[R/G] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Tempest pisze: sob gru 09 2023, 17:38 Prawdziwe więc były słowa Andrzeja Ziobra napisane w jednym z pradawnych wydań pisma Aeroplan, że „modelarz jest oszustem” :D
Trzymam się tego z całej siły :) Wiele moich modeli lotniczych udało się uratować odpowiednio grubą warstwą lakieru - potem wyglądały jak idealnie sklejone, choć bez lakieru takie ładne już nie były.
Modelarz nie ma wyjścia - musi swoje dzieło "sprzedać" potencjalnym oglądaczom czy sędziom na konkursie.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1055
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Czyli Grzegorz jako Wielki Szu 😜. Jakbyś nie napisał, że coś tam maskowałeś to raczej nikt by tego nie zauważył🙄. Za to widzę ten spaprany przez projektanta pasek😱 na stateczniku i niecierpliwie czekam, że go tak pykniesz, że nie będzie tego widać jak znaczenia kart na marychę😄.
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Wręgi w sklejaniu nie przeszkadzają, co ? :-)
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2777
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 740

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

:mrgreen:
Miałeś rację.
Wręgi to przeżytek :haha:

Ale nie wszystkie oczywiście. Wycięte elementy szkieletu skrzydeł:

Obrazek

I zacząłem podmalowanie tego nieszczęsnego paska na ogonie. Na razie poszerzyłem biały górą:

Obrazek

Obrazek

No i przybyły klapki na wylocie powietrza z silnika:

Obrazek

Jak biały dobrze wyschnie, czyli pewnie jutro, spróbuję zeszlifować mikroschodek jakąś gąbką. W sumie to go nawet nie widać, ale oczywiście jest.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1055
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

No właśnie na taką robotę liczyłem, mucha nie będzie siadać Szanowny Panie.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2777
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 740

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

:D To się jeszcze okaże. Na razie nie chciało mi się szukać czerwonej farby, a są obawy, że trzeba będzie kupić chyba jakąś ;-)

Poświeciłem za to chwilę skrzydłom. Cóż. Niedopracowania modelu znów dają się we znaki. Co innego mówi instrukcja, co innego podpowiadają części, a na końcu są niepasujące elementy. Nic wielkiego, ale trzeba najpierw przygotować poszycie, a potem weryfikować, jak kleić elementy, bo niestety nie można ufać tu niczemu.
Instrukcja:

Obrazek

Układ głównego dźwigara jest narysowany inaczej niż podpowiadają części i logika. Wystający z kadłuba element wręgi winien wsuwać się w otwór w dźwigarze.

Obrazek

Widoczne kolorowe "półżebra" są za długie o około milimetr (o grubość dźwigarów). Trzeba je przyciąć. I trzeba sprawdzić, czy element stanowiący "plecy" klap ma być podklejony czy nie. Jest przy nim gwiazdka, ale wszystko jest możliwe. Jak wspomniałem, nic wielkiego, ale zwracam uwagę na konieczność wzmożonej czujności.

Co by jednak nie mówić, to rozwiązanie z bagnetowym połączeniem skrzydeł z kadłubem jest bardzo fajne. Stabilne i załatwia problem wzniosu skrzydeł (nie przesądzając czy dobry ;-) ). Podobnie trafne wydaje się rozwiązanie gniazda do osadzenia goleni podwozia, w sensie jego stabilności.

Jak się założy skrzydła to robi się całkiem spory model:

Obrazek

:mrgreen:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

gk pisze:bo niestety nie można ufać tu niczemu
No to chyba już wiem czego użyję jako rozpałkę do jutrzejszego a może raczej patrząc na zegar dzisiejszego rozpalania kominka :mrgreen:
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2777
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 740

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Tempest pisze: wt gru 12 2023, 0:50 No to chyba już wiem czego użyję jako rozpałkę do jutrzejszego a może raczej patrząc na zegar dzisiejszego rozpalania kominka :mrgreen:
Nie wiem czy nie jest za późno, bo pora rozpalania już chyba minęła :haha:
Ale wstrzymaj konie. Model daje się skleić. Trzeba tylko być uważnym ;-)
Pewnie nie nabiera wartości jako półkownik, ale jak się skończy nakład, to kto wie... :lol:

Znalazłem tylko czerwoną pactrę dark red. Starawą na dodatek. Za ciemna więc dodałem do niej żółtej tamiyi pół na pół i mniej więcej z przymróżeniem oczu kolor pasuje. Pactra robi straszne bagno w dyszy. Fuj. Musiałem aż rozebrać mały pistolecik, żeby go wyczyścić.

Wyszło jak wyszło. Z lewej górny biały pasek minimalnie za szeroki. Lepiej nie będzie, w sensie, że nie będę nic poprawiał. Z metra jest znośnie. Nawet powiem, że z pół metra nie razi ;-)

Obrazek

Obrazek

Tymczasem udaję się montować skrzydła. Co parę dni potrwa. Do zobaczenia więc, mam nadzieję, wkrótce.
:mrgreen:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1055
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Jest dobrze. Różnica koloru jest widoczna ale to mały pikuś w porównaniu z tym co było. Ten przeskok był oczo...bny niemożebnie. Gdybym był projektantem to unikałbym wersji posiadających oznaczenia na trudnych w wykonaniu elementach, nawet jeśli sklejacz testowy byłby w stanie zrobić tak aby takich numerów nie było. Większość modelarzy nie ma takich umiejętności jak Twoje i tester o ile był (z reguły nie jest nim jakiś dyletant tylko doświadczony modelarz) a i tak nie widziałem żeby komuś to wyszło dobrze. A jest wiele wersji tego fajnego samolotu bez pasa na oprofilowaniu a równie atrakcyjne.
gumis666
Posty: 111
Rejestracja: sob maja 21 2005, 17:59
Lokalizacja: sztum
x 28

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gumis666 »

Żeby nie poprzednie posty to nikt by nie zauważył że malowałeś. :spoko:
Kleje bo lubię!!! :D
ODPOWIEDZ