*[Relacja/Czołg] KONIGSTIGER - relacja QNIA

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

*[Relacja/Czołg] KONIGSTIGER - relacja QNIA

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Jak zwykle zaczynając nową relację robie to na 2 forumach równolegle, dlatego wpisy zbytnio różnić się nie będą :)

Po ostatnich 2 rosyjskich modelach pancerki (ISU-152 i T-34) robionych od podstaw zdecydowałem, że na półce przydałaby się jakaś przeciwwaga w postaci pojazdu niemieckiego. Po długich przemyśleniach, godzinach przed internetem natknąłem się na pewien model:
http://www.missing-lynx.com/gallery/ger ... vonen.html
Drążąc temat dotarłem do zdjęć oryginalnego pojazdu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Malowanie w ośmiorniczkę tak mnie urzekło, że postanowiłem go popełnić.
A ponieważ nie ma na rynku żadnego modelu późnego Tigera II z wieżą Henshla, więc znów robota od podstaw.
To co pokazuję do tej pory zrobiłem w ciągu ostatnich 2 miesięcy. Niewiele tego, bo czasu brakuje.
Na początek zaprojektowałem płyty pancerne kadłuba. Klejenie kadłuba tradycyjnie już planuję zrobić z płyt o kształcie i grubości odpowiadającej oryginalnym płytom w skali 1:25. Kosztowało mnie to na razie niezły ból palców przy wycinaniu 6mm tektury.
Płyty prawie spasowane, wycięte, więc pora zabrać się za esencję pancerki, czyli układ jezdny.
Na pierwszy ogień tradycyjnie idą gąsienice. Trochę czasu zabrało mi dojście jakie były typy ogniw i do jakich pojazdów. Gąski tradycyjnie są zaprojektowane z pojedynczych ogniw. Udało mi się w końcu opracować 5 typów ogniw, używanych w różnych egzemplarzach Tigera II. Są 2 typy gąsienic transportowych - jeden ja wykorzystuję w robionym przeze mnie modelu i 3 typy gąsienic bojowych - do kół napędowych 9- i 18-zębowych. Mam nadzieję, że ukażą się w następnym Fanatyku Kartonu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Trochę o zawartości zdjęć.
Na 1 zdjęciu są ogniwa do gąsienicy transportowej. 1 gąsienica składała się z 46 par ogniw jak na zdjęciu. Ogniwa nie mają jeszcze zębów i wymagają wikolowania i malowania. Zdjęcie 2 i 3 to z grubsza wycięte płyty pancerne kadłuba.
Na dzień dzisiejszy mam sklejone 10 ogniw z grzebieniami i 1 bez (to dwuczęściowe).
Rekordu świata w prędkości budowy i relacji raczej nie popełnię, gdyż z 10 ogniwami schodzi mi sie ok 5-6 godzin. Zatem z góry uprzedzam, że nie będzie to relacja szybkościowa (jakby tego było mało jeszcze coś innego sobie na boku robię :) ).
Chciałbym tu również podziękować Batonusowi i Przemkowi W. za podesłane materiały, bez których nie mógłbym ruszyć z "produkcją".
Awatar użytkownika
Jeziorek
Posty: 118
Rejestracja: pt mar 11 2005, 15:51
Lokalizacja: Kalisz(<_>)Sieradz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeziorek »

Już masz we mnie niecierpliwego widza.

Patrząc na Twoje i PrzemkaW poczynania, to czasem dobrze byłoby wziąć coś na uspokojenie.
Na warsztacie:
7TP - Mirage Hobby - 1:35
Panzer IV F2 - Italeri - 1:35
Wznowiony Panzer IV D - GPM - 1:16
Awatar użytkownika
Ethelfrid
Posty: 269
Rejestracja: wt cze 22 2004, 21:01
Lokalizacja: Warszawa --> Kobenhavn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ethelfrid »

Widze , że będzie kolejny miodek na moje oczy.
Czekam z niecierpliwościa na twoje postęby w budowie i dalszy ciąg relacji, gdyż jest ona niezastąpionym źródłęm wiedzy jak wykonywać panzerkę.
Pozdrawiam i powodzenia
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Żeby nie było, że się obijam to pokazuję stan obecny prac.

Obrazek
Obrazek[/url]

Zrobionych mam na razie 70 ogniw, jeszcze bez zębów, wikolowania i malowania.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Batonusa i spotkaniu QWKAK.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1053
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

No QN, ogniwka już teraz powalają szczegółowością, po ich wykończeniu odpowiednią farbką trzeba będzie się mocno trzymać stołu aby pod niego nie wpaść. No po prostu odjazd! Razem z PrzemkiemW dajecie pierońskiego czadu :twisted: .

Pisz o co ciekawszych technikach wykonania i nie żałuj cyfraka!
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Wreszcie zanotowałem jakieś postępy w pracach.Gąsiennice na razie zakończone. Wszystko jest sklejone, pociągnięte wikolem. Około 8000 części mogę spisać :))
Pozostało jeszcze je pomalować, połączyć osiami. No i oczywiście jeszcze przykleić zęby (ostatnie zdjęcie), ale to już jak będę miał sklejone kola.
Na razie prezentuje się to tak:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
U góry ogniwa, na dole zęby.
Awatar użytkownika
VEGETATHEPUPPET
Posty: 99
Rejestracja: pn cze 06 2005, 17:43
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: VEGETATHEPUPPET »

efekty pracy bdb.. :)

Pozdrawiam
Budowa - Skończona
SPITFIRE mk.Vb Zapraszam
Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 980
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:12
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeta »

gdyby komuś Wysoki Sąd zasądził wykonanie takiej pracy w ramach kary za pobicie żony to wszyscy byliby zgodni, że przesadził z wyrokiem.... :)
przyznaj się QN co przeskrobałeś ?
Awatar użytkownika
Przemek W.
Posty: 360
Rejestracja: wt sie 31 2004, 11:02
Lokalizacja: Nysa
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Przemek W. »

Witaj QN :)

Udało Ci się zrobić najtrudniejsze gąski na ogniwa...jestem pełen podziwu.
Po pomalowaniu i złożeniu w całość będą prezentować się bardzo efektowanie.

Z niecierpliwością czekam na kolejne foty :)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Jeta
Tgrys Królewski to prawie same gołe płyty pancerne. Nie jest tak urozmaicony jak np Pz IV. Jedyną jego ozdobą (modelu) jest układ jezdny. Grzechem byłoby nie wykonać go poprawnie, jak mam możliwości i chęci. :D
Gdyby ktoś chciał, to mam zaprojektowane jeszcze 4 inne typy ogniw do tego czołgu, w tym 3 typy bojowych. Wybrałem takie ze względu na zdjęcia oryginału, który chcę wykonać.
ODPOWIEDZ