*[Relacja/Samolot] Republic F-84E Thunderjet

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Republic F-84E Thunderjet

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Cześć
Dawno nic nie pokazywałem, zatem może warto z kronikarskiego obowiązku coś wrzucić. Piszę w ten sposób bo prace idą ślamazarnie. Z jednej strony dopadł mnie kolejny kryzys zapału do budowy tego modelu, z drugiej pogoda taka, że mnie się generalnie odechciewa wszystkiego. Ze względu na to, że stosuje chemię do malowania na bazie wodny, to staram się pracować w rękawiczkach… a jest gorąco. No ale, coś tam ulepiłem.

Na początek tysiąc funtowe bomby (GPB – general purpose bomb). Ich budowę oparłem o wycinankowe, ale trzeba je było „tuningować”. Na zdjęciach pokazałem kilka faz produkcji. Kształt głównego cielska bomby trzeba było doszlifować, bo z oklejek nie wychodził za ładnie. Bombę pokryłem delikatnie sodą, aby dodać jej miejscami lekkiej faktury. Dodatkowo bazową warstwę bezbarwnego lakieru podkładowego malowałem gęstszym, żeby nadać delikatne żłobienia na korpusie. Na zdjęciach z epoki widziałem, że pewne egzemplarze mają taką lekko nierówną fakturę powierzchni i zachciało mi się te dynksy nieco urozmaicić. Z wycinanki zrobiłem też lotki, ale wzbogaciłem je o detale - jakieś poprzeczki, mechanizm uzbrajający z zapalnikiem (te kręciołki z przodu i z tyłu). Bomby są już "uzbrojone" – jest linka do bezpieczników i jako takie są w zasadzie gotowe do podwieszenia. Oczywiście musiałem je poskrobać i ubrudzić.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zabrałem się też za ogumienie podwozia głównego, ale temu to jeszcze hoho (a wrzucam takie kostropate, że niby coś tam się dzieje w temacie).

Obrazek

Te dwie żaglóweczki to odczepiane pylony, do których będzie podczepiony bombowy ładunek. Główny element wykonuje z wycinanki, ale musiałem je wzbogacić o boczne oprofilowania u nasady, których ona nie uwzględnia. Na razie pylony wciąż się jeszcze docierają.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Natomiast bardzo się cieszę, że udało mi wytłoczyć owiewkę w oparciu o kopyto, które onegdaj prezentowałem. Obawiałem się tego etapu, bo bez tego trudno sobie wyobrazić zakończenie prac. Oczywiście kilka prób było nieudanych dopóki nie opanowałem techniki i nie nabrałem doświadczenia. Owiewkę tłoczyłem podciśnieniowo, a plastik rozmiękczałem opalarką. To co widać na zdjęciach to jeszcze nie jest gotowa owiewka, brakuje nitowania i kilku napisów. Te białe paski o zróżnicowanej szerokości odwzorowują wzmocnienia naklejane na pleksiglasową owiewkę w oryginale. Wcześniejsze wersje Thunderjetów ich nie miały i zdarzało się, że na skutek zmian ciśnienia pleksiglas się rozlatywał. Dlatego wprowadzono takie wyklejanki nakładających się na siebie pasków. Ten okrągły, biały element to coś w rodzaju zaworu regulującego ciśnienie względem otoczenia. Kopyto poza tłoczeniem, też przydaje się przy dalszych pracach, bo sam naciągnięty plastik jest bardzo delikatny.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

No to na razie, ochłodzenia sobie i innym potrzebującym życzę!
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: [R] Republic F-84E Thunderjet

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Witam,
Krótko, co tu pisać obraz zastąpi milion słów :D

Pozdrawiam Piotr.
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: [R] Republic F-84E Thunderjet

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Bombowe zdjęcie tygodnia!
Co do modelu, to faktyczie nie ma co pisać....tylko patrzyć, oglądać...nie dotykać😨
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Republic F-84E Thunderjet

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Dzięki Koledzy, co prawda idealne nie są, ale i tak bardzo cieszę się z fotki na froncie. Wicie, rozumicie, sezon ogórkowy to i dwa zielone warzywa na froncie być muszą :lol: Oby tylko stosowne służby nie zainteresowały się, że jakieś bomby ktoś tu chałupniczo wytwarza i to 1000 funtowe! W końcu tylko Pani Pelagia swego czasu miała monopol na bombki i to od A do N!
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: [R] Republic F-84E Thunderjet

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Choinkowe....też😅
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Republic F-84E Thunderjet

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Cześć
Drobna wrzutka na znak, że coś się dzieje. Zacząłem grzebać w kokpicie jakiś czas temu. Na razie pokazuję fotel pilota, pure scratch na podstawie kilku fotek, uproszczony i taki mi wystarczy. Brakuje jeszcze poduszki i zagłówka, dojdą przy malowaniu. Kabina to zawsze wyzwanie dla mnie ze względu na tą drobnicę.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Over and out
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R] Republic F-84E Thunderjet

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Dobry jest! Szczególnie że to scratch.
Klasa.
Over. Tszzzt.. 😁
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: [R] Republic F-84E Thunderjet

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Nabrałeś w Przeciszowie motywacji do dalszych prac? :D

Wygląda elegancko....
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Republic F-84E Thunderjet

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

This is Juliett-Alfa-Charlie-Oscar-Bravo, Laszlik, do You copy, over …tszszyt...
Jest tu kilku fachowców od drobiazgów kabinowych, do których mi jeszcze stu mil brakuje, ale staram się na ile ślepota pozwala, dzięki.
Paweł, over ... tszszyt... wizyta w Przeciszowie była potrzebna, ale chyba bardziej rośnie mi "gula", że mam niedokończony model na kołku, zerkający na mnie z wyrzutem... tszszyt...

No to kolejny element układanki gotowy. Zdaję sobie sprawę, że pewne detale powinny być drobniejsze ale na razie mam taką rozdzielczość. Fotel zniknie w czeluściach kabiny i będzie pod "pleksiglasem" owiewki, zatem nie będzie jakoś bardzo wyeksponowany. Dlatego dostał kilka fotek więcej ku mej pamięci plus takie z pilotem, który nie ma za grosz pojęcia po co to wszystko...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Over and out ...tszyyyt... :lol:
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R] Republic F-84E Thunderjet

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Zaje... sty po prostu!
Juliet Alpha Charlie Oscar Bravo, copying luod and clear. You're clear to engage.

Over. Tszzzt.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ