[R] motorówka Straży Granicznej "Kaszub" (1:50 GPM)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 537
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 76

Re: [R] motorówka Straży Granicznej "Kaszub" (1:50 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Ledwie tylko trochę, jeden weekend człowiek nie zajrzy na forum, a tu już wypływają takie kwiatki i cudeczka :D
Poczytam trochę, pooglądam i zobaczę czego to jeszcze trzeba się nauczyć :cry: Bo praca Twoja znamienita.
Pozdrawiam. i cieszę się, że wróciłeś do pływaków. :lol:
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2859
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 806

Re: [R] motorówka Straży Granicznej "Kaszub" (1:50 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Kartonowy model Kaszuba powstał na bazie planów z Modelarza. I jest znakomicie oddany w stosunku do tychże planów.
Swego czasu wypłynęło jednak niezłej jakości zdjęcie motorówki, dające wgląd m.in. na krawędź łączenia pokład-burta.
Miałem okazję porozmawiać wczoraj, na wystawie w Mielcu, z autorem modelu. Ciekawostką jest, że owo zdjęcie stało się powszechnie dostępne w chwili, gdy model był już wydrukowany i trafił do sprzedaży. Stąd połączenie burty z pokładem jest jak w planach, i nie oddaje "rantu" jaki tam był.
Zająłem się dziś próbą wykonania tegoż. Pół dnia mi zeszło na dodrukowanie w miarę zbliżonego koloru.
Jak już miałem coś, co może mniej więcej udawać kolor wycinanki, skleiłem sobie teownik:

Obrazek

Teownik ma wymiary 1mm i 0,5 mm.

Obrazek

Oczywiście nie kleiłem ze sobą "z ręki" tak wąskich pasków, bo to dość karkołomne zajęcie by było (w sensie, żeby to było równe). Nie piszę niemożliwe, bo zawsze się znajdzie jakiś "wariat" co nie pomyśli i zrobi :haha:
Pasek 0,5 przykleiłem pod kątem prostym do szerszego arkusza kartonu i potem obciąłem z obu stron, tak, żeby zostawić po, mniej więcej, 0,45 mm z każdej strony. Syzyf swego czasu pokazywał jak to robić.

Tak przygotowany teownik nakleiłem na krawędź burta - pokład, uzyskując coś takiego:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze co najmniej 1 modelodzień zejdzie z tym rantem, ale jako, że to 1/50 to warto, moim zdaniem, się pobawić. ;-)
Ostatnio zmieniony pn maja 20 2024, 10:21 przez gk, łącznie zmieniany 1 raz.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: [R] motorówka Straży Granicznej "Kaszub" (1:50 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Hej,
super pomysł z tym teownikiwm! Przy okazji; gdy piszesz „Syzyf swego czasu pokazywał jak to robić”, to jako leniwy (czyli prawdziwy :cool: ) modelarz oczekuję, że podasz link...
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2859
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 806

Re: [R] motorówka Straży Granicznej "Kaszub" (1:50 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

:mrgreen:

https://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=10820

Myślałem, że każdy zna "przypięty" wątek pn. Poradnik - proste pomysły na super efekty
:chytry:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3226
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 100

Re: [R] motorówka Straży Granicznej "Kaszub" (1:50 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Stare czasy, łza się w oku kręci.

Trzeba sobie te posty i zdjęcia z wątku skopiować na dysk a najlepiej na dysk, pendrajw, CD i do chmury :D bo jak widać niektóre zdjęcia są już niedostępne.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1084
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] motorówka Straży Granicznej "Kaszub" (1:50 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Dokładnie łza. Szczególnie na myśl o Wujku i jego Wykonaniach. A Syzyfowe "prace" na tym forum nabrały zupełnie innego znaczenia.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2859
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 806

Re: [R] motorówka Straży Granicznej "Kaszub" (1:50 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Obrzeże pociągnięte dookoła. Będą jeszcze dwa małe odcinki na łukach zakończenia pokładu dziobowego, ale najpierw muszę zrobić ścianki pod sterówką. No i katafalk siEM robi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I nazwa:

Obrazek

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
gumis666
Posty: 140
Rejestracja: sob maja 21 2005, 17:59
Lokalizacja: sztum
x 32

Re: [R] motorówka Straży Granicznej "Kaszub" (1:50 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gumis666 »

Literki do nawy sam wycinałeś? Z czego?
Bo chyba w relacji zgubiłem wątek z literkami.

Przyzwyczaiłeś nas do szczegółowych relacji a tu gotowy element.

To takie nie podobne do ciebie ;-)
Kleje bo lubię!!! :D
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1084
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] motorówka Straży Granicznej "Kaszub" (1:50 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Z wycinania literek to już tylko filmik miałby sens (instruktażowy). Tylko kto by go robił, bo ujęcia statyczne z jednej pozycji nie byłyby najlepsze z punku widzenia profana standardu😄
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2859
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 806

Re: [R] motorówka Straży Granicznej "Kaszub" (1:50 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

gumis666 pisze: śr maja 22 2024, 7:05 Przyzwyczaiłeś nas do szczegółowych relacji a tu gotowy element.

To takie nie podobne do ciebie
:haha:

Nie sądziłem, że wycinanie literek byłby zajmujące. Wg mnie to nudna i mało widowiskowa czynność :haha:
jhradca pisze: śr maja 22 2024, 13:46 Z wycinania literek to już tylko filmik miałby sens (instruktażowy)
Jarek. Wycinanie jak każde inne.

Nie można podchodzić do tego jak do czegoś nadzwyczajnego. Po prostu kolejny element do wycięcia.

W tym wypadku to wprawdzie odejście od standardu, gdyż model nie przewiduje naklejanych literek. Jednakże zdjęcia wyraźnie pokazują, że nazwa była z oddzielnych liter nakładanych na burtę i do tego błyszczących.

Wydrukowałem bylejaki skan burt na kartkę 80g. Nakleiłem nazwę na karton 250 g klejem w płynie. Wyciąłem. Pomalowałem titanium gold tamijuni i przetarłem metalicznym cieniem copper.

Narzędzia:
Obrazek

Literki mają prawie 3mm wysokości, więc sOM duże.
Skalpel do łuków, "gilotyna" do prostych. Użycie tego ostrza poprzez nacisk, w żaden sposób nie odkształca kartonu.

Generalną zasadą jest, że drobnych elementów się nie wycina. Odcina się materiał wokół nich. A to zasadnicza różnica.

Do wydobycia literek z arkusza kartonu polecam również jakiś kojący podkład muzyczny. Najlepiej coś szybkiego z podwójną stopą :haha:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ