Okręt podwodny Akula. Wyd. GPM

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Krzysztof_NT
Posty: 91
Rejestracja: śr lut 18 2015, 18:27
x 5

Okręt podwodny Akula. Wyd. GPM

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzysztof_NT »

Przedstawiam galerię mojego szóstego atomowego okrętu podwodnego.
Jest to projekt 971, w kodzie NATO Akula.
Model ukazał się w wydawnictwie GPM, skala 1:200, projektant: Łukasz Fuczek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Okręt podwodny Akula. Wyd. GPM

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Elegancko sklejony model choć w kliku miejscach widać uskok białej linii wodnej, minimalny ale jednak.

Czy model był po sklejeniu malowany jakimś lakierem bezbarwnym ? Zastanawiam się czy gdyby taki OP pociągnąć tamiyowskim soke'iem po czarnej części nie wyglądałby na mniej kartonowy ? Muszę kiedyś spróbować bo i jakiś OP z Modelika gdzieś u mnie w szafie zalega i smoke tamiyi od kilku lat wysycha :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Krzysztof_NT
Posty: 91
Rejestracja: śr lut 18 2015, 18:27
x 5

Re: Okręt podwodny Akula. Wyd. GPM

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzysztof_NT »

Tempest, wszystkie arkusze części przed sklejaniem zostały śmignięte caponem. Nie robię tego pędzlem, tylko wałkiem. Wtedy jest lepszy efekt. Natomiast nigdy nie lakierowałem modeli po sklejeniu.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2776
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 740

Re: Okręt podwodny Akula. Wyd. GPM

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Ładny model :spoko:

Wydaje się, że to retusz krawędzi powoduje, że tak wyraźnie segmenty się odznaczają. To jedno. A drugie - nie są do końca dosunięte do siebie i wygłaskane. Choć to "nie do końca" to czasem ułamki ułamków milimetra, ale przy pewnym oświetleniu i kącie patrzenia wygląda jak przerwa .

W ogóle to ten segment z podziałką zanurzenia na rufie wydaję się jakiś kusy, co zaburza linię i widać że ząbki się odcisnęły.

Co nie zmienia faktu że model jest ładny.
Tempest pisze: ndz sie 16 2020, 20:18 (...) nie wyglądałby na mniej kartonowy ?
No......., to można by rozpętać dyskusję :haha: O definicji "modelu kartonowego". Od razu uprzedzam, że już mi się chyba nie chce :faja:

Rozumiem, że to tylko skrót myślowy :mrgreen: , bo niby dlaczego model kartonowy ma wyglądać jak niekartonowy?

Można natomiast dążyć do tego by model kartonowy był zbudowany płynnie, bez szpar, uskoków, itd.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
kl43
Posty: 76
Rejestracja: ndz kwie 19 2020, 20:44
x 8

Re: Okręt podwodny Akula. Wyd. GPM

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kl43 »

gk pisze: pn sie 17 2020, 20:11 bo niby dlaczego model kartonowy ma wyglądać jak niekartonowy?
Święte słowa
pozdrawiam Krzysztof
Krzysztof_NT
Posty: 91
Rejestracja: śr lut 18 2015, 18:27
x 5

Re: Okręt podwodny Akula. Wyd. GPM

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzysztof_NT »

Panowie, widoczne w modelu niedociągnięcia nie jestem w stanie poprawić na obecnym etapie modelarskiego rozwoju.
Akula głównie była sklejana BCG, a ten klej wymaga dużej uwagi. Stąd w niektórych miejscach są widoczne odciśnięte paski łączące segmenty.
Ale nie jest aż tak źle, jak jeszcze skleję dziesięć podobnych podwodniaków, to nauczę się takie błędy niwelować.
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1106
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 198

Re: Okręt podwodny Akula. Wyd. GPM

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

Krzysztof_NT pisze:...jak jeszcze skleję dziesięć podobnych podwodniaków, to nauczę się takie błędy niwelować
...and steady as she goes! :spoko:
Pozdr
Piotr
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

Re: Okręt podwodny Akula. Wyd. GPM

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Model bardzo fajny.
Ma faktycznie delikatne rozjazdy na białej linii, które potęguje dodatkowo duży kontrast kolorów (szary-biały).
Sporo trudnych obłości wykonanych naprawdę bardzo fajnie.
Myślę, że w przypadku mocowania oklejek kadłuba, BCG będzie zawsze bardzo trudnym wyzwaniem. Niestety widać trochę pofalowania na łączeniu części z linią pomiarową. Pewnie papier lekko się rozmiękczył.

Nie wiem jak klejony był dziób Akuli. Troszkę jest kanciasty (jak to w modelach kartonowych). Tak sobie tylko głośno myślę, że można było złączyć w całość (te bodajże 6 pierwszych segmentów) i wygładzić od środka jakąś kulką (na miękkim podłożu).
pzdr
Kemot
Krzysztof_NT
Posty: 91
Rejestracja: śr lut 18 2015, 18:27
x 5

Re: Okręt podwodny Akula. Wyd. GPM

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzysztof_NT »

Kemot, ja to wygładzałem na kulce i wyszło jak wyszło. Zawsze z tym ustrojstwem mam problem.
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

Re: Okręt podwodny Akula. Wyd. GPM

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Krzysztof_NT pisze: wt sie 18 2020, 11:25 Kemot, ja to wygładzałem na kulce i wyszło jak wyszło. Zawsze z tym ustrojstwem mam problem.
To być może trzeba nasączyć od wewnątrz elementy właśnie BCG (o ile tego nie robiłeś). Wtedy karton będzie bardziej plastyczny a co najważniejsze po wyschnięciu kleju zachowa się właściwy kształt. Możliwe też, że po prostu więcej nie da rady tego wyoblić. W końcu to karton i ma pewne ograniczenia.
pzdr
Kemot
ODPOWIEDZ