FORD Tfc Modelik - pytania ?

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

FORD Tfc Modelik - pytania ?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

:czytaj: ... można pogadać .

Wujek . Pozdrawia .
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Od razu wybiegam w przyszłość i mam pytanie dotyczące etapu budowy podwozia, a mianowicie:
Koła, a dokładniej szprychy - czy będą wykonane prosto z wycinanki (bez żadnych przeróbek) czy też może otrzymają bardziej naturalny kształt ?
Awatar użytkownika
Pit Blank
Posty: 44
Rejestracja: wt mar 18 2003, 17:10
Lokalizacja: Wisła (Gliwice)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pit Blank »

No to ja mam pytanko do podklejania, bo to mi nie wychodzi i przy dużych częściach wole zdecydowanie na razie używąc innych klei aniżeli klej magiczny.
Próbowałem juz parę razy ale efekt mniej wiecej był podobny pomimo zmian podejscia do tematu.
Miażdzyłem podklejone elementy ksiazkami i nic :/
Wpierw smarowałem klejem (ładna harmonijka) a potem sklejałem i to samo.
Wyzej opisane sposoby robiłem klejem świerzym i juz troche gęstszym i to samo.
Gdzie tkwi mój błąd lub niedopracowanie techniki ??
Kleje bo lubie:)
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

:usmiech: Messer :

Akurat w tym modelu nie planuję zmian . Wyrzucam tylko elementy zbędne moim zdaniem , znaczną część detali pozwalam sobie wykonywać "po swojemu" dostosowując do tego co potrafię ... bo się już nauczyłem albo próbuję się nauczyć . O tym czego postarałem się nauczyć w Fordzie też w relacji napiszę . Taki sprawdzian tyczący tego co można zmienić w wycinance bazując na gotowych częściach .

:usmiech: Pit :

Będę się powtarzał , ale niech będzie . Wycinam nożyczkami jakąś część ze strony i obcinam wokól pozostawiając ok. 05 cm obwiedniej .
Obrysowuje kształt ołówkiem na tekturce i w ten obrys rozsmarowuję klej . Niewielkie ilości . Przykładam kartonową część i przyciskam dłonią pozwalając klejowi odparowywać . Jeśli po jakimś czasie coś się wygnie to prostuję ... palcyma .
Jeśli część jest duża to w czasie wysychania (jak najszybciej) , odwracam i smaruję klejem drugą stronę tektury . Wtedy działania kleju z jednej i drugiej strony wzajemnie się znoszą . To że sobie rączki upapram nie szkodzi . Woda to zmywa , można wytrzeć w np. chusteczkę .
Dobry efekt daje stosowanie tektury 0,8 mm . Na jedną stronę kleimy wycięty element a na drugą czysty karton . Mamy detal podklejony w sumie 0,2 + 0,8 mm = 1mm . Efekt znoszenia się niekorzystnych zjawisk ten sam .
Wkładanie podklejonych tym klejem detali pod książki nic nie daje , ograniczamy możliwości odparowywania . Po wyjęciu znów się będzie lekko krzywiło ...

Kapito ?

Wujek . Pozdrawia .
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

A propos różnych właściwości ... tego jak mu tam ... kleju .
Takich rzeczy można sie nauczyć jak na "zdjąciu" . Płaskorzeźba taka . Ostrze puste w środku i klejone na styk a trzonek ukształtowany na klej od odwrotnej strony , bo on to umożliwia .

Obrazek

Wujek . Pozdrowienia . :papa:
Awatar użytkownika
OldMan
Posty: 573
Rejestracja: wt lip 06 2004, 16:27
Lokalizacja: Zadupie PRL-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OldMan »

A gdzie wzorzec pomiarowy ?
Znaczy 1 grosz.
Pozdrawiam, Krzysztof "OldMan" Motyczyński
Awatar użytkownika
Enzo
Posty: 422
Rejestracja: sob lut 26 2005, 20:48
Lokalizacja: Krosno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Enzo »

Wujku - z całym szacunkiem dla Twojej twórczości ale w jakim celu starasz się forsować zdanie: "Model sam się buduje", przecież chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie traktuje tego dosłownie.

To bynajmniej nie jest próba podważenia Twojego autorytetu ale wydaje mi się to dość dziwne,

Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Oldman :

Po wypłacie Oldman . Być może po wypłacie , jak mnie będzie stać .

Enzo :

To zdanie , które wzbudza zbyt często mój rechot , brzmi : " ... model właściwie sam się klei " . Ponieważ nic mi się samo nie skleja i czuję się przez to pokrzywdzony przez los .
A tej całej reszty o "całym szacunku" , "zdrowych zmysłach" i "podważaniu autorytetu" nie rozumiem ... :?: .

I to mnie z kolei wydaje sie dziwne .

P.s. A jak mnie coś śmieszy to się śmieję . Ot i wszystko .
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Wujek Andrzej pisze:Wszystko co pokażę robione jest w oszałamiajacym , jak dla mnie , tempie ... :chytry: .
Zastanawia mnie, czemu się tak spieszysz - to niestety daje się gdzieniegdzie zauważyć.
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Zauważyłem bowiem że dla niektórych czas stanął w miejscu . Stanęli i oni .
Wujek Andrzej jeszcze się porusza . A najbardziej się cieszy z faktu że u niego na warsztaciku cokolwiek jeszcze można ogladać ... :chytry:

Wujek .

P.s. Zawsze zazdroszczę tym którzy kleją modele IDEALNE . Wszystkie moje mają błędy i niedoróbki .
ODPOWIEDZ