[Relacja/Kolej] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz - FINAŁOWA GALERIA str. 41

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2113
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witaj Precyzyjny,
ten trójnik to absolutna pycha!!! Ponieważ czeka mnie „coś takiego” przy silniku Bristol Jupiter – prośba. Opisałeś gdzieś patent na to? Poza tym od czasu do czasu grosik na zdjęciu pomógłby w ocenie wielkości części.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Kolego Precyzyjny, co tu można polepszać :). Te wszystkie elementy wyglądaja jak prawdziwe, po pierwsze z powodu wykonania, a po drugie brudzenia. Gdyby nie to że, obecnie są widoczne białe fragmenty, które będą się łączyć z innymi elementami, to chyba oglądający mieliby wątpliwość czy to w ogóle papier :). Gratuluję, i zazdroszczę umiejętności.
Obrazek
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Trójnik i kolanka są zrobione w najprostszy możliwy sposób, to jest uformowana masa modelarska Wamodu.

Obrazek

http://www.modele.oh.pl/s/wamod_masa_mo ... 25216.html

Są to dwa składniki o konsystencji plasteliny, które się miesza przed użyciem. Po uformowaniu wg zrobionego szablonu i stwardnieniu, wyszlifowałem nadając ostateczny kształt, następnie całość pomalowałem i ubrudziłem pigmentami.

Rysunek kolanka miałem ze strony Ubootta http://plany.zonk.pl
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
maniek72
Posty: 81
Rejestracja: ndz lut 15 2009, 12:04
Lokalizacja: Solec Kujawski

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: maniek72 »

Poszedłeś na łatwiznę z tym trójnikiem, oczekiwałem rozrysowanego skoro
wszystkie elementy rysujesz!
Aczkolwiek fajnie wygląda. ;-)
pozdrawiam Mariusz

Modele ukończone.
Pm3 Invicta Cysterna 401R Betoniarka150L
RobRoy
Posty: 1
Rejestracja: pt wrz 06 2013, 19:57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: RobRoy »

Cuda robisz niezwykłe. A w jakiej skali?
Pozdrawiam i podziwiam detale.
Rob
kijas
Posty: 10
Rejestracja: wt gru 04 2012, 20:45

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kijas »

Kolego, w pierwszym poście relacji jest napisane - oryginał prawie 25 metrów, w skali 1:25 daje tytułowy metr szczęścia :)
Pozdrawiam - Kijas
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

maniek72 pisze:Poszedłeś na łatwiznę z tym trójnikiem, oczekiwałem rozrysowanego skoro wszystkie elementy rysujesz!
Wszystkie elementy w modelu są na nowo rysowane przeze mnie i wszystkie są z kartonu. Wyjątkiem jest ten trójnik i kolanka ze względu na specyficzny kształt, jeżeli chciałbym uzyskać podobny efekt z papieru, to musiałbym użyć szpachli akrylowej i włożyć znacznie więcej pracy. Sposób wykonania z masy modelarskiej, pomimo, że najprostszy, także był pracochłonny i wbrew pozorom nie była to łatwizna. Wykonanie tego elementu zajęło mi łącznie około 30 godzin, pierwsza wersja powędrowała do kosza, ta jest druga.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Witam

Trzy miesiące minęły od ostatniego wpisu, ale to nie znaczy, że przy modelu nic nie robiłem. Prawie codziennie coś kleiłem, ale ponieważ nie miałem pomalowane, więc nie było co pokazywać. Obecnie mam gotowych dużo podzespołów, całe podwozie, inżektor i odolejacz, pomosty, kompletny kocioł, wiatrownice, i po zamontowaniu ich do modelu będę przez kilka tygodniu prezentował efekty na forum.

Na początek zamontowałem podwójny zawór zwrotny, który steruje cylindrem hamulcowym oraz pomocniczy zbiornik powietrza. Wszystkie elementy, które mają połączenie rurami, czy przewodami do budki maszynisty, zostaną podłączone identycznie jak w prawdziwym parowozie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zrobiłem też taką dźwignię do sterowania klapami popielnika oraz brakujące zaworki do podłączenia smarowania wózka tylnego.

Obrazek

Obrazek

Przepraszam, że model przykurzony, ale było ciemno i brudki zauważyłem dopiero na zdjęciach.

Relacja zaliczyła już ponad 100000 odwiedzin, dziękuję wszystkim, że tutaj chce Wam się tutaj zaglądać.

Zapraszam wszystkich do aktywnego uczestnictwa w mojej relacji i wpisywania uwag, propozycji mających na celu polepszenie wyglądu budowanego modelu.
Ostatnio zmieniony wt cze 05 2018, 12:27 przez Precyzyjny, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Bartosz.S
Posty: 5
Rejestracja: wt lip 09 2013, 10:01

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz.S »

Coś wspaniałego!!! Oby tak dalej. Bardzo podziwiam, że ma Pan cierpliwość do dłubania tak małych elementów. A jak Pan skończy tą wspaniałą ciuchcie to co planuje dalej skleić?
Awatar użytkownika
meserszmidt
Posty: 77
Rejestracja: pt sty 15 2010, 23:02
Lokalizacja: Wrocław
x 6

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: meserszmidt »

Prosił bym o umieszczenie zdjęć z monetą bo żona nie wierzy że to model :)
ODPOWIEDZ