Jaką Cyfrę nabyć ?????

wszystko o fotografowaniu i prezentacji modeli

Moderatorzy: kartonwork, Bartosz B.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Przyznaję również że na szczęście nie sugerowałem się tabelami zestawieniami i tymi innymi ... ;-) ... poszedłem do sklepu fotograficznego " X " i wybierając aparat poprosiłem o podłączenie kilku do komputera .
Po próbnym wykonaniu zdjęć : z bliska , z daleka i przez okno / nie było przeszkód ze strony personelu / wybrałem ... i mam .

I robię zdjęcia ...

:papa:
Awatar użytkownika
goblin
Posty: 17
Rejestracja: śr lip 28 2004, 18:13
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: goblin »

Ja natomiast poszedłem do sklepu fotograficznego "Y" i dokładnie wiedziałem jaki model aparatu cyfrowego chcę kupić i ... zakupiłem go. Na moją decyzję wpłynęło kilka czynników: cena, możliwości aparatu, wyposażenie itp.

Temat wątku brzmi: "Jaką cyfre nabyć?" I każdy chyba ma prawo wypowiedzieć się jaki aparat poleciłby drugiej osobie (niektórzy chyba nie zapoznali się z tematem wątku i piszą dla samej idei pisania postów :) )

W tan sposób można naprodukować jeszcze kilkadziesiąt postów ... a może i więcej. Jednak nie wnoszą one nic sensownego i oddalamy się od tematu wątku. Jesli jednak najważniejsza jest "pisanie postów na masę" to kontynuujmy ten proces...

Pozdrawiam :!:
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Jeżeli wątek miał w założeniu odpowiedzieć na pytanie zadawane przez modelarzy którzy nie są fachowcami fotografikami , chyba nie są bo tacy podobnych pytań nie zadają , to wykazywanie się znajomością rankingów , tabel i zestawień raczej gmatwa sytuację .

Wujek próbuje TO uprościć ...

Niestety sprawa wykonania zdjęcia do zamieszczenia w internecie jest sprawa tak zawiłą i skomplikowaną niepomiernie że .... już słów po prostu brakuje .

The end Wujkowe ...
Awatar użytkownika
goblin
Posty: 17
Rejestracja: śr lip 28 2004, 18:13
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: goblin »

Nie jestem pewien czy wszyscy przeczytali poprzednie posty, bo to nie ja zacząłem cytować i komentować czyjąś wypowiedź :evil:. Moja wypowiedź była moją opinią o aparatach cyfrowych popartą pewną wiedzą, rozmowami, obserwacjami, praktyką itp. itd.

Jeśli ktoś nie chce studiować tabel, zestawień, testów, opini forumowiczów... to może sobie poczytać opinie użytkowników aparatów cyfrowych na stronie, która jest prawdziwą i uproszczoną kopalnią wiedzy na temat "cyfrówek":

http://www.recenzje.net.pl/

Swinger, skoro tak lubisz internetowe zestawienia zerknij na kolumnę TOP 20. Tutaj wyniki rankingu nie są opłacane przez producentów, polityków, czy kosmitów. Wyniki pochodzą bezpośrednio od użytkowników poszczególnych aparatów :D .
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Primo: Pewnie, w testach używa się tego samego monitora dla wszystkich aparatów. Nie oznacza to jednak, że przy użyciu innego monitora, też tego samego dla wszystkich aparatów, punktacja byłaby taka sama. Pomijając to, o czym pisał Kopajt na końcu poprzedniej strony...

Secundo: Ngdzie nie napisałem, że "tak lubię internetowe rankingi". Rankingi, tak "oficjalne" jak i "użytkownicze", nigdy nie zastąpią analizy parametrów aparatów i poczytania recenzji (amatorskich i profesjonalnych), a nie przeglądania samych ocen. Na przykład przestaw sobie na stronie, którą podajesz okres na "bez ograniczeń". Zobacz, jak się wszystko zmieni. A czy potrafisz powiedzieć, ilu z tych użytkowników tak naprawdę wie, jak wykorzystać możliwości swoich aparatów? A ilu z nich skonfrontowało posiadany aparat z innymi? Ilu z nich, kupując aparat, wybrało go mając na uwadze swoje, a nie czyjeś potrzeby, nie mówiąc o reklamie?
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

To moze ja... choc nie lubie - postaram sie podsumowac te ponad 9 stron watku :)

Trzeba kupic taki aparat, zeby mogl zrobic ladne makro i zeby kosztowal malo i rozdzielczosc - minimum 1280x1024 - powyzej 2,5 mln pixelków... To wszystko... a jak Cie stac, to kup sobie Canona DSLR :D
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

kopajt pisze:Trzeba kupic taki aparat, zeby mogl zrobic ladne makro i zeby kosztowal malo i rozdzielczosc - minimum 1280x1024 - powyzej 2,5 mln pixelków... To wszystko... a jak Cie stac, to kup sobie Canona DSLR :D
A dobry fotograf to i <<bip>> aparatem dobre fotki będzie robił.
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

kopajt pisze:i rozdzielczosc - minimum 1280x1024 - powyzej 2,5 mln pixelków...
Z zastrzeżeniem, że ok. 2mln to 1600x1200. :)
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Przysłuchuje się tu różnym wypowiedzią lecz nie widze jasnego konsensusu tej rozmowy.
Wybierając swój aparat cyfrowy należy wziąć po uwagę kilka aspetów, które w późniejszym jego użytkowaniu będą miały istotny wpływ na wygląd naszej fotografii.
1. Umiejętności i wiedza wykonującego zdjęcia. Mam tu na myśli zależności pomiędzy czasem naświeltania (szybkością opadania migawki). przesłoną, oraz lampą błyskową. Wszystkie te elementy są ze sobą bardzo mocno powiązane. Aparaty cyfrowe (opcja auto) mają bardzo specyficzne właściwości. Otóż czas naświeltania aparat dobiera sobie sam. Wiąże się to z pewnym ryzykiem. Jeżeli jest słabsze oświetlenie choć wystarczające do zrobienia zdjęcia aparat sam wydłuży czas naświeltania i zmiejszy przesłonę do minimum. Przy takich parametrach lekkie drgnięcie rączki podczas robienia zdjęcia i nie ma mowy o dobrej fotce. Obraz będzie lekko rozmazany. Rozwiązaniem jest tu tylko statyw. Zresztą nie będę pisał wykładów bo nie miejsce, ani sposobność ku temu... Chciałem powiedzieć tylko tyle że nawet najlepszy aparat cyfrowy nie zagwarantuje dobrej jakości zdjęć jeżeli sie choć trochę nie ma o tym pojęcia. Może być tak że jedno wyjdzie a inne nie....
2. To techniczne możliwości samego sprzętu. W zasadzie sprowadza się to do kompromisu przy zakupie wypas aparatu kontra jego cena. Do wykonywania dobrych jakościowo zdjęć wystarczy aparat o matrycy 3MPx ( 3 miliony pixeli) i rozdzielczości min 1280x960. Dobrze jest jednak wybrać aparat który może robić zdjęcia w rozdzielczości 2048x1536. Gwarantuje to bardzo dobre jakościowo zdjęcia formatu 10x15 a nawet większe. Tu pojawia sie jeszcze kilka innych aspektów (w zależności do czego aparat ma nam służyć) takich jak chociażby zoom (czyli przybliżanie a nie powiększanie) Dla nie rozróżniających zoom optyczny to nic innego jak przybliżanie obrazu (brak utraty jakości), a zoom cyfrowy to powiększanie (jak to działa to możecie sprawdzić w pierwszym lepszym programie graficznym. Nic innego jak strata jakości fotogrfii). Dobry aparat będzie miał wyraznie napisane jaki ma "Optical zoom". Im większy tym sprzęt mam lepszy układ soczewkowy a więc podstawową sprawę do fotografika.
3. Tu natomiast należy sobie odpowiedzieć do czego będzie nam aparat służył. Czy kupujemy go w jakimś konkretnie sprecyzowanym celu, czy ogólengo przeznaczenia. Z regóły wydatek na sprzęt, nie mały, to wybór aparatu rozmaitego przeznaczenia, a więc taki który będzie można zabać na wakacje, służył np: do naszego hobby, no i tam inne. Jeżeli tak to trzeba zwrócić uwagę na to jakie posiada parametry. Np: robienie zdjęć z bliskiej odległości tzw Makro.

Reasumując wybór aparatu dla osoby, która wcześniej nie miała styczności z fotografiką może stanowić nie lada problem. Dlatego pojawiły się wszelkiego rodzaju testy, zestawienia i porównania, które mimo obfitej ilości danych niewiele są w stanie pomóc.

Moim zdaniem aparat spełniający wszystkie oczekiwania to 3PMx z rozdzielczością 2048x1536, zoom optyczny min 6x i dobra otyka za niewygórowaną cenę . Takie parametry gwarantują aparaty rodziny min. Olympus, Kodak ...nie wymieniłem FUJI bo ten aparat ma kłopoty z wzorcem bieli ( ale to wyższa jazda)....

jeju i tak sporo wyszło....ale co tam...
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Major

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Major »

Ricoh Caplio G-4
mały,tani , ostry i bardzo szybki , makro od 1 cm.
ODPOWIEDZ