze (jedna warstwa od strony zadrukowanej).

Przejdźmy do wydawnictw WAK i ostatniego modelu ORP Garland, nad którym teraz pracuję. Nie miałem kaponu, więc zrobiłem dokładnie to samo co modelem Groma z MM (w którym jedna warstwa semi-gloss wyszła idealnie. Karton z WAK jest bardzo sztywny i "ubity", używając jednej warstwy Mr. Super semi-gloss tylko arkusze na którym był czarny kolor i czerwony (sklejki części podwodnej) dostały jakieś białe plamy, nalot. Czytałem gdzieś, że może to być talk, mimo że lakier to semi-gloss.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Postanowiłem powalczyć na tej połówce arkusza na której wyszły plamy i starłem to wełną stalową do matowienia.

Obrazek

Efekt też mnie nie zadowala, bo jest spora różnica z oryginałem, więc będąc myśli, że ten kawałek jest zmarnowany postanowiłem prysnąć na to lakierem do samochodu, który sobie rok temu kupiłem - Color Matic 2K Klarlak z jakimś pokrętłem na spodzie, które coś tam reguluje..
Narazie czekam aż wyschnie, ale pierwsze wrażenia są pozytywne.

Jestem ciekaw dlaczego akurat czerwony wydruk i tylko na kartonie WAK powoduje takie efekty po użyciu impregnacji lakierem MR. Super semi-gloss, podczas gdy MM i GPM jest ok. Czy to zależy od warunków lakierowania schnięcia (jakby ktoś pytał, to nie lakieruję w deszczu haha). Zauważyłęm też różne zachowanie w zależności od grubości/gęstości kartonu.
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1106
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 198

Re: Nieudana impregnacja, rodzaj kartonu. kapon vs. lakier

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

Faktycznie nieciekawie to wygląda. Niestety zawsze trzeba robić próby. Ja, jak już wcześniej pisałem, używam tego
Obrazek
Kładę dwie warstwy wałkiem i bez żadnych niespodzianek. Impregnowałem nim wszystkie kartonówki, które zrobiłem w ciągu ostatnich dwóch lat. Pierwsza warstwa wnika w zasadzie od razu, potem druga i po wszystkim. Model po tym zabiegu jest dobrze zaimpregnowany, choć nie widać, że polakierowany. Farby nawet jak skapną można usunąć z pokładu nawet po zaschnięciu pędzelkiem nasączonym rozcienczalnikiem (używam MR Color leveling thinner żółto-niebieski). Dodatkowo karton lepiej się formuje (szybciej zapamiętuje kształt) i można go fajnie rozwarstwiać, co jest bardzo pożądane przy klejeniu malutkich części. Polecam.
Pozdr
Piotr
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
ODPOWIEDZ