*[Relacja/Samolot] Lublin R-VIII bis z CardPlane

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
siennia
Posty: 45
Rejestracja: czw lis 09 2006, 17:45
Lokalizacja: Łomża

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: siennia »

Witam!

Wczoraj skończyłem bomby :) W stosunku do tego co zaprojektował autor zrezygnowałem przy ich budowie ze sklejek. Stwierdziłem, że przy tak małych elementach zwijanych w wąskie ruloniki są one zbędne, a wręcz mogą przeszkadzać. Wszystkie elementy bomb kleiłem "na styk". Wyszło całkiem nieźle.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ogólnie jestem zadowolony, myślałem, że będzie gorzej ;-)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
siennia
Posty: 45
Rejestracja: czw lis 09 2006, 17:45
Lokalizacja: Łomża

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: siennia »

Witam!

Właśnie powstały wyrzutniki bombowe

Obrazek

Jak widać zrezygnowałem z wykonania uchwytów bomb z kartonu na rzecz tychże z drutu. Użyłem drutu oporowego o grubości tak ok 0,8 mm. Drut oporowy ma to do siebie, że bardzo łatwo się kształtuje, a jednocześnie jest dość sztywny do tak niewielkich elementów. Jak to wyszło widać na zdjęciu. Jak dla mnie całkiem nie najgorzej.

Bomby wraz z wyrzutnikami są już na swoim miejscu

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Rzeczywiście jak ktoś już pisał w innej relacji z budowy Lublina, te bomby chyba nie miały szans zostać zrzucone. Konstrukcja podłodzi, a w zasadzie ich naciągów raczej by to skutecznie uniemożliwiła.
Na dziś to tyle.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
siennia
Posty: 45
Rejestracja: czw lis 09 2006, 17:45
Lokalizacja: Łomża

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: siennia »

Witam!

Tak więc po ponad pięciu miesiącach bardziej lub mniej intensywnych prac Lublin został ukończony!!!
Dziś rano zrobiłem światło pozycyjne oraz naciągi:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Natomiast gotowy model wygląda tak:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podsumowując:
Model bardzo efektowny, nie sprawił w zasadzie żadnych problemów podczas budowy. Osobiście miałem problemy jedynie z montażem górnego płata ale to jedynie moja niedoskonałość :)
Wszystkie elementy modelu zaprojektowane bardzo dobrze, wszystko pasowało bez zarzutu. Jedyna moja uwaga do projektanta dotyczy instrukcji wykonania modelu. Momentami jest ona zdawkowa i nie wnosi w zasadzie nic jeśli chodzi o pomoc w wykonaniu bardziej skomplikowanych elementów. Wielu rozwiązań trzeba było się domyślać. Mi się udało i w zasadzie to instrukcja nie była mi potrzebna. Osobiście w kolejnych numerach CP bardzo chętnie w miejscu instrukcji widziałbym więcej rysunków montażowych.
Mimo, że nie obeszło się bez błędów to z modelu jestem bardzo zadowolony. Jest to w zasadzie mój pierwszy model (nie licząc RWD-25 - porażka) wykonany z oddzielanymi powierzchniami sterowymi oraz pierwszy model, do budowy którego nie użyłem prawie wcale nożyczek. W 99% model był wycinany skalpelem. Rewelacja!!! Szkoda, że dopiero teraz zdecydowałem się sięgnąć po to genialne narzędzie. Aż strach pomyśleć co by było gdybym sprawił sobie Olfę :)

Na zakończenie jeszcze jeden mój kardynalny błąd...
...tak czekałem z wklejeniem lotek, żeby zrobić to zgodnie z kierunkiem "lotu" modelu. No i niestety klapa! Lotki wklejone odwrotnie niż wskazywało by to położenie steru kierunku :( Postaram się jeszcze dzisiaj to poprawić.

Na zakończenie życzę zarówno sobie jak i pozostałym modelarzom jeszcze więcej wspaniałych modeli z szachownicą ze stajni CardPlane.

Pozdrawiam

PS
Pod nóż idzie pejedenastka z MM :)

coś pomieszałem z wstawianie zdjęć, ale już powinno być OK.
Akhenaton
Posty: 20
Rejestracja: pt wrz 08 2006, 11:22
Lokalizacja: Baczyn / Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Akhenaton »

Obserwowałem relację cichaczem, wyglądając jej końca, dlatego mogę powiedzieć tylko jedno: genialny model w świetnym wykonaniu. Jest czym cieszyć oczy.

Gratulacje, Sienna :)
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

CZeść,
fajny i trudny modelik - a Ty go dobrze zrobiłeś - jest na co popatrzeć.
Pozdrawiam,
TAD
Awatar użytkownika
piotter
Posty: 203
Rejestracja: ndz lis 20 2005, 14:42

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotter »

Jest czym nacieszyć oko :).
Gratuluję i będę patrzył za tą Jedenastką !
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...
Awatar użytkownika
siennia
Posty: 45
Rejestracja: czw lis 09 2006, 17:45
Lokalizacja: Łomża

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: siennia »

Witam!

Cieszę się, że model się podoba, chociaż do doskonałości mu wiele brakuje.
piotter, relacji z jedenastki nie będzie... tak postanowiłem. Zresztą ten model został już chyba zrelacjonowany wzdłuż i wszerz :) Ale mogę obiecać, że będzie galeria.

pozdrawiam
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

siennia pisze:[...] relacji z jedenastki nie będzie... [...]
Szkoda, bo po tym co pokazałeś przy Lublinie jestem pod olbrzymim wrażeniem twoich modelarskich umiejętności.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
piotter
Posty: 203
Rejestracja: ndz lis 20 2005, 14:42

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotter »

Gratuluję raz jeszcze - tym razem zdjęcia tygodnia:).
A co do Jedenastki, to sama galeria będzie OK - szczególnie taka jak ta z Lublinem :D.
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...
Awatar użytkownika
siennia
Posty: 45
Rejestracja: czw lis 09 2006, 17:45
Lokalizacja: Łomża

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: siennia »

Dzięki jeszcze raz za słowa uznania i gratulacje. Z tym zdjęciem tygodnia to totalne zaskoczenie. Nie spodziewałem się. Dziękuję za wybór.

pozdrawiam
ODPOWIEDZ