[R/G] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1055
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Najbardziej widoczne jest niespasowanie zaokrąglonych górnych elementów bocznej części owiewki a szczególnie tej z prawej strony. Nie wiem czym przyklejałeś te ramki do wytłoczki ale myślę, że skorygowanie przez wycięcie ząbka nie powinno być bardzo trudne jeśli tylko klej nie trzyma zbyt mocno i odklei się od wytłoczki. Ostrzem skalpela/nożyka podważasz/podcinasz/odklejasz "ząbek" ramki a potem delikatnie odcinasz. Aby zmniejszyć szansę na uszkodzenie owiewki przy odcięciu ząbka wsuwasz pod ząbek cienki pasek np. blaszki z puszki.
Ostatnio zmieniony czw lut 29 2024, 19:40 przez jhradca, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
970
Posty: 68
Rejestracja: pn wrz 03 2018, 13:50
x 3

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 970 »

a właśnie, czym lepisz ramki do plexi?
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2776
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 740

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Mateusz Skałecki pisze: śr lut 28 2024, 22:54 ...Polecam kupić sobie dobrej jakości materiał PET 0,5mm, ja używam firmy Bayer MaterialScience pod nazwą handlową Vivak. Dobre są także folie APET firmy TUFOL lub TUPET...
I to jest konkret. Kupię do następnego. A będzie kilka kopułek do zrobienia :chytry:
970 pisze: czw lut 29 2024, 17:18 a właśnie, czym lepisz ramki do plexi?


Do klejenia ramek do folii mam dwie opcje. Wg mojej absolutnie subiektywnej opinii, obie bardzo dobre:

Obrazek

Klej Microscale i klej kupiony na konkursie od Maćka Herbuta.
Oba bardzo dobre. Dla mnie, ze wskazaniem na Mocroscale, ale być może dlatego, że dłużej go już używam i opanowałem obsługę.

Tymczasem kolejny krok. Już bardziej "po ludzku" (nie taka cienka) tylna część owiewki:

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Lukson 1982
Posty: 57
Rejestracja: śr sty 04 2023, 17:38
Lokalizacja: Szamotuły
x 8

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Lukson 1982 »

gk pisze: śr lut 28 2024, 20:29 nierówności poszczególnych kawałków ramek rażą. Na szczęście na zbliżeniach, a z dalsza obleci.
Chyba muszę zmienić okulary na nowe... Dla mnie wygląda świetnie! Wewnętrzną część ramki odpuszczasz? Z tego co kojarzę była w innym kolorze, ja zrezygnowałem z tego. To pierwsza kabina jaką tłoczyłem i wyszła mówiąc delikatnie średnio.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2776
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 740

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Lukson 1982 pisze: pt mar 01 2024, 7:59 Chyba muszę zmienić okulary na nowe...
Przecież widać, że się źle schodzą. jhradca to dobrze wypunktował. Może coś jeszcze spróbuję przy tym pogrzebać, ale to się zobaczy.
Wewnętrzne ramki będę wklejał. Niestety mają taki sam rozmiar ja zewnętrzne, co z góry przesądza, że nie będą pasować. Powinny być pomniejszone. Potnę na kawałki.
Na obwodzie części stałych owiewki trzeba je będzie extremalnie zeszlifować w klin (lub nawet pominąć) żeby całość ładnie przylegała do kadłuba. Muszę też pamiętać, żeby w ferworze walki nie przykleić owiewki przed dodaniem trzech brakujących elementów wnętrza kabiny :haha:
W niedzielę, mam nadzieję, osłona będzie przymocowana do kadłuba :mrgreen:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Microscale świetny nabytek. Nabyłem kilka lat temu, jak Grzegorz o nim kiedyś wspomniałeś.. Wydajny ? Tak, pewnie. Jasne! dopóki nie wylało mi się pół buteleczki, po przypadkowym machnięciu łokciem.. przedtem było go dość sporo jeszcze :mrgreen:
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2776
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 740

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Popracowane :zeby:

Rzut oka na kabinę. Przyklejona tylna stała część. W środku doszedł celownik oraz dwie wajchy na burtach pod krawędzią - nie wiem do czego, ale umiejscowienie sugeruje awaryjny zrzut owiewki. W wycinance są tylko narysowane na burcie. Zamalowałem rysunek i wyciągnąłem je do 3D:

Obrazek

Obrazek

Niestety plan zrobienia zamkniętej owiewki spalił na panewce. Będzie odsunięta lub uchylona. Powodem jest brak możliwości dopasowania wiatrochronu z limuzyną do tylnej części. Tylna stała część owiewki jest za niska, jeżeli zechcemy umieścić przednią część we wcięciach dla niej przewidzianych.

Lukson, jakie jest Twoje doświadczenie z tą owiewką?
Tłoczyłeś ją jako jeden element?

W każdym bądź razie wiatrochron już oddzielony:

Obrazek

Nic nie robiłem z nie schodzącymi się ząbkami na łukach, bo paradoksalnie, podklejenie wewnętrznych ramek spowodowało, że nierówności wizualnie się "rozmyły" :mrgreen:

Od środka. Widać ścięcie w przedniej części, żeby siadła na kadłubie bez gigantycznej szpary:

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1055
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Fakt, mimo nie ścinania ząbków jest lepiej wizualnie. Ja jednakowoż bym podciął te ząbki tyle, że teraz wystarczy tylko same koniuszki i będzie Ki-100 plus😉
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2776
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 740

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

jhradca pisze: sob mar 02 2024, 21:40 Ja jednakowoż bym podciął te ząbki
A ja nie :zeby:
Ryzyko uszkodzenia folii zbyt wysokie.

Wiatrochron przyklejony:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I w całości. Z wiatrochronem zaczyna przypominać samolot :D :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czas na podwozie.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
WiatremCzesany
Posty: 15
Rejestracja: ndz maja 31 2020, 14:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: WiatremCzesany »

Jako początkującego modelarza poraża mnie czystość cięcia i spasowania elementów. U mnie podczas cięć (zwłaszcza małych elementów) karton się "strzępi".

Pana praca jest niesamowita :shock:
ODPOWIEDZ