[R] Dodge WC-54 MP z MODELIKA 12/10

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
krzywy
x 2

Re: [R] Dodge WC-54 MP z MODELIKA 12/10

Post autor: krzywy » ndz sty 07 2018, 0:20

Stopniowo dodłubuję wyciągarkę z przyległościami - ale o tym następnym razem. Akurat robię opony. Prawie tak jak w wycinance, ale po swojemu. Przede wszystkim próbuję je wykonać z kartonu barwionego w masie - taki pomysł przyszedł mi do głowy kiedy męczyłem się z oponami w poprzednim modelu, i postanowiłem go wypróbować w następnym modelu. A w Dodżu akurat bieżnik jest dosyć prosty, jeśli uprościć przekrój poprzeczny opony (bieżnik ma zróżnicowaną wysokość).

Główny cel to brak śladów retuszu, i brak łączenia z boku opony.

Główny problem to wycięcie bieżnika z czarnego kartonu. Nadruk byłby trudny do zauważenia. Wymyśliłem metodę z naklejanym szablonem z papieru. Rozrysowałem bieżnik, i wydrukowałem w odpowiedniej ilości na zwykłym papierze. Następnie wycięte prostokąty z nadrukiem nakleiłem na prostokąty z kartonu - ale smarowałem klejem tylko na obszarze na zewnątrz elementu do wycięcia. Dlatego jest kilkumilimetrowy margines. Sfotografowałem przebieg wycinania, bo może komu się przyda taki pomysł. Chociaż jest to przekombinowane - w przyszłości sam raczej spróbuję malowania całej opony.

Obrazek

Powyżej sklejone na obwodzie prostokąty białe i czarne. Następnie z wyciętymi ażurami. Przed wycięciem jeszcze od spodu pocieniam końcówki "wąsów". Po odcięciu "wąsów" z prostokąta wypada biały i czarny bieżnik. Biały to niestety odpad, chociaż jest identyczny z czarnym.

Obrazek

Ażury wycinam po zamocowaniu kartonu w takim naprędce zbudowanym uchwycie. Zbudowanym do starszego pomysłu na bieżnik, ale przydaje się do szybkiego i równego ustawiania lnijki. Najpierw rozcinam najkrótsze odcinki przypiłowanym na odpowiednią długość starym ostrzem (to w czarnym trzonku). Następnie najdłuższe odcinki rozcinam nożykiem segmentowym prowadzonym przy lnijce (ustawionej jak na zdjęciu), i wydłubuję każdy kawałek też dopasowanym starym ostrzem (to w żółtym). Wycięcie jednej strony jednej opony trwa jakieś 25 minut pod warunkiem cięcia seryjnego - najpierw wszystko jednym nożykiem, później wszystko drugim, itd.

Obrazek

Elementy składowe niedługo będą gotowe do sklejania - sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie. Jeszcze takie spostrzeżenie: Jeden segment nożyka "no name" starcza na dwa bieżniki, nożyk znanej marki nawet na kilka miesięcy.

C.D.N.
1 x

Awatar użytkownika
krzywy
x 2

Post autor: krzywy » czw sty 18 2018, 23:46

Kólka chyba mam z głowy. Teraz trochę żałuję, że nie spróbowałem zrobić bieżnika z podwójnej warstwy kartonu. Powinien sprawiać wrażenie terenowego, a jest taki bardziej miejski.

Tutaj jeszcze jedna korzyść z samoróbki - trochę poprawiłem kontur bieżnika:

Obrazek

Jakoś poskładałem czarne elementy, przy feldze znowu mały problem ze stożkowym elementem. Mogłem po prostu skrócić go po obwodzie, ale wybrałem zmniejszenie promienia cięcia, żeby zachować równy rozstaw otworów. Przy sklejaniu zapomniałem o pożytecznej poradzie z instrukcji żeby w kole zapasowym wklejać kolorem do środka, i miałem więcej malowania. Do przetłoczenia tych dodatkowych pierścieni przypasowała dwudziestogroszówka.

Obrazek

Po podmalowaniu i przystrojeniu licznymi łbami wygląda to tak:

Obrazek

Pod koniec montażu kół zauważyłem jeden przykry szczegół, i przez chwilę poczułem się jak przebita dętka:

Obrazek

Tak. Koło nie wchodzi do końca na piastę. Akurat tego nie sprawdziłem, a w tym modelu trzeba sprawdzać wszystko. W pierwszej chwili chciałem już machnąć ręką i tak to zostawić, ale jednak zwężę te piasty. A przynajmniej spróbuję je rozebrać bez zmasakrowania zawieszenia. A już miałem nadzieję, że przejdę do nadwozia.

C.D.N.
0 x

Awatar użytkownika
Witek S.
x 6

Post autor: Witek S. » pt sty 19 2018, 8:34

Koła ładniusio wyszły :)
0 x
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!

Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
x 7

Post autor: Sklejacz Maciej » ndz sty 21 2018, 13:06

Bardzo fajnie wyszły Twoje koła. Jest na co popatrzyć. :D Kłopotu z wielkością felg trochę szkoda, dodatkowa praca. Czasem bywa, ale za to na pewno efekt końcowy będzie wyborny. :D Podziwiam i pozdrawiam.
0 x
na warsztacie:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po: Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233, Staghound MkI.

ODPOWIEDZ