[Dyskusja] Malowanie kartonu*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

Grodzik
Posty: 9
Rejestracja: śr sie 18 2004, 15:00
Lokalizacja: Gdynia

[Dyskusja] Malowanie kartonu*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grodzik »

Witam serdecznie.
Nadeszła właśnie "wiekopomna chwila" po wielu latach przerwy w kartonie rusza stocznia a w niej "Błyskawica" z MM skala 1:200. Model kupiony, awaryjny skan zrobiony, teraz kolej na kleje i tekture, z tym problemów nie bedzie.
Niestety barwy w jakich jest przedstawiony model (podobno z 44 roku) nieco mi nie pasują. Np. zielowy kamuflarz kadłuba. Dlatego postanowiłem ją przemalować. I tu pytanie, pewnie bedzie to pytanie rzeka i ile modelarzy tyle odpowiedzi :) . Jakimi farbami malować karton. Ewentualnie co zastosowac jako podkład. Ostatnio wiele czytałem na forum i zbierałem złote rady oraz uczyłem się na błędach innych :D co by swoich zrobic jak najmniej. Ale co do tematu farb to opinie sa różne np. Humbrole czy Pactry?, wodne czy nie?. Może wynika to z nieprecyzyjnych opisów, co kto i czym malował.? Mam więc prośbę i propozycję, aby w tym wątku opisac sposoby malowania kartonu. Czyli jaki karton, jakimi farbami, za pomocą czego i jakie inne środki stosujecie (podkłady, lakiery na wierzch?).
Dziękuje i do następnego posta.

Grodzik
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

Pewnie wielu zaskoczę, ale do malowania tektury używam farb Tikkurila. Ale to wynik dostępności bez konieczności płacenia ;-).
paperman
Posty: 283
Rejestracja: wt cze 15 2004, 14:21
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: paperman »

Do kartonu nie można używać akryli- odkształcają. Ja maluje Humbrolami i wszystko jest w porządku. Czasmi efekt wychodzi matowy ale to jest chyba wina złego rozmieszania albo aerografu- Revell też tak czasmi wychodzi. Podkład , którym maluję to podkład samochodowy firmy Deco-Color w sprayu.
Na warsztacieCrown Vic '78-'88 i
Fiat 1800 z MM
W avatarku Warszawa 224
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Ja maluje Humbrolkami, ale używam dodatkowo lakiery Pactry. To są dopiero moje pierwsze doświadczenia, ale ogólnie bardzo pozytywne. Farby rozcieńczam oryginalnym rozpuszczalnikiem Humbrola i maluje cieniuteńka warstwą. Wychodzi mi to coraz lepiej. Zasada generalna lepiej nałożyć trzy cienkie warstwy niż jedna grubą. Do odcinania kolorów stosuje taśmę modelarską (z pamięci to ja niestety jej nazwy nie napiszę :) )
Można liczyć na to że zamieścisz relację na forum?
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
vwsmok
Posty: 65
Rejestracja: pn maja 31 2004, 14:58
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: vwsmok »

paperman pisze:Do kartonu nie można używać akryli- odkształcają.
Ja maluję akrylami i jest OK. Większe powierzchnie przed malowaniem impregnuję rozcienczonym Wikolem. Małe elementy można i bez impregnowania, ale metodą "suchego pędzla" tzn. po zamoczeniu w farbie wyciskać o krawędź butelki/puszki, aż zostanie prawie sam barwnik bez rozpuszczalnika.
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany)
_Grzecho_
Posty: 324
Rejestracja: pn cze 06 2005, 21:09
Lokalizacja: Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: _Grzecho_ »

Ja maluje farbami Humbrol i jestem zadowolony. Większość modelarzy najczęściej maluje Humbrolami i Pactrą. Ja Pactry nie używałem jeszcze więc nic o niej nie moge powiedzieć :)

Pozdrowienia
_Grzecho_
Posty: 324
Rejestracja: pn cze 06 2005, 21:09
Lokalizacja: Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: _Grzecho_ »

W internecie znalazłem farby Humbrol jako Enamel (których używam), Clear Colour i Metal Cote. Czym te wszystkie farby się różnią :?: ;-)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
paperman
Posty: 283
Rejestracja: wt cze 15 2004, 14:21
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: paperman »

_Grzecho_ pisze:W internecie znalazłem farby Humbrol jako Enamel (których używam), Clear Colour i Metal Cote. Czym te wszystkie farby się różnią :?: ;-)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Clear- farba niekryjąca do świateł
Metal Cote- metalizer
Enamel-zwykły Humbrol
Na warsztacieCrown Vic '78-'88 i
Fiat 1800 z MM
W avatarku Warszawa 224
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

paperman pisze:Do kartonu nie można używać akryli- odkształcają.
Do kartonu jak najbardziej można używać akryli.
I umiejętnie użyte nie wpływają na własności mechaniczne kartonu.
Dla poparcia mojej tezy zdjęcie.
Klik

Wszystko jest pomalowane akrylem.
KOCUREK
Posty: 13
Rejestracja: śr lip 28 2004, 16:24

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: KOCUREK »

ja jeżeli maluje to humbrol emalia mat metal i ostatnio satin ale tylko niektóre częsci
ODPOWIEDZ