[G] Lanz-Bulldog D9506 (Modelik 1/25)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

[G] Lanz-Bulldog D9506 (Modelik 1/25)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Witam

Takie coś ostatnio zdziergałem- ciągnik rolniczy Lanz-Bulldog D9506 z Modelika, projektu Jana Kołodzieja.
Model przyjemny w sklejaniu, przy jego budowie nie napotkałem na większe trudności. Od początku założyłem sobie, że model będzie w całości zwaloryzowany, dlatego też mogłem dorobić brakujące elementy oraz te, które były zbyt uproszczone. I to jest największa bolączka tego projektu- przesadnie uproszczone niektóre elementy, zwłaszcza głowica tłoka i cały układ paliwowy. Trochę zmian jest w kabinie, ale niewielkich. Do wykonania siatek chłodnic użyłem fototrawionej blaszki Eduarda. Początkowo model miał posiadać malowanie Wehrmachtu, ale koniec końców zmieniłem barwy na cywilne. I tak ciągnik posiada popularne wtedy dla sprzętu rolniczego kolory: całość zielona z czerwonymi felgami i czarnymi dodatkami.
Model przedstawia ciągnik z 1940r. W 1939r., wraz z wybuchem wojny, w Niemczech weszły w życie przepisy o zaciemnieniu mieszkań, ulic i pojazdów, w związku z groźbą alianckich nalotów na miasta. Jeśli idzie o pojazdy, to w ramach możliwości każdy powinien posiadać przesłony na światła, a gdy takowych nie ma, kierowca powinien poruszać się po zmroku z wyłączonym oświetleniem. Przepisy te dotyczyły każdego pojazdu cywilnego i wojskowego, począwszy od roweru a na samochodach kończąc. I tak w modelu wykonałem światła przednie i tylne z przesłonami, czyli tak samo jak przewiduje to wycinanka, gdy budujemy traktor w wersji wojskowej.
Ciągnik posiada rejestrację z literami porządkowymi IK, przyporządkowanymi dla Prowincji Śląskiej, z siedzibą w Breslau (Wrocław).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3196
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Gratuluję. Ślady eksploatacji bardzo mi się podobają. Z początku wydawało mi się że ubrudzenia na masce są zbyt przesadzone ale pooglądałem kilka zdjęć takich lub podobnych ciągników i stwierdziłem, że góra też się jednak brudziła :)
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
herbaciany
Posty: 670
Rejestracja: czw lis 04 2004, 23:22
Lokalizacja: Strzegom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: herbaciany »

Pięknie :D
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2777
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 740

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

PiterATS
Świetna praca. Jak zresztą pozostałe Twoje prezentowane ostatnio produkcje. Robi wrażenie. Jeśli interesuje Cię first look to napiszę, że pomyślałem, patrząc na zdjęcia ogólne (z większej odległości) – chyba smugi na „karoserii” zbyt wyraźne – ale na zbliżeniach już się broni. Wszystko fajnie się rozkłada. Wniosek – zdjęcia ogólne zbyt kontrastowe? Za ciemne?
Nie widać za dobrze kierownicy – napisz proszę z czego i jak robiłeś (karton?). Też będę na dniach robił kierownicę - mam jakąś koncepcję, ale ciekaw jestem wykonawstwa innych.

No i na koniec – model i podstawka moim zdaniem nie pasują do siebie. Model Alfy Romeo 158 (błyszcząca funkiel nówka) postawiłeś na ufajdanym asfalcie/betonie – kompozycja super. Traktor natomiast – z błotem w bieżniku – na sterylnym drewienku… Gdyby model stał na tymże drewienku na nieregularnej „błotnej” plamie w kolorze jak na kołach (ciut ciemniejszej) byłoby w mojej opinii super. Takie tam marudzenie…

Pzdr Grzegorz
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Kierownica to typowa drutologia. Obręcz zrobiona z drucika w izolacji, ramiona to druciki miedziane. Oś to również drut miedziany. Wszystko klejone na SG.
Co do podstawki, to ta koncepcja nie jest tutaj przypadkowa. Lanz-Bulldog jest pierwszym z krótkiej serii ciągników rolniczych jakie chcę wykonać. Kolejnym modelem będzie pewien ciągnik gąsienicowy który wykonam od podstaw, a którego projekt zostanie też wydany. Co to za model, tego na razie nie będę zdradzać ;-) A w przyszłości dojdzie Zetor 15, Hanomag R40, Komatsu G40, a może nawet i Caterpillar Sixty jeśli starczy chęci na zaprojektowanie modelu i kilka innych ciekawych, starych traktorów :cool:
Chcę by wszystkie te modele posiadały jednolite podstawki drewniane, pomalowane na czarno z ujednoliconym wzorem tabliczek z nazwą. Dodatkowo dojdzie tutaj jeszcze szklana gablotka- stąd też podstawka ma dwa stopnie. Po prostu wymyśliłem sobie taką wizję podstawek dla mojej kolekcji traktorków :)

Herbaciany- nie będę ukrywał że prawdziwą inspiracją był Twój prześliczny model Ursusa, na którym się dość mocno wzorowałem i czerpałem z niego pomysły przy budowie Lanza :)
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Witaj PiterATS.

Gratuluję pięknie wykonanego modelu. Ma jedną zasadniczą wadę, nie ma relacji :( . Może przy następnym traktorku?
Awatar użytkownika
amz20
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 19 2009, 21:21
Lokalizacja: Włocławek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: amz20 »

Fajny . Sobie ulepiłem Ursusa viewtopic.php?p=208682&highlight=#208682ale za Lanza też się kiedyś wezmę.
Zanim pierdoło przykleisz siedem razy przymierz .
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Witam.
Piękna galeria z super sklejonym modelem (wracają pozytywne wspomnienia). Moje gratulacje.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Wow, śliczny. Gratuluję pięknego modelu, galerii i oczywiście zdjęcia tygodnia.

Pozdrawiam
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Właśnie na takie modele ciągników na forum czekam z niecierpliwością. Widzę grusza żarowa jest jak najbardziej zgodna z oryginalną.
ODPOWIEDZ