[ Relacja] Coś japońskiego - "Chi-he" MM

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Borek1234
Posty: 30
Rejestracja: czw lut 07 2008, 12:25
Lokalizacja: Czarny Bór

[ Relacja] Coś japońskiego - "Chi-he" MM

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Borek1234 »

Witam wszystkich.

Jako, że postanowiłem odpocząć trochę od pływadeł i kosmicznych dziwolągów postanowiłem skleić coś, czego do tej pory nie udało mi się skleić. Będzie to relacja dobrze znanego modelu wydanego w Małym Modelarzu - japońskiego czołgu średniego "Chi-he". Jak dla początkującego i zupełnie "zielonego" w dziedzinie czołgów, myślę że jest to dobry wybór.
A oto, co udało się zrobić do tej pory:
1. Szkielet.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Dodałem wzmocnienia od spodu:
Obrazek

2. Żaluzje silnika
Element ciężki do sklejenia, ale jestem zadowolony. Są one na razie przymierzone na sucho:
ObrazekObrazek

Jako, że to mój pierwszy pojazd wojskowy, będę wdzięczny za wszelkie sugestie i słowa krytyki. Pozdrawiam
Borek1234
Posty: 30
Rejestracja: czw lut 07 2008, 12:25
Lokalizacja: Czarny Bór

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Borek1234 »

Witam. Prace posuwają się pomału do przodu. Zacząłem oklejać szkielet poszyciem. Model klei się bardzo przyjemnie. Jest to pierwszy mój model z MM, w którym części są tak dobrze spasowane - słowa uznania dla autora
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
tommy-79
Posty: 87
Rejestracja: pn sie 16 2010, 8:17
Lokalizacja: Żary
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tommy-79 »

nie wiem jak wygląda szkielet i element 15 bodajże, ale sprawdź czy nie warto wkleić tekturę po bokach, w górnej części kadłuba? Jeśli przychodzi tak tylko karton to jest niebezpieczeństwo powstania krowich żeber
w trakcie: SM 03
gotowe: CWS T-1; ISU-122; Jagdpanzer IV Ausf.F; Leopard A4; Mercedes Benz L 3000; Mk.VIII-CROMWELL IV, PzKpfw II Ausf.C; PzKpfw III Ausf.M; PzKpfw V Panthera Ausf.G; PzKpfw VI Tiger I; SdKfz 7-2; SdKfz 234-2 PUMA; SG-122; Sturmgeschutz IV (SdKfz 163); Mazur D-350; T-28
KRAZ 255B; T-70; 4TP; Px 29; T-34
Borek1234
Posty: 30
Rejestracja: czw lut 07 2008, 12:25
Lokalizacja: Czarny Bór

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Borek1234 »

Dzięki za poradę, rzeczywiście jest tylko karton, więc warto dodać coś od siebie. Zrobiłem tak na spodzie wanny wstawiając kawałki tekturki i powiem, że bez tego mogło by być krucho :)
Awatar użytkownika
struna
Posty: 331
Rejestracja: śr paź 05 2005, 23:45
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: struna »

tommy-79 pisze:nie wiem jak wygląda szkielet i element 15 bodajże, ale sprawdź czy nie warto wkleić tekturę po bokach, w górnej części kadłuba? Jeśli przychodzi tak tylko karton to jest niebezpieczeństwo powstania krowich żeber
Akurat tutaj nie ma takie potrzeby.

Borek tutaj: viewtopic.php?t=10471 masz moją relację myślę że powinna ci pomóc i i rozwiać ewentualne wątpliwości.
Borek1234
Posty: 30
Rejestracja: czw lut 07 2008, 12:25
Lokalizacja: Czarny Bór

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Borek1234 »

Przeglądałem Twoją relację już przed rozpoczęciem klejenia modelu i regularnie do niej zaglądam, gdy mam jakieś wątpliwości. Już skorzystałem przy dobieraniu farbek do retuszu :)
Borek1234
Posty: 30
Rejestracja: czw lut 07 2008, 12:25
Lokalizacja: Czarny Bór

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Borek1234 »

Okleiłem kadłub do końca. Wyszło nie najgorzej ja jestem zadowolony. Klei się bardzo przyjemnie :) Chyba zacznę się przekonywać do pancerki :)
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Borek1234
Posty: 30
Rejestracja: czw lut 07 2008, 12:25
Lokalizacja: Czarny Bór

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Borek1234 »

Witam po dłuższej przerwie :)
W czołgu troszkę rzeczy przybyło. Dorobiłem błotniki. O ile przednie sklejały się bez większych problemów, tak z tylnymi było troszkę gimnastyki, dlatego też nie jestem do końca z nich zadowolony. Błotniki przy sklejaniu porozcinałem w miejscach zagięć na osobne elementy. Długo się zastanawiałem, czy wykonać całe nitowanie, śrubkowanie itp. Trochę mnie to przerażało, ale pokusa dodania tylko dodatkowych elementów wygrała Śrubki wycinałem sam i mają średnicę 0,8mm. Powychodziły troszkę koślawe, przyznaję, ale satysfakcja z ich samodzielnego wykonania zrekompensowała wszystko :) Jedyny problem oprócz oczopląsu, to rozwarstwianie się kartonu, które występowało pomimo nasączeniem BCG . Jak wszystko wyszło oceńcie sami:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Żeby nie zwariować przy tym kadłubie zacząłem grzebać przy wieży. Jej budowa była bardzo przyjemna, części pasowały elegancko, dlatego też wykonałem ją prawie do końca. Brakuje paru nitów na zawiasach i antenki.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Tak prezentuje się całość:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek


Znalazłem w necie zdjęcia modelu z dwoma antenami po obydwu stronach czołgu, natomiast w wycinance jest tylko z jednej strony. Chcę dodać drugą antenę od siebie, co o tym myślicie? Jak by się to miało do prawdy ( pytam, ponieważ nie znam się na czołgach i jest to mój pierwszy pancerniak)
Pozdrawiam:)
Borek1234
Posty: 30
Rejestracja: czw lut 07 2008, 12:25
Lokalizacja: Czarny Bór

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Borek1234 »

Witam.
Budowa, chociaż mozolnie, to idzie do przodu :) Zostały wykonane koła podtrzymujące, w których wyciąłem otwory ulgowe i dodałem wszystkie nity i śrubki. Jak na razie wykonywanie układu jezdnego jest przyjemne ;) Parę miejsc wymaga jeszcze drobnego retuszu, który wykonuje po przyklejeniu części.
ObrazekObrazekObrazek

Spróbowałem również swoich sił z wykonaniem kół napędowych, na których ilość nitów była dosyć spora ;)
ObrazekObrazekObrazek

Zacząłem pomału wycinać elementy kół nośnych:
ObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony wt lip 26 2011, 13:53 przez Borek1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
19zbyniu95
Posty: 453
Rejestracja: wt kwie 28 2009, 17:52
Lokalizacja: Tychy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 19zbyniu95 »

Koła napędowe już zrobiłeś.
Te dopiero wycięte to koła nośne, pewnie z rozmachu źle napisałeś :)
Pozdrawiam
Zbyszek G.

Ukończone: Ju-87 Stuka, Ba-6, Mi-24D Hind, Bn2t+t

Na warsztacie:
ODPOWIEDZ