[G] MiG-29 Mały Modelarz nr 3/2006 - wspomnienia z wakacji

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Art
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 20 2009, 13:51
Lokalizacja: Rzeszów
x 4

[G] MiG-29 Mały Modelarz nr 3/2006 - wspomnienia z wakacji

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Art »

Witajcie.
Pewnej pięknej majowej soboty obecnego roku, wybrałem się do Muzeum Lotnictwa w Krakowie.
Przywiozłem wspomnienia o jednym tylko samolocie, który mnie totalnie zauroczył, i którego model Wam prezentuję. Po prostu musiałem go wziąć w ręce i obok siebie mieć, a właśnie nadeszła wakacyjna przerwa od Bismarcka.

Opracowanie z Małego Modelarza nr 3/2006 autorstwa Romana Staszałka. Model dobrze opracowany, sklejało się go bardzo przyjemnie i może trwałoby to nieco krócej (od czerwca do września 2012 r.), gdybym nie zadał sobie trudu wykonania „oddzielonych” lotek i klap oraz krawędzi natarcia skrzydeł oraz wnęk podwozia i innych drobiazgów. Wnętrze kabiny oraz dysze wylotowe „zapożyczyłem” z posiadanego opracowania Hala (ksero) podobnie jak na podstawce – imitację pasa startowego.
Zapraszam do galerii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Prezentowany model zdobył pierwsze miejsce w klasie S3 podczas XII Ogólnopolskiego Konkursu Modeli Kartonowych w Przeciszowie (28-30.09.2012 r.) i wygrał z kilkoma innymi opracowaniami pewnego znanego wydawnictwa ze Stegny.

Obrazek


Do zobaczenia w relacji z budowy pancernika Bismarck, choć powiem szczerze, że bardzo ciągnie mnie do „pocięcia” większego brata MiG'a, tj. SU-27, również z MM.
Art
W trakcie budowy: PBY CATALINA
Zbudowałem: ARADO Ar-196 ; MiG-29; Pancernik BISMARCK
Awatar użytkownika
wookie
Posty: 75
Rejestracja: śr sty 06 2010, 10:10
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wookie »

Nic innego jak pogratulować ukończenia modelu jak i zdobycia pierwszego miejsca. Dwudziestydziewiąty prezentuje się pięknie.

Ale mam jedno pytanie, czy poszycie krawędzi natarcia w miejscu zamocowania działka było w całości retuszowane? Bo jak dla mnie to ten element ma inny kolor niż reszta.
Pozdrawiam,
Wookie
Awatar użytkownika
Partyzant
Posty: 58
Rejestracja: sob kwie 15 2006, 14:01
Lokalizacja: MIŃSK MAZOWIECKI

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Partyzant »

I ja pogratuluje bo się nad nim śliniłem w Przeciszowie:). Zauważyłem te wszystkie zmiany które wprowadziłeś i bardzo mi się to podobało. Tylko mała uwaga merytoryczna. Wloty górne jak są otwarte to główne muszą być zamknięte ( no chyba, że układ sterowania dyfuzorami wlotowymi jest niesprawny:) , no ale to się zdarzyło tylko przy jednym silniku ). Ogólnie model na 5+.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Świetny model, gratuluję. Czy kabinka to wyrób gotowy czy samodzielnie tłoczony ?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Pomijając błędy opracowania, których widzę tutaj trochę więcej niż tylko ten o którym pisze Partyzant, to model skleiłeś przepięknie. Brawa szczególne za przeróbki. Bardzo zacnie.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Art
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 20 2009, 13:51
Lokalizacja: Rzeszów
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Art »

Wielkie dzięki za dobre przyjęcie modelu. Miałem pociąć MiGa od Hala, ale postanowiłem trochę poćwiczyć na prostszym opracowaniu.

Odniosę się do Waszych pytań i uwag.

Element poszycia okolicy działka, jak dostrzegłem z fotek oryginału, jest wykonany z blachy stalowej (lub duralowej), w każdym razie ma metaliczny, nie malowany kolor. Dlatego tą część pociągnąłem srebrzanką.

Wytłoczka limuzyny pochodzi ze Stegny, ale znacznie musiałem ją poprzycinać.

Macie oczywiście rację, że opracowanie zawiera kilka błędów merytorycznych, których nie udało się wyeliminować bez znacznej ingerencji. No cóż, trzeba było zachować kompromis.

Mnie głównie chodziło o w miarę poprawne wykonanie bryły kadłuba i uchwycenie sylwetki tego samolotu, która tak mnie „obkręciła” w tym maju. Coś tam przy tym udało się pododawać i ponacinać.

Partyzant, wahałem się z zamknięciem wlotów ale też widziałem fotografie i filmy z otwartymi górnymi klapami (w locie) i otwartymi wlotami głównymi. Jednak oczywiście przyznaję Tobie rację jako praktykowi w obcowaniu z tymi pięknymi maszynami. Powiedzmy, jak powiadasz, że „układ sterowania dyfuzorami jest niesprawny” :) w tym samolocie.

Raz jeszcze bardzo Wam dziękuję za miłe słowa i do zobaczenia w relacji okrętowej, choć, jak pisałem, mam ogromną chęć na kolejne samoloty (na razie z MM) no i na „obrażoną” przez odstawienie Katarzynę vel Catalinę.

PS. Zapomniałem dołączyć zdjęcie fotela, który upomniał się będąc wtłoczony na zawsze pod szybę:

Obrazek
Art
W trakcie budowy: PBY CATALINA
Zbudowałem: ARADO Ar-196 ; MiG-29; Pancernik BISMARCK
Zahir58
Posty: 3
Rejestracja: ndz paź 07 2012, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zahir58 »

Dzien dobry! Pragnę zwrócic uwage na szachownice których położenie na statecznikach różni sie po prawej i po lewej stronie. W latach 90.tych ustalono położenie białych pól po przekątnej lewa gora - prawy dół. Czy sie mylę?? Model na 6. Pozdrawiam serdecznie.
Zahir58
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Przecież to nie wina sklejającego, tylko kolejny błąd opracowania. To nie kalkomania tylko druk.
Oczywiście, wszyscy wiemy, że heraldyka pól na szachownicy została zmieniona w latach 90-tych.
Dziękujemy za przypomnienie tej jakże istotnej na tle innych błędów opracowania kwestii.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Zahir58
Posty: 3
Rejestracja: ndz paź 07 2012, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zahir58 »

Oczywiście, że nie wina sklejajacego, nawet mi to do głowy nie przyszło...ale cos tu jednak nie pasi: prosze kolegow o komentzrz bo ja chyba gupi jestem -http://pfmrc.eu/index.php?/topic/31824- ... ub-depron/... chodzi o Miga 4110 w specjalnym malowaniu na 60-lecie lotniska w Królewie Malborskim....
Pozdrawiam
Zahir58
Zahir58
Posty: 3
Rejestracja: ndz paź 07 2012, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zahir58 »

a może ta fotka jest przerzucona jak w Paincie o 180 st???
ODPOWIEDZ