[R] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

[R] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Witam
Już bardzo dawno nie prowadziłem żadnej relacji, klejąc sobie w "zaciszu gabinetów". Czas to zmienić.
Dawno żadnej "łajby" nie kleiłem, trzeba sobie przypomnieć jak się to robi, postanowiłem potrenować na czymś niedużym, w miarę prostym. Na matę trafił ORP Podhalanin z wydawnictwa Quest w skali 1:200. Projekt Grzegorza Nowaka, więc można być spokojnym o jakość.

Na początek okładeczka:

Obrazek


I sklejony szkielecik:

Obrazek

Obrazek

Teraz wypełniam szkielecik takim zielonym paskudztwem do kwiatków :oczko: Następnie pokład, burty (w zamyśle jest wykonanie bulajów z drutu) i dno równane do burt.
Pozdrawiam
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2787
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 744

Re: [R] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Super temat.
Mam go na szczycie hałdy makulatury do polepienia, więc z dużą ciekawością poobserwuję.

Wypełnianie takiego mikrusa pianką to wg mnie chyba przesada :roll: . Zresztą co kto lubi...

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

Re: [R] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

qk - wypełnianie takiego mikrusa pianką to faktycznie byłaby przesada, gdyby nie to, że traktuję trochę ten model jako "królika doświadczalnego" przed troszkę większym "łajbkiem" i testuję sobie pewne rozwiązania.

A wracając do pianki. Zielone paskudztwo do kwiatków, wypełniło przestrzenie między wręgami, następnie zostało przycięte i oszlifowane papierem ściernym. Bardzo łatwo i miło się to obrabiało,jednak stwierdzam, że niestety ten rodzaj pianki nie nadaje się do takich zastosowań (moim oczywiście zdaniem). Jest po prostu zbyt miękka i każde dotknięcie powoduje, że pianka ta ugniata się w miejscu trzymania i powstają dołki.
Nakleiłem już pokład i powoli przymierzam się do burt. Efekty można zobaczyć poniżej:

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2787
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 744

Re: [R] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Jak test to test. Dobrze jest potestować to i owo. :mrgreen:
Przestrzenie między wręgami wyglądają na mocno wklęsłe :roll:. Zebrane jest za dużo materiału. Papier nie był na listewce?

To chyba teraz potestujesz szpachlowanie?

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

Re: [R] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

qk - papier był na klocku ale... wystarczyło trochę paluchami potrzymać w tym i owym miejscu i się wgniotło. Szpachlować nie będę. Pianka była testowana jak ewentualny substytut szpachli w trochę większym pływadle, nie sprawdziła się, poszukam czegoś innego. Gdybym nie testował pianki, to w tym modelu oklejałbym szkielet bez jakiegokolwiek podposzycia.
Pozdrawiam
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2787
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 744

Re: [R] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Przy tej wielkości kadłuba będzie bez różnicy czy coś władujesz do środka czy nie. Jedynie kadłuba nie należy brać w ręce po oklejeniu - od razu na katafalk.
Miałem tą piankę florystyczną w łapie. Faktycznie miękka. A i strasznie się sypie.
Może twardy styrodur?
Choć osobiście uważam, że wypełnianie kadłuba w standardowej kartonówce to trochę przerost formy nad treścią. Jedynie pod płaskie powierzchnie na burtach wklejam prostokąty tektury zlicowane z krawędziami szkieletu, a i to sporadycznie.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
stary
Posty: 329
Rejestracja: sob gru 10 2005, 21:34
x 6

Re: [R] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stary »

gk pisze: pn gru 31 2018, 9:21 uważam, że wypełnianie kadłuba w standardowej kartonówce to trochę przerost formy nad treścią
Z Twoimi umiejętnościami to pewnie i bez szkieletu byś sobie poradził :)
Czekam zatem na dalszy postęp w pracach nad Podhalaninem.
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

Re: [R] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Witam ponownie
Miejmy nadzieję, że zgodnie z przysłowiem "że człowiek się uczy na błędach" przy następnym modelu będzie lepiej.
Ale do rzeczy. Zrobiłem bulaje i tu nawet nawet jestem zadowolony, pomimo tego, że na zdjęciach widać, że starła się trochę farba tu i tam, że są pewne niedoskonałości.
A co do poszycia. Wyszło tak sobie. Pojawiły się od manewrowania paluchami widoczne "żeberka". Zdaję sobie sprawę, że mistrzowie oklejają kadłuby na samych oklejkach, ja jednak mistrzem nie jestem i następnym razem zmajstruję dokładne podposzycie, nawet na takim maluchu jak ten.
Pierwszy raz kleiłem w kolejności burty i dopiero dopasowywałem do tego oklejki dna. W związku z tym (i znając swoje nieumiejętności) zakupiłem barwiony karton w kolorze zbliżonym do dna z wycinanki i w razie czego mogłem po kilka razy odrysowywać i dopasowywać części dna ;-)
A poniżej fotki


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz powoli idziemy w górę. Może będzie lepiej ;-)
Pozdrawiam
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
Brylant
Posty: 59
Rejestracja: pn lis 03 2014, 22:30
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
x 1
Kontakt:

Re: [R] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Brylant »

Pamietam swoje początki na pierwszy raz wybrałwm okret ORP "Orzeł" z myślą co może być trudnego, mało detali same duże części i ..... no cóż teraz twierdzę że każdy model jest udany jak jest dokończony :D ja kibicuję i doceniam warsztat :D
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

Re: [R] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Dzisiaj z lekkim przymrużeniem oka.
Żeby nie było, że nic się nie dzieje, wstawiam dwie fotki z budowy nadbudówki i kumina ;-)

Obrazek

Obrazek

Widać lekkie niedomalowania, ale się poprawi.
Pozdrawiam
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
ODPOWIEDZ