Prześwitujący plastik

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

Andrzej

Prześwitujący plastik

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andrzej »

Witam

Chciałbym się zapytać jakie są najlepsze podkłady.

Pomalowałem już wannę mojej merkavy - teraz przyszedł czas na "koła"
Po doświadczeniach z wanną postanowiłem dać biały podklad pod "koła"
a dopiero puźniej pomalować na kolor nr 148 :D . Niestety pierwsze koło próbne nie wyszło zbyt dobrze gdyż po położeniu podkładu dalej prześwitywał plastik. Nie zraziłem się tym i pomalowałem farbką 148 , niestety plastik dalej prześwituje :-? . Nie wiem czy to wina plastiku firmy academy :-? czy też moich farbek , gęstość obu farbek była odpowiednia , nie wiem co teraz robić.

("Doświadczenia z wanną merkavy" - tutaj chodziło mi o to że musiałem położyć 5-6 warstw farbki nr 148 Humbrola aby w pełni pokryła plastik :-? , nie dawałem tu podkładu)

Teraz pytania do Was , czy kupiłem farbkę pół matową??? czy wszyscy tak mają z farbkami koloru piaskowego ??? czym różni się farbka z napisem Enamel od Super Enamel firmy Humbroll ??? co teraz począć , jak malować ???

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Andrzej
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Andrzejku nastepnym razem zanim zaczniesz malowac to radze odtluscic wypraski . Najlepiej woda z mydelkiem ;-)
pozdrawiam
Obrazek
Andrzej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andrzej »

ojejku :) nie wiedziałem dzieki :)
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Z przewagą mydełka.
Poza tym biały kolor jako podkład - możesz się na tym przejechać, biały kolor nie jest modelarzo-przyjazny, zwłaszcza pędzelkom i zwłaszcza błyszczący.

gulus
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Blyszczacy podklad?
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Marcintosh pisze:Blyszczacy podklad?
E, no nie, po prosty biały błyszczący być beee.
Swoją drogą w ogóle biały kolor na podkład to, przynajmniej dla mnie, dziwny pomysł.

Marcin, czy Ty się czepiasz mnie???

gulus
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Nie czepiam sie, tylko myslalem ze podklad jest zawsze matowy.
Nie zgodze sie ze bialy jest zlym podkladem. W pewnych przypadkach jest calkiem na miejscu. Na przyklad, kiedy masz klasc bialy (kolor wlasciwy). Najczesciej jednak najwlasciwszy jest podklad neutralny.
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

A jaki jest neutralny podkład dla białego Marcinie?
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Imienniku z Tarnowa ... :usmiech:

Jak już wspomniano wyżej kolor biały to nie jest dobry pomysł na podkład , zwłaszcza kładziony pędzlem . Białe matowe kolory wymagają nieprzeciętnie długiego mieszania aby naprawdę stały się matowe , prawdopodobnie farbki nie wymieszałeś odpowiednio ...

Najbardziej odpowiednie , jak wynika z mojej praktyki , jako warstwy podkładowe wydają się być farbki matowe szare , ciemnoszare lub wprost czarne . W zależności od koloru docelowego dobierane na zasadzie : jasny kolor ostateczny - podkład szary , ciemny kolor nawierzchniowy - podkład ciemnoszary lub czarny .

Taka warstwa podkładowa dokładnie przylega do umytego plastiku wyprasek dowolnej firmy , umytego wodą z mydłem a najlepiej wodą z dodatkiem płynu detergentowego . Przygotowanych do malowania powierzchni staraj się nie dotykać palcami . Jeśli są tłuste ... mogą być kłopoty .

Naprawdę kłopotliwe może być malowanie elementów żywicznych . Do tych "trudniejszych" np. f-ma EDUARD produkuje specjalne farbki podkładowe . Ale to troszkę inna bajka ...

Pozdrawiam . Wujek .
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

stillman pisze:A jaki jest neutralny podkład dla białego Marcinie?
Jezeli przeczytasz moj post jeszcze raz, to zauwazysz ze napisalem ze:

- do malowania bialym kolorem powierzchniowym stosujemy bialy podklad (to samo tyczy sie jaskrawych kolorow, ktore chcemy rozswietlic)
- do wiekszosci zastosowan, a wiec do wiekszosci barw najlepszy jest kolor neutralny (czytaj: szary)

Ponadto, pod czerwony kolor warto stosowac podklad w kolorze minii.
Nie spotkalem sie z czarna farba podkladowa, o ktorej pisze Andrzej. Pewnie dla tego, ze ja uzywam podkladow samochodowych w spraju z czystego lenistwa :)
ODPOWIEDZ