[R/G] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2859
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 806

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Curtissy oczywiście gdzieś się pokażą, byle nie daleko :lol:

Tymczasem tak wygląda Hawk z oprofilowaniem skrzydło/kadłub:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I początki montażu Mohawka:

Obrazek

Obrazek

Karton w Mohawku jest świetny. Dobrze się kształtuje, nie rozwarstwia, nie łamie. Stąd mam nadzieję na lepsze dopasowanie oprofilowania niż w Hawku:

Obrazek

Nadzieja podobno matką gUpich, ale ci rzekomo mają szczęście :haha:
Pewnie jutro się poklei.

I obAdwa, na ten moment:

Obrazek

:mrgreen:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 114
Rejestracja: ndz gru 05 2004, 16:40
Lokalizacja: Sierpc
x 3

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ceva »

Do pewnego momentu myślałem, że trafił Ci się mega unikat-Hawk w (tylko) czterech kolorach kamuflażu...

ps. kiedyś byłem miłośnikiem projektów, Ł.Fuczka, do puki kilku nie skleiłem lub próbowałem skleić... :roll:
Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

Było smaszno i jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały.
Peliczaple stały smutnocholijne,
A zbłąkinie rykoświstąkały...

GUZZISTI
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2859
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 806

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Ceva pisze: sob maja 27 2023, 23:38 Do pewnego momentu myślałem, że trafił Ci się mega unikat-Hawk w (tylko) czterech kolorach kamuflażu...
:mrgreen:

Takie w naturze nie występują :haha:. Co więcej, mam 2 egz. i one się różnią między sobą nasyceniem koloru :D .
Podobno nie da się wydrukować dobrze. Tak prawią na forach. Modelarskich. Na fora drukarskie nie wchodziłem :haha:
Ale coś w tym jest, bo jeszcze nie kleiłem jednolicie wydrukowanej kartonówki. Teoretycznie dopracowany graficznie P-40 z AH też ma różnice odcieni na arkuszach. Co widać oczywiście dopiero po sklejeniu ;-)
Ceva pisze: sob maja 27 2023, 23:38 ps. kiedyś byłem miłośnikiem projektów, Ł.Fuczka, do puki kilku nie skleiłem lub próbowałem skleić... :roll:
Niestety nie mam porównania. Jeszcze. Bo dotąd kleiłem tego autora chyba tylko podwodną rurę. Ale mam spory zapas jego samolocików (podwodnych rur także ;-) ). Coś się jeszcze na pewno potnie :mrgreen:

A tymczasem Mohawk dorobił się postEMpu.
Dobry jakościowo karton daje lepsze możliwości. Przyjemny w obróbce. Dobrze się szlifuje dla pocienienia. Kształtuje bez ohydnych załamań.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bliżej:

Obrazek

Obrazek

Z dołu:

Obrazek

Obrazek

Niby ładnie. Ale to zmyłka. Nie wiem dlaczego, ale oprofilowanie za spływem skrzydła ma tendencję do wybrzuszania się w dół. Może nie dość dobrze ukształtowałem elementy, lub nie odgadłem intencji autora, lub źle przykleiłem płat do kadłuba - choć to jest zupełnie intuicyjne zadanie, bo nie ma żadnego punktu odniesienia.
W każdym bądź razie problem polega na tym:

Obrazek

W Hawku mam jeszcze gorzej. Szczęściem w nieszczęściu jest to, że problem ujawnia się na spodzie. Przykleję modele do podstawki i posadzę tuje :haha:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1084
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Życzyłbym sobie takiego "babola"... I kto by go zobaczył gdyby nie Twoje wskazanie ? Oprofilowanie kadłub-skrzydło wyszło fantastycznie. Jak to ktoś napisał, idę lepić pierogi.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2859
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 806

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Niedziela. Czas na znak życia ;-)
Wiele nie przybyło. Czasu mało i inne modele też chcą być klejone :lol:

Rozpoznanie usterzenia Hawkiem.
Statecznik poziomy wymagał dużego dopasowania, a i tak nie mam pewności czy oprofilowanie zakryje całe przeznaczone dla nich pola.
Wręgę statecznika pionowego należy nakleić na tekturę 0,5 mm, wbrew oznaczeniu w wycinance. Nakleiłem zgodnie z gwiazdką na 1 mm i ster kierunku trochę za bardzo odstaje.

Ster kierunku - z rozpędu zapomniałem wkleić tekturkę do środka :haha:. W sumie nie jest do niczego potrzebna, ale wydaje się, że minimalnie za chudy wyszedł przez jej brak, bo wymusza kształt. Będzie później, przykleję go po zrobieniu oprofilowania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2859
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 806

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Oprofilowania stateczników nie są najlepsze w projekcie.
O ile górne oprofilowanie może by i siadło, o tyle dolne jest zdecydowanie za wąskie.

Na sucho:
Obrazek

Obrazek

Namęczyłem się i elementy. Wstawiłem dwa kliny i zamalowałem wystające białe pole na spodzie niebieskim.
Na pierwszy rzut oka jest tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I teraz sedno. Stateczniki poziome starałem się kleić dokładnie na zaznaczonych na kadłubie polach. To był błąd. Nie korygowałem wizualnie ich położenia skupiając się na zaznaczonym polu. W efekcie uzyskałem zły kąt zaklinowania (o ile tak to się nazywa :roll: ). Na ostatnim zdjęciu to dobrze widać. Stateczniki są nieco zadarte do góry na krawędzi natarcia. Może i skrzydła są źle wklejone, bo tam nie ma żadnych punktów odniesienia, ale stateczniki są źle na pewno. I teraz tak - gdyby je na natarciu opuścić milimetr w dół. Górne oprofilowanie siadło by w przewidziane dla niego linie idealnie, ale dolne i tak byłyby za wąskie i nie pokryłyby całego białego pola. No chyba, żeby zrobić "grubszy" statecznik.

Obrazek

W Mohawku zwrócę baczniejszą uwagę na te stateczniki. Ciekaw jestem co z tego wyjdzie.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1084
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Bardzo dobrze sobie poradziłeś. 👌👍👏
zablo1978
Posty: 229
Rejestracja: sob paź 16 2010, 16:22
Lokalizacja: Piła/Gdańsk
x 42

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zablo1978 »

Bardzo cię podziwiam za to klejenie, pamiętam jak dziś jak kleiłem model tego autora i były podobne niuanse w niedopasowaniu i tak naprawdę widziałem że to błąd autora, baty dostałem ja że nie potrafię sklejać, dlatego obserwuję i się uczę. Miłego klejenia dalej.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2859
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 806

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

zablo1978 pisze: pn cze 05 2023, 23:20 ...i tak naprawdę widziałem że to błąd autora, baty dostałem ja że nie potrafię sklejać....
:haha:

Życie :mrgreen:

Ale tak naprawdę najłatwiej powiedzieć - błąd autora. A to wcale nie jest takie oczywiste.
Przejrzałem wszystkie znalezione relacje z Hawków. Wszędzie pojawiają się te same problemy. Pomijam jakość wykonania, na marginesie tylko dodając, że karton w nim jest wybitnie do bani, co wzmaga negatywny odbiór tych modeli. Tytułem przykładu podam tylko, że jakakolwiek próba zaokrąglania elementu (czy to segmentu kadłuba, czy oprofilowań) kończy się paskudnymi załamaniami. Można ich uniknąć jedynie zwilżając element i kształtując delikatnie na wilgotno. Szczęśliwie skrzydła są wydrukowane tak że zaginamy je w poprzek włókien i jedynie w tym miejscu nie ma problemu. Winy autora w tym nie ma.
Ale do brzegu. Z tym ogonem w Hawku/Mohawku coraz bardziej skłaniam się ku temu, że on nie jest tak źle pomyślane/zaprojektowane. Może te dolne oprofilowania mogłyby być szersze, a nie tak idealistycznie na styk - co w starciu z wykonawcą i jego działaniami powoduje niedobór i nie pokrycie całego pola.
Na pewno błąd projektu Hawka tkwi w oznaczeniu grubości podklejeń. Mohawk ma to już zróżnicowane - czy 1 mm czy 0,5 mm. A to ma kolosalne znaczenie. Wbrew ewentualnym pozorom. A drugi kardynalny błąd to absolutnie beznadziejne rysunki montażowe. Bez dobrych rysunków nie sposób odgadnąć co autor miał na myśli. Pamiętam jak robiłem P-40 AH to utyskiwałem na szaro szare rendery, ale tam było wszystko. Każdy detal rozrysowany z dwóch stron. Co najmniej. Wiadomo było jak kształtować.
Element może być ok, ale jak nie domyślimy się (w barku odpowiednich rysunków montażowych) jak go skleić, to wyjdzie potworek. Czyli jednak autor winny, ale z innego paragrafu :haha:

Zobaczę jak pójdzie Mohawk. Zaletą robienia tandemu jest to, że spostrzeżenia z jednego można próbować wdrożyć w drugim :zeby:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3226
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 100

Re: [R] Curtiss H-75 razy dwa (2 x Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

gk pisze:Zaletą robienia tandemu jest to, że spostrzeżenia z jednego można próbować wdrożyć w drugim :zeby:
Ale czy nie ma znaczenia to, który pierwszy jest sklejany ?

Mój egzemplarz Hawka w malowaniu Vichy pozostawię więc jako egzemplarz ... do oglądania ;-)

Tak jak i pozostałe trzystapindziesiątsiedem+ kartonówek zalegających w szafie :mrgreen:
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
ODPOWIEDZ