[R/G] 4TP, wydawnictwo SKLEJ MODEL 1:25

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
tommy-79
Posty: 87
Rejestracja: pn sie 16 2010, 8:17
Lokalizacja: Żary
x 4

[R/G] 4TP, wydawnictwo SKLEJ MODEL 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tommy-79 »

Żeby nie było, że wstawiam na forum tylko galerie, to tym razem będzie mini relacja. Mini, bo model mały, a z braku czasu nie będę wstawiał zdjęć po sklejeniu kolejnego detalu. Tylko tak bardziej hurtem. Autorem modelu jest Jerzy Janukowicz. Model zakupiony w wszystkimi dostępnymi dodatkami. Pojazd będzie malowany, w wersji muzealnej, czytaj bez brudzenia.
Kadłub wykonany z zestawu ciętego laserem, oklejony poszyciem oraz „onitowany”. Na tym etapie bez problemów.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Następnie model uzupełniłem o różne detale. W wycinance są dwie wersji wykonania zawiasów, zastosowałem trzecią, z kawałka cyny do lutowania. I tak będzie malowane.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Na ostatnim zdjęciu widać mechanizm napinający z zębatką na obwodzie (część 41). Konia z rzędem, kto to wytnie, mi zabrakło zacięcie, wiec będzie bez zębów. Na pierwszym planie rozpoczęte wahacze.
Kadłub jest gotowy do malowania. Zachowam taki sam układ maskowania. Będę używał aerografu i mam tutaj pytanie. Od jakiego koloru zacząć malowanie? Od najjaśniejszego do najciemniejszego? Czy też może na odwrót? A może nie ma to znaczenia?
Ostatnio zmieniony ndz lis 23 2014, 20:36 przez tommy-79, łącznie zmieniany 1 raz.
w trakcie: SM 03
gotowe: CWS T-1; ISU-122; Jagdpanzer IV Ausf.F; Leopard A4; Mercedes Benz L 3000; Mk.VIII-CROMWELL IV, PzKpfw II Ausf.C; PzKpfw III Ausf.M; PzKpfw V Panthera Ausf.G; PzKpfw VI Tiger I; SdKfz 7-2; SdKfz 234-2 PUMA; SG-122; Sturmgeschutz IV (SdKfz 163); Mazur D-350; T-28
KRAZ 255B; T-70; 4TP; Px 29; T-34
Abuq
Posty: 58
Rejestracja: ndz lip 28 2013, 13:42
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Abuq »

Raczej od najjaśniejszego. Jeżeli plama ciemnego wyszłaby poza "obrys" to jasny kolor tego nie zamaskuje (ciemny będzie prześwitywał).
Pozdrawiam
Abuq
Awatar użytkownika
tommy-79
Posty: 87
Rejestracja: pn sie 16 2010, 8:17
Lokalizacja: Żary
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tommy-79 »

Po dłuższej przerwie czas na update relacji. Udało się skończyć wahacze, koła nośne, podtrzymujące. Talerze kół nośnych szału nie robią. Użyłem BCG do formowania, ale jeszcze musze poćwiczyć z tym klejem. Przybył również tłumik, całość została pomalowana zgodnie z tym, co zaproponował wydawca.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
W wolnej chwili skleiłem wieżę. Szkielet z otwartymi bokami gwarantował powstanie krowich żeber wiec wkleiłem wstawki z kartonu, a następnie całość wyszpachlowałem.
Obrazek
Mam również sklejone koła napędowe, czekają na malowanie oraz kończę koła napinające. Ruszyłem też gąsienice (cięte laserem), ale to w następnej odsłonie relacji.
w trakcie: SM 03
gotowe: CWS T-1; ISU-122; Jagdpanzer IV Ausf.F; Leopard A4; Mercedes Benz L 3000; Mk.VIII-CROMWELL IV, PzKpfw II Ausf.C; PzKpfw III Ausf.M; PzKpfw V Panthera Ausf.G; PzKpfw VI Tiger I; SdKfz 7-2; SdKfz 234-2 PUMA; SG-122; Sturmgeschutz IV (SdKfz 163); Mazur D-350; T-28
KRAZ 255B; T-70; 4TP; Px 29; T-34
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Miałem przestoje w modelarstwie w okresie letnim, i trochę na forum też, więc na relację natknąłem się dopiero teraz. Fajnie zobaczyć ten sam model ale tym razem z laserami, ja zastosowałem tylko osłonę tłumika. Co do zębatki mechanizmu napinającego, to mi się koń i siodło chyba należą bo wyciąłem te maleństwa :). Nie mam na podorędziu lepszego zdjęcia niestety, ale chyba coś tam widać, potem retusz poprawiłem na ciemniejszy i pociągnąłem metalizerem. Szkoda, że nie pokusiłeś się o zawiasy w drugim wariancie, co prawda nic się w modelu nie otwiera, ale wygląd jest lepszy, i są wbrew pozorom łatwe do zrobienia. Trzymam kciuki przy gąskach, jestem ciekaw jak te lasery będą się prezentować.
Obrazek[/list]
Obrazek
Awatar użytkownika
tommy-79
Posty: 87
Rejestracja: pn sie 16 2010, 8:17
Lokalizacja: Żary
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tommy-79 »

no to szacun za te zęby
w trakcie: SM 03
gotowe: CWS T-1; ISU-122; Jagdpanzer IV Ausf.F; Leopard A4; Mercedes Benz L 3000; Mk.VIII-CROMWELL IV, PzKpfw II Ausf.C; PzKpfw III Ausf.M; PzKpfw V Panthera Ausf.G; PzKpfw VI Tiger I; SdKfz 7-2; SdKfz 234-2 PUMA; SG-122; Sturmgeschutz IV (SdKfz 163); Mazur D-350; T-28
KRAZ 255B; T-70; 4TP; Px 29; T-34
Awatar użytkownika
tommy-79
Posty: 87
Rejestracja: pn sie 16 2010, 8:17
Lokalizacja: Żary
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tommy-79 »

Ostatnie fotki w tej relacji. Gąsienice pomalowanie oraz nałożone na koła. I tutaj jedna uwaga. W kupionych laserach część ogniw jest w paskach, a część, jako pojedyncze sztuki. Celem było zapewne łatwiejsze formowanie tych ogniw na kołach napędowych oraz napinających. I te pojedyncze są dość problematyczne. Malowałem osobne ogniwa, a następnie sklejałem je razem. Przy nakładaniu na koła czasami klej puszczał i musiałem sklejać ponownie. Może lepiej było pierw skleić, a potem malować? W T-70 całość była z pasków i nie miałem problemów z formowaniem. Tak małe gąski są mocno powycinanie, więc ułożenie na kołach nie stanowi problemu.
Wieża również skończona, przed malowaniem.
Obrazek Obrazek
Obecnie model jest gotowy, ale czekam na nowy aparat oraz słoneczny dzień, aby zrobić zdjęcia przy naturalnym świetle.
w trakcie: SM 03
gotowe: CWS T-1; ISU-122; Jagdpanzer IV Ausf.F; Leopard A4; Mercedes Benz L 3000; Mk.VIII-CROMWELL IV, PzKpfw II Ausf.C; PzKpfw III Ausf.M; PzKpfw V Panthera Ausf.G; PzKpfw VI Tiger I; SdKfz 7-2; SdKfz 234-2 PUMA; SG-122; Sturmgeschutz IV (SdKfz 163); Mazur D-350; T-28
KRAZ 255B; T-70; 4TP; Px 29; T-34
Awatar użytkownika
tommy-79
Posty: 87
Rejestracja: pn sie 16 2010, 8:17
Lokalizacja: Żary
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tommy-79 »

Korzystając z słonecznej pogody zrobiłem galerię końcową. Parę drobnych baboków popełniłem. Najmniej jestem zadowolony z talerzy kół nośnych. Resztę nie wymieniam, ponieważ widać na fotkach. Na fotkach, ponieważ w realu jednak to i owo nie widać. Trzy kolorowe malowanie dało w kość: malowanie, czyszczenie aerografu, schnięcie i tak w kółko. Zapraszam do oglądania.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
w trakcie: SM 03
gotowe: CWS T-1; ISU-122; Jagdpanzer IV Ausf.F; Leopard A4; Mercedes Benz L 3000; Mk.VIII-CROMWELL IV, PzKpfw II Ausf.C; PzKpfw III Ausf.M; PzKpfw V Panthera Ausf.G; PzKpfw VI Tiger I; SdKfz 7-2; SdKfz 234-2 PUMA; SG-122; Sturmgeschutz IV (SdKfz 163); Mazur D-350; T-28
KRAZ 255B; T-70; 4TP; Px 29; T-34
Awatar użytkownika
tommy-79
Posty: 87
Rejestracja: pn sie 16 2010, 8:17
Lokalizacja: Żary
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tommy-79 »

Dziękuję za fotkę tygodnia :D
w trakcie: SM 03
gotowe: CWS T-1; ISU-122; Jagdpanzer IV Ausf.F; Leopard A4; Mercedes Benz L 3000; Mk.VIII-CROMWELL IV, PzKpfw II Ausf.C; PzKpfw III Ausf.M; PzKpfw V Panthera Ausf.G; PzKpfw VI Tiger I; SdKfz 7-2; SdKfz 234-2 PUMA; SG-122; Sturmgeschutz IV (SdKfz 163); Mazur D-350; T-28
KRAZ 255B; T-70; 4TP; Px 29; T-34
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Moje gratulacje z okazji ukończenia modelu.
Widzę, że to egzemplarz prosto z fabryki :) Aż żal go będzie na pole targać :)
A tak na serio, to ładnie czysto sklejony i ładnie pomalowany.
Jedyne co to wydaje mi się tylko, że efekt końcowy psują laserowe gąsienice. Wyglądają bardzo nienaturalnie i zapewne dużo lepszy efekt byłby z ręcznie robionych pojedynczych ogniw.

Pozdrawiam Serdecznie
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Gratuluję! Fajnie zobaczyć znajomy model na fotce tygodnia :).
Obrazek
ODPOWIEDZ