*[Relacja/Okręt] HNoMS Thor Heyerdahl - norweska fregata typu Nansen 1:200

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Art
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 20 2009, 13:51
Lokalizacja: Rzeszów
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Art »

Piszesz, że masz problem z równą wysokością słupków w relingach.
Może to kwestia „narządka” – spróbuj: rurka w kształcie litery „T” – belka pozioma przelotowa – na wysokość słupka.
Drugą sprawą jest narzędzie do ucinania. Są takie ucinacze z płaską „gilotynką” (ja je tam na którejś stronie pokazałem u siebie) – tną równo – bez skosów.

A, że nie wyszły łuki przy poręczach? – pewnie wyjść nie mają skoro poręcze były z lin, a te zasuwają tylko po prostych odcinkach, no chyba, że w relau jest inaczej.

I tak fajnie to wszystko wygląda.
Art
W trakcie budowy: PBY CATALINA
Zbudowałem: ARADO Ar-196 ; MiG-29; Pancernik BISMARCK
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Art pisze:Piszesz, że masz problem z równą wysokością słupków w relingach.
Może to kwestia „narządka” – spróbuj: rurka w kształcie litery „T” – belka pozioma przelotowa – na wysokość słupka.
Drugą sprawą jest narzędzie do ucinania. Są takie ucinacze z płaską „gilotynką” (ja je tam na którejś stronie pokazałem u siebie) – tną równo – bez skosów.

A, że nie wyszły łuki przy poręczach? – pewnie wyjść nie mają skoro poręcze były z lin, a te zasuwają tylko po prostych odcinkach, no chyba, że w relau jest inaczej.

I tak fajnie to wszystko wygląda.
Dziękuję za rady. Znalazłem cążki do manicure, są one ponoć przydatne do cięcia drutu - jakie było moje zdziwienie, gdy okazało się, że zamiast ładnie odcinać zgniatają przy okazji drut... W efekcie, przycinałem nożyczkami. Słupki osadzałem przy pomocy kartonowego szablonu, ale raczej powinienem zastosować taką rurkę.

Te relingi to jednak trudna sprawa, zwłaszcza na współczesnych jednostkach. Raz - że są to liny, uginające się pod własnym ciężarem. Dwa - że są przeplatane przez ucha od wewnętrznej strony relingu. Co w przypadku żyłki jest (chyba) niewykonalne...?

A na dodatek linki nie są w szarości kadłuba:
Obrazek
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Ostatni tydzień był wyjątkowo pracowity, niestety nie w dziedzinie modelarstwa okrętowego. Tak więc, jedyne co wykonałem, to podstawy M2HB 0.50BMG, wspomniane na 29. stronie wątku.

Podstawa składa się z trzech elementów - łoże z jednego:
Obrazek

I gotowe:
Obrazek


Bez bicia przyznaję się natomiast, że nie wysłałem zwycięzcom konkursu na M2HB 0.50BMG 1/200, nagrody w postaci modelu RHIBa. Ale, jak to mawiają: nierychliwie, lecz sprawiedliwie. Ask and You will get, wait and You will see ;-)
Awatar użytkownika
ruto88
Posty: 247
Rejestracja: pn lut 01 2010, 11:48
Lokalizacja: Lubawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ruto88 »

Nie dopytywałem się, bo na nagrodzie mi tak nie zależało, jak na sprawdzeniu samego siebie, czy dam rade ;-)

PZDR
Awatar użytkownika
19zbyniu95
Posty: 453
Rejestracja: wt kwie 28 2009, 17:52
Lokalizacja: Tychy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 19zbyniu95 »

A M2 kiedy zrobisz?
Pozdrawiam
Zbyszek G.

Ukończone: Ju-87 Stuka, Ba-6, Mi-24D Hind, Bn2t+t

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Mocno uproszczony wzornik mam przygotowany. Jak znajdę czas to zrobię i M2 - ale nie jest to priorytet. WKM nie są "obligatoryjne", okręt pływa bez nich.
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Wyposażenie pokładowe, ciąg dalszy.

Dziś pracowałem nad kołami ratunkowymi. Technika prosta i znana wszystkim:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zamocowałem też podstawy wkm-ów:
Obrazek

Obrazek

Oraz nowy moduł VLS. Na foto widoczne również słupki relingów, jeszcze bez linek:
Obrazek

Pozostały następujące elementy:

-oświetlenie lądowiska
-dwa zestawy jakiś czujników
-olinowanie masztu
-światła pozycyjne.
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Dzięki pomocy zupełnie kogoś innego (wcale nie był to Szyderczy Gał)wykonałem światła pozycyjne.

Technika tyleż prosta co efektywna i ekonomiczna.

Zwinąłem pasek taśmy klejącej w rurkę średnicy 1mm, wpuściłem do środka kropelkę zielonej i czerwonej farby, zamknąłem krążkami papieru...
Obrazek

a następnie odciąłem 1,5mm kawałki, aby uzyskać całkiem ładne światła pozycyjne...
Obrazek


które wkleiłem w odpowiednie miejsca tak, aby świeciły w sektorze 112,5 LB/PB:

Obrazek

Obrazek

Dla naśladowców mały hint: lepsza do zwijania jest wąska (10mm?) taśma klejąca, wydaje się delikatniejsza niż tradycyjna szeroka.

Teraz czas na finalną podstawkę.
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Po półtorej roku od wycięcia pierwszych elementów, od wersji "białej" do finalnej, projekt Nansen uznaję za zakończony. Efekt końcowy mnie zadowala, a nawet nie spodziewałem się, że potrafię skleić model w standardzie - to pierwsza taka moja budowa. Nabyłem nowe umiejętności, intensywnie ćwiczyłem starożytną cnotę, jaką jest cierpliwość. ;-)

Prezentuję więc foto gotowego modelu, sklejonego do ostatniego elementu, bez szpachli, farby, pianki itp, sklejonego głównie klejem BCG.

Z racji tego, że nie mam możliwości wykonania sesji w namiocie bezcieniowym, w tle widoczne jest wyposażenie mieszkania :mrgreen: mam nadzieję, że w oczy Was nie razi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tutaj zbiorcze foto mojej kolekcji. Na foto widoczne od dołu:

ORP Orzeł I
ORP Orzeł II, typu 613 Whiskey
ORP Orzeł III, tutaj w wersji B-808 Jarosław WMF, za nim ITS Scire, typu U212, (Marina Militare
ORP Gen. K. Pułaski, typu OHP
KNM Thor Heyerdahl, typu Nansen
Obrazek

Obrazek

Wszystkie trzy "orły" to modele dostępne w numerach specjalnych Modelarstwa Okrętowego.
Awatar użytkownika
19zbyniu95
Posty: 453
Rejestracja: wt kwie 28 2009, 17:52
Lokalizacja: Tychy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 19zbyniu95 »

No i proszę ;-)
Gratulacje!
Będzie gdzieś wydany, czy to model "jednorazowy"?
Szkoda że nie pokusiłeś się o zamontowanie tych M2 :D
Pozdrawiam
Zbyszek G.

Ukończone: Ju-87 Stuka, Ba-6, Mi-24D Hind, Bn2t+t

Na warsztacie:
ODPOWIEDZ