Witam i o technike pytam :]

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

adiq

Witam i o technike pytam :]

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: adiq »

Witam brać modelarską :D

Jest to mój pierwszy post, a związany on będzie w moim powrotem do pięknego hobby - modelarstwa. Zacznę od kilku pytań natury technicznej:
*czym zmyć grubą warstwę farby humbrol, oraz szpachli modelarskiej?
*jakim papierem ściernym szlifować model przed malowaniem ?
*jakie widzicie zastosowania farby pactra, za wyjątkiem wash'a ? A moze się myle?
*czy takim aerografem
Obrazek
da się uzyskać jakieś ciekawe efekty? Kupiłem taki jako małolat, a później zbierał tylko kurz ...
*jak przy użyciu lutownicy można "kleic" elementy fototrawione?

Narazie koniec pytań, mam nadzieje że pomożecie mi podczas "nowych początków" z modelarstwem. :)
Awatar użytkownika
Soviet
Posty: 27
Rejestracja: pt cze 25 2004, 14:23

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Soviet »

grubą warste farby humbrol mozna zmyć Domestosem(ciepnąć model do wiadereczka z domestosem na 2-3 dni) bądź tez włozyc do roztworu kreta ale to na max 5min trza kontrolowac czy krecik plastyku nie zaczyna pozerać

aerograf jest dobry tylko do połozenia bazowego koloru(w wypadku kamuflazu kilkukolorowego jest juz lipa) no i moze jakiegos washa ale ja to wole robic pedzlem

model przed malowaniem nie trzeba szlifować! wystarczy umyc w letniej wodzie z dodatkiem kropli np. Ludwika i dobrze wypłukać (chodzi o odtłuszczenie) a farba będzie trzymać się jak ulał

Farby pactra-niektórzy ja lubią inni nie, ja osobiście z modelarskich farb preferuje humbrole


pozdrawiam
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

Soviet pisze: aerograf jest dobry tylko do połozenia bazowego koloru(w wypadku kamuflazu kilkukolorowego jest juz lipa)
Bardzo odważna teza. A coś więcej niż słowa na jej poparcie????
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Adiq, sklepy modelarskie oferują podręczniki w tej dziedzinie. Korzystanie z nich będzie dla Ciebie chyba najlepszym rozwiązaniem. Wyeliminujesz w ten sposób mylne podpowiedzi typu:
Soviet pisze:(w wypadku kamuflazu kilkukolorowego jest juz lipa)
Wynikają one zwyczajnie z braku doświadczenia.

Powodzenia!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Wacek
Posty: 69
Rejestracja: pn cze 21 2004, 21:03
Lokalizacja: Skoczów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wacek »

Aerograf (też taki mam) generalnie jest przeznaczony do malowania dużych powierzchni (nawet na odwrocie tej tekturki chyba tak pisze). Możliwości sterowania „średnicą rozpylenia” (nie wiem jaka fachowa nazwa) istnieją ale bardzo ograniczone poprzez ustawienie wysokości duszy w zakrętce słoiczka. Kamuflaże tylko przy pomocy maskolu lub taśm maskujących.
adiq

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: adiq »

Wiem, zamierzam się w nie zaopatrzć. Sądze jednak że Soviet ma racje, brak dysz przy dosyć dużej plamce wydobywającej sie z aerografu nie ułatwiają pracy nad kamuflarzem ... dlatego też narazie poprzestane na malowaniach panzer grau/africa gelb/olive drab.
Awatar użytkownika
Soviet
Posty: 27
Rejestracja: pt cze 25 2004, 14:23

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Soviet »

właśnie o te duże powiezchnie mi chodziło... :roll:

miałem ten aerograf i wiem jakie duze"plami farby" rozpylał
i równiez chodziło mi o to ze raczej jest dobry do malowania jednokolorowego kamo, a skoro mówicie ze z braku doswiadczenia nie umiem malować tym aerografem np. niemieckiego kamo z pod berlina (nie wiem jak sie nazywa :?: ) no to macie na bank racje!
dlatego poleciałem na łatwizne i kupiłem inny aerograf ;-)
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Soviet, nikt nie powiedział, że z braku doświadczenia nie potrafisz malować tym konkretnym aerografem, ale że z braku doświadczenia wyrażasz tezy na temat aerografu w ogóle. W poprzednim poście napisałeś, że aerograf jest dobry tylko do połozenia bazowego koloru, a to nieprawda. Żeby jasno zostać zrozumianym, musisz dokładniej formułować swoje myśli.

Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Pawli
Posty: 126
Rejestracja: wt maja 02 2006, 21:56
Lokalizacja: Szczecin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawli »

A może pamiętasz za ile był ten aerografik :?: Bo jak dla mnie to na początek mi się nawet spodobał ;-) I jest chyba tani.

Pozdrawiam
Pierwszy Model - Messerschmitt Bf 109 G-10
Catalina – Relacja

Kto czyta ten błądzi, kto skacze ten rządzi - Le Parkour
adiq

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: adiq »

6 dyszek, podróbki trafiają się nawet za 3. ;-)
ODPOWIEDZ