[R/G] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1053
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Grzegorz, pięknie to wyglądało a teraz z każdym dodanym elementem wygląda jeszcze lepiej. Celownik super i dobrze, że kabina będzie otwarta bo wyposażenie warte ekspozycji, a jakby była zamknięta to trzeba by było zaglądać do środka przez owiewkę i wtedy 😱widać ząbek :haha: a tak nikogo nie będzie kłuł 🤣🤪
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

WiatremCzesany pisze: ndz mar 03 2024, 15:45 U mnie podczas cięć (zwłaszcza małych elementów) karton się "strzępi"
To trochę nie wiem co powiedzieć.
Dla mnie jedynym wytłumaczeniem są stępione lub słabej jakości narzędzia.
Bardzo często zmieniam ostrza w nożach. Co niestety przekłada się na koszty. Ale można też próbować ostrzyć. I tak w praktyce używa się najczęściej czubków ostrza.

Narzędzia do cięcia używam raczej oczywiste:

Obrazek

Ta aluminiowa linijka jest słaba, bo krawędź się wyrabia od noża i nie trzyma linii. Ale jest wygodna rozmiarowo.

Tutaj wycięte właśnie elementy pylonów zbiorników paliwa. Łuki nożyczkami, proste nożem Olfy. Na zdjęciu zobaczyłem, że na wrzecionowantym zamknięciu pylonu nożyczki mi "drgnęły" i jest miejsce do poprawki ;-) . Idealnie do tego nada się nowe ostrze Olfy.

Obrazek

Szara tektura też się dobrze tnie, zarówno od linijki jak i w narożnikach otworu dziubiąc czubkiem ostrza noża Excela (ostrze nr 11).

Obrazek

jhradca pisze: ndz mar 03 2024, 16:55 dobrze, że kabina będzie otwarta
Wolałem zamkniętą. Z zamkniętą jest ładniejsza linia maszyny. No ale otwarta pozwoli ukryć błędy moje lub wycinanki :D .
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
WiatremCzesany
Posty: 15
Rejestracja: ndz maja 31 2020, 14:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: WiatremCzesany »

Dziękuje za poświęcony czas i sugestię częstej wymiany ostrzy. Dodatkowo potrenuję sobie "dziubanie". :D
Awatar użytkownika
Lukson 1982
Posty: 57
Rejestracja: śr sty 04 2023, 17:38
Lokalizacja: Szamotuły
x 8

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Lukson 1982 »

gk pisze: sob mar 02 2024, 21:25 Lukson, jakie jest Twoje doświadczenie z tą owiewką?
Tłoczyłeś ją jako jeden element?
Tłoczyłem jako jeden element, ale rozcinałem go bo nie chciało pasować. Myślałem że to moja wina, to był debiut z tłoczeniem. Znalazłem tutorial na youtube gdzie Pan robi to z butelki pet przy pomocy opalarki...
Awatar użytkownika
Farmer
Posty: 88
Rejestracja: czw sie 19 2004, 14:28
Lokalizacja: Sosnowiec
x 3

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Farmer »

"A co potrafisz wyczarować?
Jedzenie i takie tam, każda baba to potrafi i bez czarów"
Andrzej Sapkowski, jakieś opowiadanie o Wiedźminie, cytuję z pamięci. Zawsze ten fragment mi się przypomina jak Mistrz (np Grzegorz) zamiast pokazać, że ma nóż wykuty o północy ze stali meteorytowej i dlatego osiąga takie efekty pokazuje parę szpeji, które kupił za grosze w najbliższym papierniczym.
Życie jest brutalne, konsekwencja i ćwiczenie czyni mistrza, nie drogie gadżety ;)
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Farmer pisze: wt mar 05 2024, 18:45 "A co potrafisz wyczarować?
Jedzenie i takie tam, każda baba to potrafi i bez czarów"
Andrzej Sapkowski, jakieś opowiadanie o Wiedźminie, cytuję z pamięci.
:D Tak. Sapkowski jest super. Muszę sobie przypomnieć całą serię.

To zupełnie przypadkiem, a propos różnych "gadżetów". Warto przypomnieć coś co wielokrotnie już padało - wiertła.
Lufy kadłubowych działek zrobione w kartonowej konwencji z barwionego papieru. Wewnętrzna rurka z kartonu około 0,2 mm, zewnętrzna z cienkiego papieru (blok rysunkowy). Zwilżone klejem w płynie i zawinięte na wiertle właśnie. Wiertło 0,7 mm.

Obrazek

Dobrze mieć różne średnice. Do różnych małych rurek. Pomijam już fakt, że można nimi też wiercić :haha:

Obrazek

Rurki przetarte lekko gun metalem z tamiji:

Obrazek

Widać trochę strukturę papieru (włókien), ale papier to papier, a przybliżenie dość spore.

O tymi cieniami do powiek:

Obrazek

Oczywiście zrobione np z polistyrenowych prętów, czy czegokolwiek innego oraz pomalowane, byłyby ładniejsze. Ale z papierowymi mam radość.

I wklejone do kadłuba:

Obrazek

Obrazek

Na ostatnim zdjęciu dobrze widać jak się jeden cylinder silnika odcisnął od środka w rynnie :zeby:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

gk pisze: wt mar 05 2024, 20:19
Na ostatnim zdjęciu dobrze widać jak się jeden cylinder silnika odcisnął od środka w rynnie :zeby:

To tylko pokazuje jaką silnik ma "MOC" :zeby:
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
970
Posty: 68
Rejestracja: pn wrz 03 2018, 13:50
x 3

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 970 »

to jeszcze tu gk pomęczę ;-)
masakrycznie to wygląda, czyli oszklenie kabinki - czym czyścisz/czyścicie samo "szkło"?
męczę się strasznie z oszkleniem w mirage2000, fly-model, zaufałem gotowej wyprasce a ta okazała się mieć nie te kąty "osadzenia", no i trzeba poprzerabiać ale paluchy i odrobinki kleju, robią swoje ;-)
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Grunt to ostrożnie kleić. Praca w rękawiczkach, PET rysuje się od byle ziarenka. Ostatecznie na koniec stosuję alkohol izopropylowy.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Wprawdzie moje wytłaczanki w porównaniu z wyrobami Mateusza, to maluch koło jakiegoś ferrari, niemniej w pełni potwierdzam. Powinno się je kleić w rękawiczkach, czego z reguły nie robię :haha: bo jakoś nie mam czucia w palcach obleczonych gumą. Przez to owiewki są brudne od tłuszczu z paluchów i pooblepiane kłaczkami i w ogóle zasyfione. IPA cały brud ładnie zmywa, w cudowny sposób rozpuszcza odciski palców ;-) . Czyszczę folię na końcu delikatnie miękkim małym pędzelkiem zwilżanym w izopropylowym alkoholu, lub jakimś jego roztworze (np. rozcieńczalniku tamiji do akryli X20A). I odzyskują blask (prawie).

A na klej jedyną radą jest nie brudzić nim folii ;-)
Naprawdę polecam ten klej Microscale, bo nim się nie da wybrudzić owiewki. Po nałożeniu na ramkę i przeschnięciu otrzymujemy jakby naklejkę, którą po prostu trzeba celnie przyłożyć. Można też przed ostatecznym wyschnięciem przesuwać przy dopasowywaniu.
A ten "klej do kabinek" to nadmiar zmywa się wodą.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ