Kuter rzeczny BKA 1125 - 1:25 Orlik [R]

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

Kuter rzeczny BKA 1125 - 1:25 Orlik [R]

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Witajcie,

mam pewien problem i stąd prośba do Was, a żeby nie zakładać specjalnie tematu na jedno pytanie, pokażę przy okazji co zdłubałem w międzyczasie :)
Najpierw w takim razie parę słów o modelu. Jest to kuter rzeczny w opracowaniu wydawnictwa Orlik przeskalowany do skali 1:25 z 1:50. Podyktowane jest to tym, żeby "nie pchać" się w inne skale niż pozostałe modele. Chciałem skleić jednak coś nieco innego niż pojazdy stąd wybór padł na tą wydaje mi się, prostą jak na pierwszy raz, łódź. Oczywiście przeskalowanie ciągnie za sobą konieczność większego zdetalizowania modelu, ale większość części z wycinanki można traktować jako dobrą podstawę, więc mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie :)
Oczywiście, żeby nie było żadnych wątpliwości, posiadam oryginalną wycinankę modelu zakupioną nawet w zaprzyjaźnionym z tym forum sklepie :)

Kilka zdjęć z budowy kadłuba:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Zarówno na pokład jak i na burty przygotowałem w programie graficznym podział płyt wraz z nitowaniem. Na ostatnim zdjęciu widać etap przed ostatecznym malowaniem.
Jeśli chodzi o przygotowanie wręg do oklejania poszyciem, to przypomniał mi się kiedyś widziany sposób (zamiast np. pianki montażowej) wklejania między nie pasków kartonu. Sposób okazał się całkiem niezły i cała konstrukcja jest sztywna i trwała.
Farbki użyte do malowania to tradycyjnie jako podkład Pactra i na wierzch Humbrol.
Ekspresowo budowy zakończyć nie planuję, ale mam nadzieję, że jakoś ten model dobrnę do końca :)

A teraz moje pytanie do Znawców tematu: na jaki kolor były malowane pokłady w tych łodziach??? Zarówno w wycinance jak i na większości zdjęć w internecie jest pokład szary, ale na kilku modelach i na jednym "pomnikowym" prawdziwym egzemplarzu jest kolor rudy, myślałem, że to może rdza, ale na zbliżeniach widać dokładnie, że to farba - chyba, że się mylę??? Pytam, bo dużo ciekawiej wygląda ta łódź z rudym pokładem niż z szarym, w którym jest praktycznie wszystko.
Będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam Serdecznie
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

Hejka .
Znawca ze mnie żaden , ale większość broniekaterów budowanych przez współmodelarzy za wschodniej granicy mają wymalowane pokłady na rudo . Nie sadzę , żeby była jakaś reguła . Można by przypuszczać , że kolor był taki , jaka była farba w danej chwili . Z kolei muzealno-pomnikowymi kutrami też nie ma się co sugerować. Podobnie jak z uzbrojeniem - konfiguracje są dość liczne , zarówno w projekcie 1124 jak i 1125 . Ja bym stawiał na ten rudy i pewnikiem nie będzie to błąd , w swojej pokrace też maluję na rudo .

Fajnie że budujesz tego cudaka :lol:
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Dzięki Grzegorzu wielkie.

Skoro rzeczywiście jest z tym malowaniem tak jak piszesz to pewnikiem wybiorę ten kolor rudy, nie będzie się to wszystko zlewać w jedną całość i nawet wieża z T34 będzie dużo bardziej widoczna. :)

A propos wieży:

Obrazek
Obrazek

Troszkę w niej dorobiłem i troszkę pozmieniałem, myślę, że to chyba najtrudniejszy element tego modelu :) więc teraz już z górki :)

Pozdrawiam Serdecznie
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

Fajno . Wieża jest werry :cool:
Skoro i tak malujesz całego pokracznika , to możesz się pokusić o jakiś kamuflaż ( te, które malowano nie były skomplikowane i specjalnie wyszukane :lol: ) . Oczywiście nie namawiam, bo jak namalujesz rudy pokład to takim zabiegiem i tak złamiesz "nudnawą" szarość i łUtka będzie wyglądała bardzo ciekawie - ale jest to też zawsze jakaś opcja do przemyślenia .
Zostało mi z półtora czołgów do zrobienia i wracam do swojego kutra - trochę mnie "zdopingowałeś " :lol:
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

:) Dzięki Grzegorzu.
Co do malowania to myślę, że zostanie już na szaro bo już i tak jest wystarczająco warstw farby, a skoro pokład "walnę" na rudo + jakieś tam brudzenie to i tak będzie dostatecznie "różniście" :)

Dzisiaj kilka kolejnych fotek.
Na początek śruba (przerobiona) ze sterem:

Obrazek Obrazek

oraz miejsce ich przyszłego montowania :) Przy okazji jeśli chodzi o malowanie kadłuba to zostało niewiele, bo tylko biały pasek + oznaczenia.

Obrazek

Udało mi się też już wykonać wieże karabinów maszynowych 7,62 mm (oczywiście troszkę przerobione w stosunku do wycinanki):

Obrazek

A na koniec nowa podstawa pod główną wieżę:

Obrazek

Pozdrawiam Serdecznie
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Kolejny świetnie zrobiony model do kolekcji wskoczy :), bardzo podoba mi się "brudzing" na Twoich modelach, dodaje sporo realizmu.
Obrazek
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Dzięki Camilllo :)

A dzisiaj troszkę skromnie, ale za to zamknąłem praktycznie temat uzbrojenia :) Karabiny na swoich miejscach:

Obrazek

Pozdrawiam Serdecznie
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Witajcie,

pora troszkę odświeżyć temat. Już teraz "na bank" zdecydowałem, że pokład będzie rudy - ciekawiej ten kolor się prezentuje od szarego. Powstały napisy na burtach i wypróbowałem kolor na podstawie wieży. Powoli powstają w tej chwili nity na pokładzie i trzeba się będzie brać za nadbudówkę.

Obrazek

Te dziwne odcienie szarego na prawej burcie wynikają z małych prac naprawczych - niby farbka pochodzi z tej samej puszki, a jakoś tak dziwnie innego odcienia nabrała, ale jako, że brudzenie będzie poprawiane, nie będzie to przeszkadzać w końcowym efekcie - a przynajmniej tak mi się wydaje :)

Pozdrawiam
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2250
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 135

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

Odcieniami się nie przejmuj, mogły podłe waszysty dziury jakieś z KM-u wyszczelać, się zaklajstrowało i pomalowało tym co było pod ręką, niezbyt nietypowe u sowieckich przyjaciół ;-) Doda mu tylko uroku.
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
Awatar użytkownika
Jari
Posty: 430
Rejestracja: wt sty 13 2004, 16:49
Lokalizacja: Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jari »

„Zwichrowane oko” ma racje gdybyś nie napisał zapewne nikt by się nie skapnął, że to Twoja ingerencja.
Amatorzy zbudowali arkę - profesjonaliści Tytanica.
ODPOWIEDZ