*[Galeria/Samolot] P-39 Airacobra

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Inżynier Magda

*[Galeria/Samolot] P-39 Airacobra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Inżynier Magda »

Hej,
z racji urlopu postanowiłam oderwać się trochę od big B - 52 i będąc u Tadka wysępiłam od niego kolejeny model :D . Jest to własnie Airacobra (MM 6/1985) - miałam go sobie skleić ponieważ Tad miał być zajety. Wyszło, że zrobiliśmy go razem :). Model miał byc dla mnie pracą naukową - miał być ładny ale też miałam sie duzo nauczyć. Nauczyłam się duuuużo, a czy ładny - oceńcie sami.

Obrazek
Zrobiłam ok 60 % prac, Tad 40%. Moja praca to głównie kadłub, skrzydła, Tad zajął sie detalami. Kołpak z wycinaki nie pasował do siebie w ogóle - Tad zrobił go od nowa.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Papier jest fatalny, łamie się przy lekkim zgięciu. Wpadłam na pomysł moczenia go wodą w miejscu gdzie chce zagiąć. Musiał byc mocno zmoczony - wtedy formuje się ładnie, żadnych załamań, dzięki temu robi się trwała kształtka.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Segmenty łączyłam na zakładkę i dopiero wklejałam wręgi - dzięki temu bardzo ładnie wszystko się połączyło.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zadrukowanie było nieładne. Gdzieniegdzie jaśniejsze plamy, musiałam się długo bawić farbkami...

Obrazek
Od tyłu

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I jak wam się podoba? :tancze:
Inżynier Magda
Kuba G.
Posty: 164
Rejestracja: śr cze 09 2004, 22:30
Lokalizacja: TRN
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kuba G. »

:shock: Gjenialne...
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Witam,
zdjęcia robiliśmy moim słabym aparatem przy burzowej pogodzie - dałem dodatkowe światło sztuczne, ale to powiększyło cienie a i tak wszystko jest niedoświetlone. Zrobimy wkrótce nowe zdjęcia innym aparatem.
Magda kleiła samolot na zakładkę - wyszło naprawdę dobrze - nigdzie nie ma zakładek czy szpar (pokażemy to na kolejnych zdjęciach). Skleiła sama cały kadłub - ja tylko mówiłem jej co można i jak zrobić - miała sporo pracy z dobieraniem farb do retuszu.
Magda naprawdę zrealizowała tu skokowy postęp w umiejętnościach - szczególnie uderzyło mnie uformowanie skrzydeł - o ile jedno wyszło słabiej o tyle dugie jest znakomite - przy takim papierze jest to spore osiągnięcie.
Model pomimo prostoty niezbyt nadaje się dla początkującego: kołpak jest źle zrobiony, segmenty mają różną wielkość - jeśli ktoś nie umie tego "zgubić" będzie miał kłopot. Najsłabszym miejscem jest kokpit robiony przeze mnie - właściwie trzeba by go wytłoczyć a nie kleić z szybek. Podwozie jest skrajnie uproszczone. Mimo tego wszystkiego jak widać można tu osiągnąć całkiem dobry efekt.
Pozdrawiam,
TAD

Acha - model zbudowaliśmy w trakcie wspólnych posiadówek w ciągu trzech dni - około 16 godzin.
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

No jestem pod wrażeniem :shock: , ogromnym wrażeniem :boje:
Moje gratulacje.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Akenes

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Akenes »

o żesz kurka:> zmarnowalem model:/
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

tad pisze:...a i tak wszystko jest niedoświetlone.
Bo tło jest za jasne.


Model wyszedł zupełnie dobrze, szkoda tylko, że Airacobrę przypomina tylko z grubsza - no ale cóż, taki urok części starych MMów. Coś się stało z prawoskrzydłową klapą (plama od spodu)?
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Swinger - jak napisałem wszystko było robione w trakcie burzowej pogody moim słabym aparatem - wielokrotnie pokazywałem, że nim nie bardzo da się cokolwiek zrobić (obiektyw niewiele większy od szczeliny w aparatach telefonicznych). Tło jest celowo jasne ażeby odbić choć trochę światła na model - przy innym aparacie nie będzie z tym problemu.
Co do kształtu - akurat z moich analiz zdjęć wynika, że ten MM bardzo dobrze odwzorowuje Airacobrę - pomijając wspomniane uproszczenia. Możesz napisać co konkretnie Twoim zdaniem nie jest tak?
Co do klapy - model ma wiele celowo porobionych zabrudzeń - w różnych miejscach (w tym właśnie na obu klapach od spodu). Zdjęcia, które zrobimy lepszym aparatem właśnie to min. pokażą.
Bronię swojego - a czemu by nie?
Daniel - nie pękaj tylko zacznij coś robić z tych, co je dostałeś.
Pozdrawiam,
TAD
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

tad pisze:Swinger - jak napisałem wszystko było robione w trakcie burzowej pogody moim słabym aparatem - wielokrotnie pokazywałem, że nim nie bardzo da się cokolwiek zrobić (obiektyw niewiele większy od szczeliny w aparatach telefonicznych). Tło jest celowo jasne ażeby odbić choć trochę światła na model - przy innym aparacie nie będzie z tym problemu.
Tło nie może służyć do odbijania na światła na model, bo odbija to światło także w obiektyw. To nie jest wina aparatu. Zerknij proszę do poniższych wątków.

http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=2684

http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=3411

Poradzi sobie z tym jedynie aparat z punktowym pomiarem światła.
tad pisze:Co do kształtu - akurat z moich analiz zdjęć wynika, że ten MM bardzo dobrze odwzorowuje Airacobrę - pomijając wspomniane uproszczenia. Możesz napisać co konkretnie Twoim zdaniem nie jest tak?
Jak na mój gust, to cały kadłub jest za "chudy", zwłaszcza kabina i brzuch są zbyt płaskie. Poza tym przód kadłuba powinien być krótszy, a tył bardziej wydłużony. W tym modelu kabina jest mniej więcej na środku kadłuba, a tak nie było, co widać np. tu:
Obrazek
Awatar użytkownika
Hasio Maszkietnik
Posty: 113
Rejestracja: czw cze 02 2005, 17:34
Lokalizacja: BOJSZOWY

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hasio Maszkietnik »

Ech... Gdybym ja mógł się rozprawić tak szybko z moją Cobrą... Zawsze co najwyżej 2 godziny klejenia i już mi sie ni kce...

A wasza Cobra rzeczywiście jakaś taka usportowiona
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Hasio - taki projekt, góry nie przeskoczysz. Twoja Cobra fajnie wygląda.
Pozdrawiam,
TAD
ODPOWIEDZ