*[Relacja/Czołg] TKW - 1:25 Orlik

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Witajcie,

w dzisiejszym odcinku głównym bohaterem będzie wydech - czyli kilka walców sklejonych ze sobą :)

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam Wszystkich i dużo zdrowia życzę!!!
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Bardzo ładnie kleisz tego karalucha.
Podoba mi się ;-)
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Witajcie,

_____________
Wielkie dzięki QN, miło słyszeć (czytać) takie słowa z "ust" Kogoś tak doświadczonego... :)
_____________

A dzisiaj kolejne dwa zdjęcia ze znęcania się nad karaluchem. Niestety, na żywca wózki te wyglądały nawet przyzwoicie, zdjęcia niestety ujawniły fakt, że spoooooooooro rzeczy mogło wyjść lepiej... (ale koła za to są "obrotne") :) Oczywiście wózki te będą wklejone w ramę więc efekt końcowy będzie znacznie lepszy... mam nadzieję :)

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam Wszystkich Serdecznie
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
marcin1323
Posty: 80
Rejestracja: pn sty 19 2009, 19:54

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marcin1323 »

z nieukrywaną ciekawościa i podziwem oczywiscie sledzę ten wątek. Czekam na gąski, w jaki sposób to rozwiążesz... :cool: kilka razy już ten model trafiał w moje ręce, jednak jak narazie ląduje znów w segregatorze w kolejce "na zaś". Właśnie ze względu na maciupkie gąski. Co innego 7TP :D ...
Obrazek
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

marcin1323 pisze:Czekam na gąski, w jaki sposób to rozwiążesz... :cool:
:)
Powiem tak, gdy się zabierałem za ten model planowałem zrobić gąsienice w wersji wycinankowej - bo ze względu na baaaaardzo małe rozmiary nie wyglądają znowu tak najgorzej - autor opracowania nie "bawił" się oczywiście w pojedyncze gąski tylko po prostu 2 paseczki odpowiednio dociętego kartonu + naklejonej na to trochę drobnicy...
I od tego elementu też zacząłem klejenie tego karalucha. Jednak od początku planowałem zrobić ruchome zawieszenie (obracane koła) a nie wszystko ze sobą poklejone i okazało się, że pracy z takimi gąsienicami też troszkę jest, a efekt był niestety marny... Dlatego też w międzyczasie postanowiłem jednak poświęcić znacznie więcej czasu i wykonać - jak piszesz marcinie - standardowe gąski łączone ze sobą drucikiem. Wykonałem 2 sztuki na próbę, ale okazały się zbyt duże - nie pasowały do zębów w kołach napędowych, zrobiłem więc dwie kolejne i było już w miarę ok. Nie wiem czy się nie wkopię z tym pomysłem bo wyszło mi na jedną gąskę 14 elementów a szerokość gąski to 5 mm :) To dopiero będzie dłubanina, aż strach pomyśleć... :)

Pozdrawiam Serdecznie
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
marcin1323
Posty: 80
Rejestracja: pn sty 19 2009, 19:54

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marcin1323 »

wk82, a mógłbys wrzucić fotke jednego takiego ogniwa i elemntów które na nie się składają? Baaardzo boję się tych ogniwek, ale napewno zrobię TKW. Kwestia własnie znalezienia sposobu na gąski. A masz moze gdzies fotki tego wycinankowego zestawu ogniwek-pasków? Wiesz to moja pierwsza pancerka i podejrzewam że nie bedę robił ruchomego zawieszenia. Bardzo źle wyglądają same te paski?
Obrazek
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Już odpowiadam :)
Gąsienice wycinankowe oczywiście nie wyglądają źle. Zaprojektowane są tak:

Obrazek

Gąsienice skleja się z dwóch pasków - tych po lewej stronie zdjęcia. W obu trzeba wyciąć te małe trapeziki wewnątrz na zęby kół napędowych, w lewym pasku planowałem wyciąć również te jeszcze mniejsze trapeziki, aby bardziej uplastycznić gąsienice. Mimo, że nie przekraczają one 1mm jest to wykonalne, tylko trochę trzeba uważać, żeby nie przeciąć czego innego :) Elementy z prawego górnego rogu zdjęcia przykleja się na zewnątrz, a z dolnego zdjęcia do wewnątrz. Efekt może wyjść naprawdę niezły, a jako przykład zobacz relację JaCkyLa (wprawdzie to inne opracowanie i inny model, ale gąsienice też paskowe):
viewtopic.php?t=13863

Ja niestety użyłem kleju cyjanoakrylowego do wzmocnienia tych pasków i niestety stały się zbyt sztywne, i miejscami zaczęły pękać, dlatego też stwierdziłem, że marny był efekt tej pracy. Sądzę jednak, że do nieruchomego zawieszenia "paskowe" wyglądają całkiem przyzwoicie...

Gąski, które zrobiłem na próbę wyglądają tak:

Obrazek

Brakuje na nich dwóch elementów (wewnętrznych ząbków). Tulejki wymyśliłem zrobić z igielitu z drucików telefonicznych, części kartonowe zrobiłem sobie na komputerze w oparciu o gąsienice z wycinanki a ząbki oczywiście będą z oryginału. Z 1mm paseczka kartonu dociąłem części po zewnętrznej stronie gąski. W sumie więc mamy: 5 tulejek, 1 pasek o długości 5 mm i szerokości 1 mm łączący od zewnętrznej strony 3 tulejki, 4 paseczki o długości 1,5 mm i szerokości 1 mm (może nieco węższe), 2 "trapezy" które trzymają całą tą "konstrukcję" :) no i (póki co brakujące) 2 zęby od strony wewnętrznej = 14 elementów :)

__________________________

A na zakończenie żeby nie tylko pisać o czymś czego tak naprawdę jeszcze nie ma, dwie fotki tego co już jest :) Jedna rama wraz z zamontowanymi wózkami:

Obrazek

Obrazek

I to póki co wszystko...
Pozdrawiam Serdecznie
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
marcin1323
Posty: 80
Rejestracja: pn sty 19 2009, 19:54

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marcin1323 »

wk82 - baaardzo dziękuję za pomoc. Teraz juz wiem na pewno ze z moim skromnym doświadczeniem modelarskim napewno zrobie stałe zawieszenie i paskowe gąski.
jeszcze raz thx i czekamy na wiecej :)
Obrazek
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

marcinie1323 - nie ma za co, zawsze pomogę jak tylko będę mógł :)

-- ---------------------------

Co słychać przy budowie? A no powstała sobie druga rama i przy tej okazji postanowiłem w trakcie prac popstrykać troszkę zdjęć i pokazać Wam moi Drodzy w jaki sposób poskładałem to wszystko do kupy.
Najważniejsza część opisów jest na zdjęciach więc tutaj wspomnę tylko, że zdjęcia były robione jak farbka była mokra, klej niewyschnięty, a do tego błyskała lampa więc wszystko nie wygląda za specjalnie... Po tych pracach pokazanych na zdjęciach nastąpiło ostatnie malowanie i wszystko sobie teraz schnie - więc efekt pokażę w następnym odcinku. Dzisiaj chodzi mi bardziej o odcinek pt. "Jak to jest zrobione" :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam :)
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Witajcie

zgodnie z obietnicą dzisiaj chciałbym Wam zaprezentować efekt tego całego "drucikowania" :)

Obrazek

Oczywiście mały problem pojawił się przy łączeniu resora z wózkami. Sklejenie tych elementów ze sobą na stałe chyba zniweczyłoby mój cel jakim były ruchome wózki... W związku z tym patrząc na łączenia w prawdziwym TKW i TK-3 opracowałem sobie coś choć w części zbliżone do oryginału. Efektem tego będzie nie przyklejanie resoru do wózka, a jedynie jego wsunięcie w powstałą szczelinę - jak to wyjdzie??? Zobaczymy niedługo :)

Obrazek

W razie gdyby Ktoś kiedyś potrzebował skorzystać z takiego łączenia,

Obrazek

elementy w nieco większej rozdzielczości.

Pozdrawiam
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
ODPOWIEDZ