F14 TOMCAT MM moja pierwsza relacja z budowy

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DonRycho
Posty: 130
Rejestracja: wt maja 03 2005, 12:10
Lokalizacja: Redło

F14 TOMCAT MM moja pierwsza relacja z budowy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: DonRycho »

Zdecydowałem się na relację z budowy tego modelu. Jest to moja pierwsza relacja, a drugi z kolei model samolotu. Przez miesiąc oglądałem relacje z budowy innych modeli. Zmieniłem klej, narzędzia.
Technologia i retusz jeszcze czekają na zmiany.
Model ma dość ascetyczny opis budowy. Autora opracowania cenię sobie bardzo. Poprzedni model był jego autorstwa, sklejał się bardzo dobrze. Byłem mile zaskoczony dokładnością opracowania (P-51B MUSTANG MM 1-2/2003).
Czekam na uwagi, pomoc. Jestem tu nowicjuszem
Pierwsze fotki
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
DonRycho
Posty: 130
Rejestracja: wt maja 03 2005, 12:10
Lokalizacja: Redło

Następne zdjęcia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: DonRycho »

Budowę zacząłem trochę od końca. Chcę najpierw zrobić końcową część kadłuba z mechanizmem wychylenia płatów

Kolejne fotki
Obrazek
Obrazek
Model zaczyna mieć spore rozmiary. Jak na razie wyczerpuje moje zapasy tektury, co widać na zdjęciach
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Świetnie że robisz relacje z jego budowy. Kupiłem ten model w kiosku chociaż na początku nie miałem takiego zamiaru. Będę z ciekawością śledził twoją relację a w szczególności wspomniany mechanizm :)
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Ciechan
Posty: 2
Rejestracja: śr maja 05 2004, 13:44
Lokalizacja: Szczecin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ciechan »

Brawa, za relację. Zrobiłeś błąd wycinając okrągłe otwory w wręgach. Chyba, że chcesz zrobić prześwitujące silnik, ale to jest troche nieralistyczne... ;]
Awatar użytkownika
DonRycho
Posty: 130
Rejestracja: wt maja 03 2005, 12:10
Lokalizacja: Redło

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: DonRycho »

Rzeczywiście zabawna pomyłka wyszła z tymi otworami. Muszę przyznać, że syn namawiał mnie na wykonanie obracającej się turbiny. Opędzałem się od tego pomysłu jak tylko mogłem. A teraz jeżeli znajdę jakieś materiały... pomysł już mam jak ją wykonać. Nie wiem tylko czy warto, w sumie nie wiele będzie jej widać.
Awatar użytkownika
yaa
Posty: 206
Rejestracja: pt paź 31 2003, 17:50
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: yaa »

Super pomysl. Pochwal syna :) Pierwsze co mi przyszlo do glowy, to wziac to kolko, ktore pozostalo z wycietego wregu, pociac je promieniscie (ponacinac lopatki), powykrecac poszczegolne lopatki i turbina gotowa :). Zamocowac mozna na byle pinezce, czy gwozdziku do kawalka wypuszczonego ze scianki "rury" ramienia (samego ramienia raczej nie bedzie widac). I nawet by sie obracala jak by sie w nia dmuchnelo ;-) A pierwszy wentylator turbiny sprezajacej wcale nie jest tak gleboko, zeby nie bylo go widac po zajzeniu we wlot.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
DonRycho
Posty: 130
Rejestracja: wt maja 03 2005, 12:10
Lokalizacja: Redło

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: DonRycho »

Na razie bedę walczył mechanizmem zmiany geometrii skrzydła. Z opisu nie wynika jasno jaką tekturą podkleić prawy i lewy dźwigar skrzydła. Podklejenie kartonem o gr 1,0mm tych elementów utrudni ich złożenie
kl-9

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kl-9 »

Będę z ciekawością śledził relacje mam go w szafce ale to odległa przyszłoś na razie ŁOŚ :) a i póżniej modele się znajdą Chciałbym go zobaczyć zkończonego to chyba pierwsza relacja tego modelu??
szadiks

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szadiks »

Fajnie że zdecydowałeś się na relację z budowy tego modelu :D
napewno będę ją sledził bo mam w planie zakup tego modelu ;-)
życzę powodzenia :papa:
Awatar użytkownika
DonRycho
Posty: 130
Rejestracja: wt maja 03 2005, 12:10
Lokalizacja: Redło

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: DonRycho »

Połowę popołudnia spędziłem na poszukiwaniu tektury o gr. 1,0mm. Na razie mam sporo 0,5mm. Wykonałem niewiele bo tylko zawiasy skrzydła. Modyfikacji musiałem poddać wysokość tulejki zawiasu. Tulejki wykonałem z kartonu wzmacniając je cyjanopanem. Wysokość tulejki po zmianie - 4mm, inaczej nie zamknęło by się pudełko zawiasu
Na zdjęciu zaznaczyłem ją strzałką

Obrazek
Jutro dostanę monografie tego samolotu
ODPOWIEDZ