[Relacja-koniec]; GeeBee R1, free download; 1:33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

[Relacja-koniec]; GeeBee R1, free download; 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Idę za ciosem (po wypadku samochodowym podobno najlepiej znowu od razu siąść za kierownicę) i w ramach rekonwalescencji po MiG´u-9 postanowiłem zbudować model, który urzekł mnie w wykonaniu KPawła. Model pobrałem tutaj.

Obrazek

Model jest stosunkowo prosty (tak to przynajmniej na pierwszy rzut oka wygląda), segmenty kadłuba klejone są ze sobą na paski łączące. Można oczywiście podwoić ilość wręg i budować metodą wręga do wręgi. Wręgi nie naklejałem na tekturkę klejem, tylko dwustronną taśmą samoprzylepną (zdj. 1). Zaletą tej metody jest, że nie ma żadnych intensywnie pachnących oparów kleju, nie trzeba czekać aż wyschnie klej, można je więc natychmiast wklejać do kadłuba i dalej pracować. Arkusze wydrukowałem (dla mnie eksperyment!) na papierze fotograficznym 160 g/m² jedwabistym, z wyjątkiem wręg i pasków łączących – te wydrukowałem na normalnym kartonie 160 g/m².
Zacząłem od segmentu kadłuba 4 (zdj. 2), bo ten ma dwa paski łączące, od tego segmentu rośnie cała konstrukcja do przodu i do tyłu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony sob maja 12 2018, 18:15 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 4 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Trzymam kciuki i życzę powodzenia.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Przez wydruk na papierze fotograficznym od razu widać, że kolory są intensywne i czerwień jest naprawdę soczysta. Chyba największą próbę papier będzie miał przy klejeniu skrzydeł, gdzie zagięcie elementu jest spore. Nigdy nie próbowałem klejenia na tego typu papierach więc ciekaw jestem wyniku. :)

Trzymam kciuki i życzę powodzenia :)
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Będziesz sklejał ten model w standardzie czy jakoś modyfikował?
Np.: Otwierany właz, przerobiona kabina czy też doklejane stery i lotki.
P.S. Fajny ten pomysł z taśmą dwustronną.
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Takie coś wygrzebałem w internecie:
http://modelingmadness.com/reviews/civi ... lsongb.htm
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

wk82,
właśnie dlatego (soczystość kolorów) zdecydowałem się na eksperyment z papierem fotograficznym. Sam nie wiem, jak jest plastyczny i na ile ucierpi przy kształtowaniu zakrzywień. Co już teraz mogę stwierdzić; taki papier jest potwornie wrażliwy za wszelkiego rodzaju zabrudzenia, a resztki kleju nie dają się po prostu „wywałkować“…
Cyrylus, mam zamiar dorobić lotki i stery, reszta chyba zostanie tak, jak jest w wycinance.
Bardzo interesujący link!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Haziaj
Posty: 107
Rejestracja: pt lis 26 2010, 14:26
Lokalizacja: Kętrzyn (Mazury)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Haziaj »

Zapowiada się interesujący projekt. Taki z lekka pokraczny ten samolocik ale pewnie w tym jego urok ;-)

Muszę zacząć chyba stosować ten patent z taśmą dwustronną, tak się zabieram do tego ;-) Tylko pytanie mam: czy podczas wycinania ostrze nożyka nie oblepia się klejem z taśmy i nie kantuje krawędzi ?
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Haziaj pisze:Tylko pytanie mam: czy podczas wycinania ostrze nożyka nie oblepia się klejem z taśmy i nie kantuje krawędzi ?
Owszem, ale tylko w minimalnym stopniu, kiedyś trzeba jednak ostrze wyczyścić z resztek taśmy – spirytusem albo rozpuszczalnikiem uniwersalnym. Mnie to za bardzo nie przeszkadza. A wycięte krawędzie trzeba (ja to i tak zawsze robię, niezależnie od tego, czym wycinam) przeszlifować papierem ściernym. Główną zaletą tej metody jest szybkość pracy – można natychmiast dalej montować.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Heniu, pomyliłeś się, w tytule relacji napisałeś BeeGee chociaż na Kartonbau napisałeś poprawnie GeeBee. Mało ważne bo i tak wiadomo o co chodzi ale jednak... :roll:
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Ostoja, fakt autentyczny (jak się mawiało w mojej szkole podstawowej), dzięki za zwrócenie uwagi, już poprawiłem!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ