*[Galeria/Budynek] Noclegownia przy parowozowni Pyskowice 1:87

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

morhead
Posty: 4
Rejestracja: czw gru 23 2010, 16:59

*[Galeria/Budynek] Noclegownia przy parowozowni Pyskowice 1:87

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: morhead »

Witam wszystkich forumowiczów :)

Któregoś pięknego dnia postanowiłem, że prócz fotografii kolejowej oraz modelarstwa, pragnę realizować się również poprzez pracę przy zabytkowym taborze... Tym oto sposobem trafiłem do Pyskowic gdzie powstawał skansen. Od razu po wyjściu z pociągu udzielił mi się klimat tego miejsca... wachlarzowa parowozownia wraz z obiektami towarzyszącymi, nastawnia bramowa oraz urokliwa architektura budynków związanych ze stacją sprawiły, że zakochałem się w tym miejscu chyba już na zawsze Po latach odkryłem, że Pyskowice były także jedną z ostatnich parowozowni w której pracowały parowozy co jeszcze bardziej dolało oliwy do ognia
Niestety po 8 latach przygody ze skansenem musiałem „zjechać na inne tory” i zrezygnować z działalności. Jednak sentyment do tego miejsca pozostał…

Zachęcony modelem stacji Warszowice wydawnictwa Świat Modeli z Rybnika, postanowiłem w podobnej technice wykonać sobie miniaturowy fragment Pyskowic, który zawsze będzie mi towarzyszyć w domu

Obrazek

Obrazek

Słowo na temat techniki …. Model projektuje na podstawie dokumentacji fotograficznej oraz pomiarów własnych. Następnie wykonuje rysunki elewacji w AutoCad, po czym obmyślam jak to wszystko przełożyć na elementy, które da się poskładać w całość. Rozrysowane elementy drukuje na papierze kolorowym … Część elementów podklejam tektura 2mm i 1mm, czasem maluje dodatkowo niektóre części plakatówkami.

W taki o to sposób popełniłem pierwszy model, którym to jest nastawnia bramowa PK5 z Pyskowic.
Niestety jest to prototyp, który nie doczekał się na razie wykonania jakiego bym oczekiwał od siebie.

Obrazek

Po pewnym okresie od wykonania modelu nastawni postanowiłem zabrać się za budynek który jakimś dziwnym sposobem wywoływał we mnie największe emocje

Obrazek

źródło -> http://www.mundek.krakow.pl

Obrazek

Obrazek

Obrazek

żródło -> galeria Pana -> http://www.flickr.com/photos/42309484@N03/

Budynek noclegowni wraz z łaźnią jest to obiekt łączący w rzeczywistości 2 budynki. Pierwszy 3 kondygnacyjny z dachem o konstrukcji drewnianej kryty papą, najprawdopodobniej towarzyszący od początku hali wachlarzowej, oraz drugi budynek 2 kondygnacyjny z dachem prawdopodobnie wykonanym w postaci płyty żelbetowej. Zbliżona architektura aczkolwiek mocno zubożona pozwala wnioskować, że ta część kompleksu powstała później i w pospiechu, możliwe, że okres wojenny.
Cały kompleks wykonany jest w konstrukcji murowej z cegły zwykłej pokrytej następnie powłoką malarską.

Podczas projektowania modelu dopuściłem się paru zmian/uproszczeń. Głównym zabiegiem była zmiana wymiaru cegieł na nieco większy – powodem jest to, że źle po prostu wyglądają drukowane cegły „wymiarowe”. W przedniej elewacji na parterze wykonałem wszystkie cztery okna jednakowe, podczas gdy jedno z nich różni się od pozostałych (prawdopodobnie kiedyś były tam drzwi wejściowe). Zmianą można również nazwać brak okienek w małej dobudówce – jest to jednak mój błąd, przyznaję się :razz:
Budynek posiada podział na pomieszczenia, niektóre pomieszczenia zostały wyposażone. Całość została oświetlona żarówkami.

Efekt prac ukazany został na poniższych zdjęciach :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Tomek
pietach
Posty: 44
Rejestracja: śr mar 31 2010, 12:25
Lokalizacja: Wschowa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pietach »

Coś czuję, że masz duże szanse na fotke tygodnia !
No to ciach...
Awatar użytkownika
stary
Posty: 328
Rejestracja: sob gru 10 2005, 21:34
x 6

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stary »

Modele piękne, fotki cudowne (wiadomo, zawodowiec) ale wiesz czego mi osobiście brakuje? Odrobiny podstawki z trawą, kostką, betonem albo czymś innym co otaczało te budynki. Niewiele, tak z centymetr lub dwa żeby wystawało poza obrys :)
morhead
Posty: 4
Rejestracja: czw gru 23 2010, 16:59

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: morhead »

stary - już Ci odpowiadam... brak podstawki oraz "luźny" zasiek węglowy podyktowany jest tym, że w przyszłości budynek ma być wykorzystany do makiety parowozowni ;-)
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Haziaj
Posty: 107
Rejestracja: pt lis 26 2010, 14:26
Lokalizacja: Kętrzyn (Mazury)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Haziaj »

Piękna sprawa. Ja zawsze patrzę z wypiekami na twarzy na modele kolejowej infrastruktury. Gratulacje talentu i pomysłowości. Nie doczytałem, jaka to skala: 1:87 ?

Mam daleką rodzinę w Pyskowicach, byłem tam kilka razy, bardzo ciekawe miasto i oczywiście miejsca, o których piszesz.

Czy jest szansa na wydanie tych modeli na łamach, jakiegoś wydawnictwa ?
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Haziaj pisze:Nie doczytałem, jaka to skala: 1:87 ?
Przecież masz w tytule wątku ;-)
Awatar użytkownika
Haziaj
Posty: 107
Rejestracja: pt lis 26 2010, 14:26
Lokalizacja: Kętrzyn (Mazury)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Haziaj »

Ale wtopa :oops:
morhead
Posty: 4
Rejestracja: czw gru 23 2010, 16:59

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: morhead »

Haziaj pisze:Piękna sprawa. Ja zawsze patrzę z wypiekami na twarzy na modele kolejowej infrastruktury. Gratulacje talentu i pomysłowości. Nie doczytałem, jaka to skala: 1:87 ?

Mam daleką rodzinę w Pyskowicach, byłem tam kilka razy, bardzo ciekawe miasto i oczywiście miejsca, o których piszesz.

Czy jest szansa na wydanie tych modeli na łamach, jakiegoś wydawnictwa ?
Dzięki :oops:
Kiedyś był taki zamysł, żeby budynek nastawni Pk5 wyszedł w czasopiśmie Koleje małe i duże -> http://www.kmd.pl, jednak wymagano abym wyrysował model w corelu... Ja nie miałem na to jakoś czasu i chęci ...

Trudno powiedzieć czy jest szansa na wydanie tych modeli ... czy w ogóle byłby ktoś zainteresowany wydaniem. Technika jest bliska wydawnictwu Świat Modeli z Rybnika więc może tam... sam nie wiem...
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Model

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

No dawno nie widziałem nic tak pięknego. Gratuluję wykonania modelu i pięknych zdjęć :shock:
Pozdrawiam kartoniarzy.
AWOT
Posty: 276
Rejestracja: sob mar 22 2003, 17:09
Lokalizacja: EPTO

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AWOT »

Piękne budynki. A może by ktoś to wydał? gdyby tak jeszcze do tego dołączyć schemat torowiska to byłby temat na makietę.
Gratuluję!

AWOT
ODPOWIEDZ