BM-13 "Katiusza" - 1:25 [fotorelacja]

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Wujku Andrzeju,

poruszyłeś wiele tematów i postaram się do nich odnieść:

moje modelarstwo - Oczywiście pamiętam jak dziś relację jurgena z budowy Jego Katiuszy. Był 2006 rok i wtedy patrząc na taki model byłem pełen zachwytu zwłaszcza wracając do modelarstwa i przeglądając Wasze prace. Czemu model tak mi się podobał? Ponieważ patrząc na tą relację stwierdziłem, że taki poziom jest dla mnie osiągalny kiedyś w przyszłości, a efekt końcowy był naprawdę ciekawy. Z drugiej strony patrząc na prace - nazwijmy to - sięgające efektów rzeczywistych, nie marzyłem nawet, żeby takiemu poziomowi modelarstwa dorównać. Sklejając dawniej MM cięło się karton, sklejało do kupy i cieszyło się, że w miesiąc to "coś" przypominało sylwetkę samolotu. Za sprawą tego Forum, widząc to wszystko co można zrobić z kartonem, cały czas próbuję dążyć do jak najbardziej rzeczywistych efektów, które nie zawsze jednak wychodzą. Ktoś niedawno napisał na tym Forum, że najlepiej nauczyć się jest próbując, co w pełni popieram. Grzegorz podpowiada "czytaj plastikowe techniki" i wcale nie mam zamiaru tego zlekceważyć, bo jeśli chodzi o brudzenie i "niszczenie" to tam z pewnością można wyczytać i podejrzeć wiele ciekawych rzeczy - póki co tego nie zrobiłem i próbuję sam. Czy efekt końcowy będzie zadowalający czy też marny i tak sięgnę do tych źródeł.

obecny model - oczywiście pamiętam pochwały za katapultę i o ile dobrze pamiętam pisałem wtedy, że powstaje ona po to by sprawdzić się w budowie modelu niemalowanego. Dlatego też starałem się wszystko wykonać jak najbardziej dokładnie, bo później nic już nie będzie w stanie poprawić końcowego efektu. Tutaj staram się wypróbować czegoś nowego - jak widać z różnym efektem. A czemu zastanawiałem się nad dokończeniem modelu? Bo jak widać ze zdjęć z początku relacji wiele mogłoby wyglądać lepiej (jak na moje obecne umiejętności) a nie chciałem, żeby się to wszytko kompletnie zmarnowało. Stąd też moja decyzja o zamknięciu szoferki i maski. Sam widzę, że wiele można było zrobić lepiej, nie mówiąc o brudzeniu i niszczeniu. Wiele razy patrzę na inne modele (w tym plastikowe) Studebakera i podziwiam ich wykonania. I też bym tak chciał, ale od razu nie wychodzi. Dodatkowo, każdy element wyrzutni buduję od podstaw więc dla mnie tutaj to podwójna nauka.

Towarzystwo - absolutnie nie jestem zwolennikiem należenia, czy popierania Tych czy Tych - a zwłaszcza na stronie (Forum) gdzie zarejestrowałem się nie po to, żeby z kimkolwiek walczyć na słowa. Gdy byłem mały bardzo lubiłem sklejać modele, a po dłuższej przerwie, gdy zobaczyłem Wasze dzieła, też tak chciałem. I koniec. Pokazujemy swoje modele i każdy z nas musi się liczyć z krytyką. Przez to się uczymy, bo nie chcemy, żeby często nas krytykowali. Miło jest też czasem usłyszeć, że komuś coś się podoba. Osoba bardziej doświadczona zazwyczaj częściej krytykuje bo wie, że powinno być to zrobione lepiej i potrafi to zrobić, osoba mniej - częściej powie, że się jej coś podoba, bo np. sama dąży do takiego poziomu. Tu jest też zawarta odpowiedź do moich pochwał dla wspomnianego modelu Katiuszy. Dążyłem wtedy do takiego poziomu i na nim się wzorowałem. Umiejętności wszystkich od tamtego czasu bardzo się podwyższyły i każdy chce sklejać coraz lepiej. Jeśli mówimy o jurgenie to pamiętamy wszyscy Jego kolejne modele i jakość ich wykonania oraz sposób prowadzenia relacji, z których można było wiele o powstawaniu modelu się dowiedzieć. Z przyjemnością oglądam prace Każdego z Was i od każdego z Was staram się nauczyć czegoś nowego jeśli widzę, że poziom wykonania jest lepszy niż ten jaki obecnie reprezentuję.

co dalej??? - a dalej będę robił to co do tej pory. To znaczy, uważnie czytał Wasze opinie, stosował się do rad i starał doskonalić własny warsztat oraz podglądał Wasze prace. :)

Pozdrawiam Serdecznie
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Witajcie,

tym razem nic do przodu. Muszę odstawić model i modelarstwo na co najmniej najbliższe 2 miesiące więc w relacjach nic się nie będzie zapewne działo. Katiusza więc musi poczekać troszkę na dokończenie, a poniżej dwie fotki stanu obecnego, żeby dokładnie widać było na czym przerywam :)

Obrazek Obrazek

Zdjęcia czarno-białe, żeby ukryć te i owe niedoskonałości...

Pozdrawiam Wszystkich Serdecznie :)
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

wk82 pisze:Zdjęcia czarno-białe, żeby ukryć te i owe niedoskonałości...
Ale mają swój "smaczek" z tymi i owymi niedoskonałościami - ale ja "tych ani owych" nie widzę. :D
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
topor305
Posty: 8
Rejestracja: pn sie 20 2012, 13:02

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: topor305 »

Witam, widzę, że relacja trochę ucichła, a jestem bardzo ciekaw końcowego efektu, tym bardziej, że model naprawdę wygląda wyśmienicie.
Ja swoją katiuszę powoli dziobię, ale raczej na razie nie będę miał się za bardzo czym pochwalić, bo jestem raczej na poziomie przedszkolaka. Jeszcze w temacie modelarstwa mam się czego uczyć...
Ale skoro jestem przy tym wątku, niestety gdzieś zniknął mi plik z pobranym modelem, a wraz z nim część wydrukowanych jakiś rok temu kartek z wycinanką. I tu moja prośba do was koledzy. Czy posiadacie jeszcze w formie elektronicznej tę wycinankę?Niestety strona z której można było ją pobrać od dawna nie działa ;( Prosił bym o kontakt: topor305@op.pl
siomar
Posty: 2
Rejestracja: czw lis 24 2011, 11:51
Lokalizacja: Lubań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: siomar »

Witam. Jeśli można, to też bym poprosił o podesłanie modelu lub miejsca z którego można pobrać model. Potwierdzam, że strona nie działa.
Pozdrawiam Marek.
siomar@wp.pl
jurgen
Posty: 321
Rejestracja: śr mar 31 2004, 1:06
Lokalizacja: Rzeszów
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurgen »

Cześć!

Obecnie dosyć rzadko wertuję fora internetowe, ale skoro temat został odgrzany i rzucił mi się w oczy, to postanowiłem napisać nieco, skoro wywołano mnie do tablicy w postach kwietniowych. Zatem odpiszę w postach grudniowych :) pozwalając sobie przy okazji na duży off-topic.

Ze swojej strony bardzo się cieszę, że moja relacja z budowy Katiuszy po dziś dzień jest przypominana, skoro minęło już prawie 7 lat. Wtedy dopiero zaczynałem przygodę z modelarstwem i modele waloryzowane stanowiły dla mnie niedościgniony wzór. Zacząłem więc próbować i eksperymentować. Chciałem rozwinąć swój warsztat i lepiej sklejać. Dzisiaj gdy patrzę na zdjęcia Katiuszki czy Leopolda, bo te modele powstawały w podobnym czasie, to z lekkim zażenowaniem ;) Powychodziło mi to różnie, ale zabawa była przednia i stanowiłam dobry kop ku dalszej nauce. A słowa Wujka Andrzeja podczas naszych rozmów z Porąbki'08 odnośnie sposób i technik oraz filozofii waloryzacji zapamiętałem po dziś dzień. I staram się je stosować.

Jaki z tego morał? - uczyć się, by jutro było lepiej :)
Pozdrawiam,
Jerzy Janukowicz
------------------------------------
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

jurgen - relację Twoją przypominałem bo wykonałeś wtedy ten model w sposób inny niż wszyscy w owym czasie sklejali swoje modele. Prawdą jest, że wszyscy się uczymy i przynajmniej staramy się, żeby każdy kolejny model był lepszy od poprzedniego [z różnym skutkiem :)], ale są takie wykonania, które się pamięta :)

Relacja na pewno kiedyś ruszy, ale mam zamiar - przynajmniej w planach - najpierw dokończyć ładowarkę :)

Pozdrawiam
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
ODPOWIEDZ