*[Relacja/Czołg] Panther G i Bergepanther od AH by Zło Squad

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Tak chodziło mi o brudzenie. Efekty jakie uzyskujesz są bardzo interesujące i doskonale pasują do modelu wykonanego bez malowania.
Jeśli nie masz na to chęci to nie ma tematu.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Później na przykładzie PaK-40 coś pokażę.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Minął ponad rok od ostatniej aktualizacji, a tu nowe postępy.
Nie powiem, bym był zadowolony z tyłu Berge, ale tak już zostanie.
Części powstały w ciągu ostatniego półtora roku, złożone w całość ze dwa miesiące temu, a zdjęcia dopiero teraz miałem czas zrobić na spokojnie.
Lemiesz powstał dawno temu, jeszcze w Stuttgartcie. Chyba miałem wtedy gorszy dzień. Łyżka nie wyszła... Najpierw przykleiłem żebra do niej, a potem całość nie pasowała najlepiej do reszty konstrukcji.

Następna wpadka, to wydechy. Albo ja zrobiłem za niskie, albo szablonom brakuję kilku milimetrów. Efekt jest taki, że wydechy opierają się o lemiesz i nie może on być tak blisko tylnej płyty, jak być powinien.
Wieszaki lemiesza przez to są dłuższe. Wyszło to dopiero jak zamontowałem wydechy i dorobiłem mocowania rur. Wieszaki też dorobione.

Zaczep do holowania mógłby być lepiej zaprojektowany, brak w nim pionowego sworznia. Oryginalnie można do niego podpiąć się w obydwu płaszczyznach. Ale nie chciałem już tego przerabiać.

Tylną płytę i górę przedziału silnikowego można uznać za gotowe. Chyba jeszcze dojdą zaczepy transportowe sztywnego holu. Skoro na tylnej płycie są podpory do niego, to chyba te zaczepy powinny być.

Całość oczywiście czeka poprawka retuszu brązem, ale to po skończeniu modelu i brudzenie. Po tym powinno to lepiej wyglądać.

Jeśli chodzi o całość "projektu", to mam gotowe większość detali do obydwu. Przez to, że rozpoczęte one były ponad dwa lata temu, farby do retuszu trzeba od nowa zrobić. W Berge średnio udała się, ale za wiele jej nie użyję. Obecnie wykańczam odlewane pociski do Pantery, średniej jakości, bo to moje początki. Po ich montażu musze dorobić nowe farby na retusz zewnętrzny i wtedy ruszę z nią dalej.

A teraz meritum, bo i tak większość nie czyta...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony wt sty 15 2013, 2:17 przez Sicore, łącznie zmieniany 1 raz.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Nie mógłbym spać po nocach, jakbym nie poprawił tyłu. Nowe wydechy są wyższe o około 5mm. Poprzednia wysokość była prawidłowa, ale lemiesz jest za wysoki, łatwiej wydłużyć wydechy, niż przerabiać lemiesz. Dzięki temu całość wygląda proporcjonalniej i lemiesz jest bliżej kadłuba. Dodatkowo nowe końcówki wydechów są dużo lepsze.

Obrazek

Doszły też osłony boczne i błotniki. Osłony już dawno rozciąłem na pojedyńcze elementy. Co drugi wisi krzywo, ciekawiej to wygląda, choć może mało sensownie biorąc pod uwagę ich rzeczywistą konstrukcję.
Dorobiłem górne haki, jednak dopiero po przyklejeniu ekranów, dolne wyszły lepiej.
Z błotników usunąłem dolny odcinek. Całe w tym pojeździe by wyglądały, hmm... metroseksulanie, delikatnie mówiąc...
Dodałem też poręcze do wchodzenia. Na większości rysunków, jakimi dysponuję, one występują. Niby nic wielkiego, ale chwile trzeba się pobawić. Każda inna, ale musi pasować proporcjami do reszty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok ogólny na śmieciarkę. Coraz bardziej skłaniam się ku temu, by nie montować na niej działka.

Obrazek
Ostatnio zmieniony wt sty 15 2013, 2:18 przez Sicore, łącznie zmieniany 1 raz.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Zapasowe ogniwa gąsienic. Nie wiem skąd autor wziął takie ich mocowania. Zrobiłem od nowa standardowe dla wszystkich Panter. Najwięcej czasu zajęły łańcuszki, szkoda, że nikt takich nie produkuje. A i może powinny być cieńsze, ale nie potrafię zrobić takich.
Na końcu boków kadłuba muszę jeszcze dorobić mocowania lin holowniczych. Nie występują w modelu, za to na rysunkach w monografii Tank Power tom 3, egzemplarz oznaczony jako "01.1944".

Obrazek

Obrazek

Już niby blisko, a tak daleko do końca. Narzędzia, dorobić brakujące detale, poprawki retuszu, brudzenie i niewiadomo co jeszcze...
Ostatnio zmieniony wt sty 15 2013, 2:19 przez Sicore, łącznie zmieniany 1 raz.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
Przemek W.
Posty: 360
Rejestracja: wt sie 31 2004, 11:02
Lokalizacja: Nysa
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Przemek W. »

Świetna robota :)

Wprawdzie nie pamiętam dokładnie jak autor rozwiązał to w modelu, ale Twoje wykonanie zaczepów na zapasowe ogniwa jest jak najbardziej prawidłowe...

Obrazek

Drobna uwaga...jeden zaczep powinien trzymać 2 ogniwa, a nie 3 ;-)

Pzdr
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Z moich materiałów wynika, że jest tak, jak zaproponował autor.
Czyli na boku 2x3 ogniwa, a nie jak w Panterze, 3x2 ogniwa.

edit:
Na Twojej fotce, mocowania wyglądają, jak skrócone z Pantery, a sama Berge, to już pojazd na innym podwoziu.
W modelu uchwyty są wyżej i w mocowane do górnej płyty pancerza, co pozwala zamontować na boku "regulaminowe" sześć ogniw.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
Przemek W.
Posty: 360
Rejestracja: wt sie 31 2004, 11:02
Lokalizacja: Nysa
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Przemek W. »

Hej !

Fakt...Twoja jeszcze na wersji Panther D, a ta z moich to już na panther A.

Kilka fotek z wojny, tylko przykładów. Standard 2 x 2 na każdy bok.Spójrz jak 2 ogniwa układają się na bocznej płycie pancerza. Trzecie leżało by już na ekranie...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

To już teraz jako ciekawostka.

Co do Berge z mojej foty. Jest to wersja nieco późniejsza, z kilkoma zmianami i innym lemieszem.

Obrazek Obrazek

Życzę powodzenia w dalszej budowie ;)
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Witaj

Najwyższy poziom modelarstwa można rozpoznać na różne sposoby. Ja poznaję po tym, że każdy wykonywany podzespół w takim modelu mógłby spokojnie stanowić samodzielny model. W Twojej pracy tak właśnie jest. Patrzą wszyscy ale "smaczki" dostrzegają tylko nieliczni.

Pozdrawiam
Ol49;Cid21;Od2;Px48;Coalbrookdale Loc. - R. Trevithicka; Tyn6 - modele ukończone.

W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Może być albo dobrze, albo źle!!!
Awatar użytkownika
piotr_k
Posty: 72
Rejestracja: śr lut 18 2009, 13:56
Lokalizacja: MALBORK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotr_k »

Witaj Sicore

Chyle czoła dla twojego kunsztu modelarskiego i z wielką niecierpliwością czekałem na dalszą relacje z budowy Panterek. Niestety mi w tej mierze daleko do ciebie.

Powodzenia w dalszej budowie!
ODPOWIEDZ