[R/G] S/S Krosno (1:100 GPM)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kl43
Posty: 76
Rejestracja: ndz kwie 19 2020, 20:44
x 8

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kl43 »

Witam
Na razie jestem na etapie szkieletu więc papram się vicolem i bcg.Klej kontaktowy to ciekawy wynalazek dla modelarzy.Wracając do butapremu i poszycia to smarować dwie powierzchnie czy są jakieś nowe techniki nie wymagające zdolności sapera, który myli się tylko raz.
pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2847
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 800

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Wg mnie zdecydowanie smarować obie powierzchnie. Jak posmarujesz jedną to jest duże ryzyko że nie złapie i wtedy jest problem.
Posmarowanie obu krawędzi daje pewność, że będzie trzymać jak należy.
kl43 pisze: śr kwie 22 2020, 19:52 czy są jakieś nowe techniki nie wymagające zdolności sapera, który myli się tylko raz.
Stare prawdy rządzą :mrgreen: Najważniejsze jest rozpoznanie bojem. :haha:
To prawda, że dwustronnie posmarowany butapren daje małą możliwość korekt. Dlatego przeprowadzam dokładne rozpoznanie. Części muszą być dokładne wycięte, dopasowane do siebie i docelowo uformowane. Nie ma miejsca na półśrodki. I najważniejsze jest właśnie rozpoznanie - po prostu kilka razy ćwiczę bez kleju kolejność/sposób/miejsce rozpoczęcia przykładania elementu, wspomagając się taśmą klejącą. Jak już wiem jak przykładać element, to jego przyklejenie to formalność.
Teoretycznie :haha:
Ale z reguły się sprawdza.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2847
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 800

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Czas coś pogrzebać przy statku.

Jeszcze raz o zaginanych długich, wąskich elementach. Dość długich - 24 cm.
Wycinanie rowka celem zagięcia doskonale zdaje egzamin. Po wydrapaniu w rowki nałożony klej w płynie. Po chwili zagina się w palcach, bez przykładania żadnych linijek itp. - dokładnie na linii zagięcia. O ile oczywiście rowek natnie się tak by linia gięcia była w środku.
Na czas dosychania zagięć trzeba włożyć tekturowy rdzeń w element, żeby go nie pokrzywiło.

Obrazek

Obrazek

Przymiarka na sucho ze zrębnicami luków ładowni:

Obrazek

Obrazek

Jak widać armia klonów rośnie w siłę :mrgreen:

I dostojne kotwice:

Obrazek


Teraz chyba sobie go trochę pokleję, ale nigdy nic nie wiadomo co przyjdzie do głowy :haha:

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2847
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 800

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Powolutku do przodu.
Ciekawi mnie dlaczego Pan Autor projektu (niniejszym serdecznie pozdrawiam :D ) przy wzmocnieniach nadburcia nie przewidział krawędzi z wydruku, tylko trzeba było retuszować milimetrową tekturę, zaś wzmocnienia zrębnic są w pełni "zabudowane" i do wykonania z wycinanki. Taki niuans.
Wzmocnienia zrębnic dostarczają sporo emocji przy ich zaginaniu. Zagięcie pod kątem prostym płaszczyzn o szerokości 1 mm i poniżej 1 mm :zeby:
Do zagięcia mamy coś takiego:

Obrazek

Będąc swego czasu zadeklarowanym zwolennikiem rozcinania siatek, wykonałem zdecydowaną woltę o 180 stopni i teraz jestem zwolennikiem nacinania rowków po niezadrukowanej stronie :haha:
Zaleta - odpada retusz krawędzi.

Obrazek

Tak wycięte i nacięte detale nakleiłem na przygotowaną tekturkę grubości 0,6 mm.

Obrazek

Tektura o małej gęstości (piwna) tnie się nowym ostrzem skalpela jak masło. Kilkoma nacięciami o małej sile.

Obrazek

I detale na miejscu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz zastanawiam się czy pokrywy luków ładowni zrobić z elementów z wycinanki czy drewniane. Innymi słowy czy odejście od standardu nie będzie prezentować się niespójnie z całością. Chyba trzeba będzie zrobić oba rodzaje i porównać :mrgreen:

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3219
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 100

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Teraz zastanawiam się czy pokrywy luków ładowni zrobić z elementów z wycinanki czy drewniane
Drewniane będą miały stukrotnie większe słoje desek niż deska z papieru z nadrukiem tychże, pod warunkiem że ten nadruk jest w skali oczywiście.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2847
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 800

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Tempest,
słuszna uwaga,
tak, to jedna z mych "obaw", niemniej nie najistotniejsza, choć ... popatrz

wycinankowy element nie ma żadnej faktury:

Obrazek

Jest to nieco dziwne, ale tak narysowano i wydrukowano. Dziwne o tyle, że elementy tratwy mają wydrukowane słoje, o ile pamiętam :roll:

Żeby była jasność o czym mówimy - stolik do kawy z pojedynczej pokrywy luku liberciaka:

Obrazek

Rozważałem balsę 0,6 mm:

Obrazek

ale odpada w przedbiegach. Jedyna zaleta to miękkość - łatwo wyciąć otwór, ale i wada, bo nie da się wyfrezować wgłębienia, tak by jako tako wyglądało. Poza tym właśnie słoje - porażka.

Następne w kolejce były patyczki laryngologiczne. Bodajże z brzozy.
Niestety za grube - 1,6 mm, ale można wyfrezować fajne wgłębienie, bo dość twarde. Niemniej duża grubość zniechęca:

Obrazek

Ostatni mój typ, chyba najbardziej obiecujący, to sklejka 0,3 mm. Nie wiem z czego. Wygrzebałem z szafki, jako typowy przydaś :haha:
Wada - nie da się wyfrezować wgłębienia, bo za mała grubość, ale poza tym materiał ścisły, dobrze się tnie, na "podbudowie" z kartonu miły w obróbce:

Obrazek

Koncepcyjnie najdalej zaszedłem z tą sklejką właśnie. Ale jak pisałem wcześniej, muszę chyba zrobić dwa kompletne elementy - zestawowy i sklejkowy, żeby zobaczyć ogólne wrażenia artystyczne.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3219
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 100

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Zanim naskrobałem swój post przejrzałem oczywiście na stronie GPM-u zdjęcia modelu i sądziłem że to jakaś wstępna surówka bo jak na skalę 1:100 to nędznie to wyglądało a tu proszę zdjęcia kawałka arkusza potwierdziły że to słabe jest. Jak tak patrzę na ten stolik do kawy to wydaje mi się że trzeba będzie to skleić z oddzielnych tekturowych desek naklejonych na cienką tekturkę aby nie frezować bo po co się męczyć że o konieczności posiadania frezarki nie wspomnę, w tych deskach wycięty otworek, na otworek jakiś cieniutki papierek na stalowo pomalowany a deseczki to pędzelek 000 w ruch. No i jeszcze te blachy na końcach też z jakiejś stalowej bibułki chyba. Czyli zabawa na długie zimowe wieczory a tu dopiero lato za chwilę będzie. :D

EDIT: ale jak tak patrzę na te wyfrezowane wgłębienia na ręce to może jednak to było frezowane jakimś kulistym frezem. Wtedy koncepcja otworka upada.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2847
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 800

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Zdecydowanie kulisty frez do wgłębienia w desce.
Do zrobienia - choć w tej skali wychodzi to ładnie zwykłym wiertłem. Niemniej, tak małe frezy są do nabycia :mrgreen: - aktualnie najmniejszy jaki posiadam 2,5 mm - raczej trzeba mniejszy.
Koncepcja otworka ma być uproszczeniem (żeby nie frezować) z wklejeniem w "obniżeniu" drzewianego kółeczka (wcześniej wyciętego).

No to nie nwm - pieprznąć to wszystko i robić tylko z wycinanki :roll: - chyba najlepsze (najprostsze) wyjście.

Detale pokryw nie spędzają mi snu z powiek. Sam sobie stwarzam dylematy, ale drzewiane pokrywy byłyby cool. Moja rozterka polega na tym, że jak zrobię je "drewnopodobne" , to czy nie będą się "gryźć" wizualnie z resztą kartonówki.

Popróbuję, popatrzę, pokażę ... :zeby: ( to tak a propos veni vidi vici)

Po co ja to rozkminiam??? Skleję sobie kartonowy model i będzie git :haha::haha:



pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
stary
Posty: 330
Rejestracja: sob gru 10 2005, 21:34
x 6

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stary »

gk pisze: ndz maja 10 2020, 0:26 Moja rozterka polega na tym, że jak zrobię je "drewnopodobne" , to czy nie będą się "gryźć" wizualnie z resztą kartonówki.
Możesz zrobić z drewna ale zrób tak żeby przypominało karton :lol:
A tak na serio przy tak czystym i sterylnym standardzie inny materiał będzie się niewątpliwie odróżniał od reszty. Co nie znaczy że będzie wyglądać źle.
Będzie po prostu nie kartonowy :)
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3219
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 100

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Coś mi się wydaje że autor tego stolika do kawy (szkoda że na nim filiżanka z tym napojem nie stoi bo dało by to jakieś wyobrażenie jaka była wielkość takiej pokrywy) ostro musiał się naszlifować bo te pokrywy chyba były malowane na szaro albo w kolorze pokładu. Tak to przynajmniej wygląda na liberciaku stojącym w San Francisco na zdjęciach z lotu ptaka (a raczej drona). No ale to egzemplarz muzealny więc nie wiadomo czy jest w 100% zgodny z oryginałem.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
ODPOWIEDZ