czołg Renault FT-17 (minimodel)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

webik
Posty: 13
Rejestracja: pt kwie 30 2010, 12:38
Lokalizacja: Gdańsk

czołg Renault FT-17 (minimodel)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: webik »

W ramach handlu wymiennego zobowiązałem się dla dzieciaka z podwórka wykonać makietę czołgu (do zabawy żołnierzykami) :) Trafiło na pierwszy czołg w Armii Polskiej - Renault FT-17
Obrazek
Znalazłem plany w necie, wydrukowałem i szykuję się do realizacji. Po pobieżnej analizie okazało się, że części nie są ponumerowane i opisy po francusku, ale nie jest to aż taki problem, bo znalazłem też plany na podstawie których te wydrukowane były sporządzone, a w nich nie tylko numeracja, ale też i instrukcja montażu jest, więc sprawa prosta.
Obrazek
Model nie będzie skomplikowany (ma służyć jako zabawka) i traktuję go jako wprawkę, podobnie jak tą relację, więc fajerwerków tu nie będzie - od czegoś trzeba zacząć. Mam nadzieję, że nikogo to nie oburzy i w ewentualnych problemach będę mógł liczyć na Waszą pomoc.

Link do galerii zdjęć: Renault FT-17
Ostatnio zmieniony czw maja 06 2010, 20:48 przez webik, łącznie zmieniany 2 razy.
webik
Posty: 13
Rejestracja: pt kwie 30 2010, 12:38
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: webik »

Na poniższym rysunku widać o czym pisałem w poprzednim poscie: "części nie są ponumerowane i opisy po francusku".
Obrazek
Rysunki przedstawiają wieżyczkę z tym, że na bardziej szczegółowych planach zamontowany jest tam karabin, a na tych planach bez numeracji jest działko. Mimo to jest tam element "masque de tourelle" - maska wieży - element nr.28, który jest gniazdem karabinu... W ogóle wiele takich nieścisłości i niedopowiedzeń, ale to zdaje się specyfika bezpłatnych planów. Zdawałoby się prosta zabawa, a tu jednak trzeba pogłówkować, zwłaszcza, że przygotowałem się do tych gorszych planów, a dopiero potem znalazłem lepsze. Mam nadzieję, że kierując się instrukcją i wprowadzając korekty uda się zbudować ten modelik :)
Awatar użytkownika
jjb89
Posty: 84
Rejestracja: wt maja 06 2008, 13:39
Lokalizacja: Tarnów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jjb89 »

Wydaje mi się, że armatkę trzeba skleić z dwóch drutów, i tego zielonego prostokąta obok tłumika(tak jak jest pokazane w prawym dolnym rogu).
webik
Posty: 13
Rejestracja: pt kwie 30 2010, 12:38
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: webik »

No tak, ale gniazdo jest na KM, a nie na działko - z tym sobie poradzę, ale następny problem:
Obrazek
Jak skleić ten zielony element? te wąsy co wystają (ale po co?)... Pewnie po wycięciu korpusu byłoby łatwo to określić, ale trzeba ciąć tak, żeby nie zepsuć. "Czym dalej w las, tym więcej drzew", a miało być tak łatwo...
Awatar użytkownika
jjb89
Posty: 84
Rejestracja: wt maja 06 2008, 13:39
Lokalizacja: Tarnów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jjb89 »

No tak, ale gniazdo jest na KM, a nie na działko
Z tego co zrozumiałem kleisz wersję'bez numeracji' czyli z działkiem.

A przy tych 'wąsach' masz wyciąć biały trójkąt, odciąć 'wąs' od bocznej ściany, zgiąć w pół. Pewnie maja iść do elementu 4.

Swoją drogą czy nie przesadzasz trochę z tymi problemami, masz skleić pudełko do zabawy żołnierzykami, którego układ jezdny składa się z dwóch elementów...
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1084
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Ten element ma być w tj samej płaszczyźnie co podłoga czołgu przy czym ten kawałek łączący się z podłogą (część biała z napisami)pozostaje tak jak jest a jego część wystająca poza linię podłogi ma być górną częścią tego elementu (trzeba naciąć linię i zagiąć). Popatrz na rysunek w górnym prawym rogu tam właśnie widać niejako fazę zaginania części elementu. Ten "wąs" to rodzaj stopnia.
webik
Posty: 13
Rejestracja: pt kwie 30 2010, 12:38
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: webik »

Dzięki Wam mam nadzieję zrobić to poprawnie - ja dopiero zaczynam. Na zdjęciu poniżej chyba widać ten element.
Obrazek
ale przyznam, że bez Waszej pomocy nie dostrzegłbym tego. Nie problem jest spieprzyć robotę, odciąć coś w miejscu gdzie nie trzeba tego robić, cała rzecz polega na sensownym opisie i analizie tego co "autor chciał powiedzieć" . Bardzo dziękuję za wsparcie - mam nadzieję, że nie będę ciął tam gdzie nie trzeba :)
webik
Posty: 13
Rejestracja: pt kwie 30 2010, 12:38
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: webik »

Jutro zacznę wycinać i zobaczymy... Nie pasuje mi kilka elementów i nie widzę (na razie) jak je uwzględnić - ciąć, kleić itd., ale "damy Ładę" - dzięki za dotychczasową pomoc.
webik
Posty: 13
Rejestracja: pt kwie 30 2010, 12:38
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: webik »

No to zaczęło się sklejanie... Miało być tak prosto...
Kolejnym błędem tej wycinanki jest brak "podklejek", tzn. autor chyba założył klejenie na styk, a pisząc autor mam na myśli osobę, która skopiowała wycinankę z innego źródła, pomijając numerację elementów, instrukcję sklejania (brak nawet ilustracji przedstawiającej obiekt, albo sklejony model) , no i właśnie te "podklejki". Szkoda że na tą nieudaną kopię się natknąłem i zacząłem ją właśnie robić, ale skoro powiedziało się "A"...
Obrazek
W efekcie nakleiłem wycięty korpus na zwykły papier do drukarki i zrobiłem te podklejki - dorysuję sobie je na planach. Używam jedynie nożyczek (linie gięcia również), bo jak młodemu się spodoba i będzie chciał skleić sam następne czołgi (dam mu też egzemplarz planów do kopiowania), to pewnie nożem czy skalpelem ciął nie będzie, więc i ja się ograniczam narzędziowo. Powoli zaczynam kleić :)
A ...tak jak pisał jhradca - "wąsów" nie należy odcinać od podłogi, czyli białego elementu z napisem. Testując obie opcje, jeden odciąłem od kadłuba, a drugi od podłogi i ewidentnie powinno się te elementy zostawić przy podłodze.
webik
Posty: 13
Rejestracja: pt kwie 30 2010, 12:38
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: webik »

Wycinanka jest bardzo niedokładna, np. tylna blacha jest prostokątna, mimo że klapy silnika stykają się pod kątem (co widać na zdjęciu poniżej), a takich baboli jest więcej. Nie jest łatwo i nie jestem w pełni zadowolony z efektów mojej pracy.
Obrazek
Znalazłem jednak ciekawą metodę na łączenie stykowe (w TEJ relacjirelacji lehcyfera) i postanowiłem wykorzystać ją również u siebie. Część "podklejek" zostawiłem, ale podklejanie grubszą tekturą okazało się chyba dobrym rozwiązaniem.
W tym momencie wiadomo już, że dzieciak z podwórka nie poradzi sobie z tym modelikiem :(
Sam czołg podoba mi się coraz bardziej i zastanawiam się nawet nad tym, czy w przyszłości nie zrobić go w większej skali, chociaż z pozyskaniem planów lub większej i lepszej wycinanki może być problemem.
ODPOWIEDZ