Flakpanzer 38(t) "Gepard" relacja z budowy.......

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Radek Kotecki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Radek Kotecki »

Roobert pisze:Kurcze, niezły pojazd. A pewnie jeszcze lepiej będzie się prezentował na makietce. Czy już myślałeś nad tym?
Hej Roobert
Jasne,że o tym myślałem :)
Karzdy model stawiam na małej dioramce razem z kilkoma figurkami.
Co do Flakpanzera to pomysł na dioramkę mam już w głowie chyba od trzech miesięcy,a prezentuje się on mniej więcej tak: Jest Francja 1944 jakiś miesiąc po inwazji.Załoga geparda robi co może żeby nie dać się poćwiatrować przez amerykańskie jabos.Próbując się schronić przejeżdza przez barierkę na położony poniżej poziom chodnika (nie wiem jak to lepiej opisać,chodzi mi o to że zjeżdza poprostu z dużo wyższego poziomu,zrobiłbym szkic ale kiepsko rysuję) i wtedy zrywa się gąsienica.Pojazd nie zdążył całkiem zjechać z murka i zarył nosem w ziemię,a poraniona i pozbawiona wsparcia załoga musi uciekać przed zbliżającymi się Amerykanami.
To będzie mniej więcej coś takiego,choć pewnie podczas pracy może się coś zmienić.Mam już kupione figurki (zestaw Dragona-Survivors,Panzer Crew (Kursk 1943)) Figurki mają na sobie uniwersalne mundury także nie będzie problemu z zaadaptowaniem ich do warunków francuskich.
Pozdrawiam
peter
Posty: 561
Rejestracja: wt sty 06 2004, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: peter »

coś takiego?

Obrazek

Obrazek
zapraszam na Forum Historyczne
Radek Kotecki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Radek Kotecki »

Witam
Dokładnie coś takiego,normalnie czuję się jakby ktoś ukradł mi pomysł!
Mogę wiedzieć skąd masz te fotki,i czy jest ich więcej,bo to bardzo ładna dioramka?
peter
Posty: 561
Rejestracja: wt sty 06 2004, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: peter »

rzuć okiem na właściwości obrazka. fotki wygrzebałem gdzieś w sieci - we właściwościach powinien być adres :)
zapraszam na Forum Historyczne
Radek Kotecki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Radek Kotecki »

Cześć
Nity,nity i jescze raz ........ nity to to czym ostatnio się zajmowałem.Zrobiłem ich ok 80 narazie tylko z jednej strony wanny.Własnoręczne wykonywanie nitow to bardzo praco i czasochłonne zajęcie.Zdecydowałem się na ich wymianę bo nie mogłem patrzeć na oryginalne,niektóre z nich były tak małe,że nie było ich prawie widać.Bałem się,że po nałożeniu kilku warstw farby ich widoczność jeszcze zmaleje,a wygąd modelu będzie mało realistyczny.Zresztą nitów było za mało,tak więc sporo z nich poprostu dołożyłem zgodnie z dokumentacją.
Na tym etapie prac pojawił się spory problem,którego od dawna się spodziewalem,a mianowicie złe dopasowanie elementow.Kompletnie nie pasowały boczne ścianki przedziału załogi do wanny i tylnej ściany pancernej.Po ich sklejeniu w wielu miejscach styku powstały szerokie szparyy,które zaszpachlowałem Milliputem i szpachlówką Tamiyii.
Dorobiłem też z miedzianego drutu 1mm i kawaleczka blaszki fototrawionej pewien element widoczny na wszystkich fotografiach Flakpanzera,a którego przeznaczenia nie znam.Może ktopś z Was wie co to takiego.Chodzi o bolec wystający pod pewnym kątem z górnej pyty pancernej tuż obok wlazu kierowcy?
Awatar użytkownika
Roobert
Posty: 209
Rejestracja: wt lut 17 2004, 16:23
Lokalizacja: Resko
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roobert »

Hmmm... nie wiem dokładnie jak to wygląda, ale może służy jako podpurka do tych włazów, które są za nim. Takie coś z kawałkiem gumy służyło w niektórych pojazdach (Jagdpanther) to tego aby nie obijać pancerza włazami. To jest moja propozycja i nic innego nie przychodzi mi do glowy :roll:
Radek Kotecki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Radek Kotecki »

No Roobert chyba trafiłeś w dziesiątkę !!!
Te włazy to pokrywy komory silnikowej.Jedna pokrywa złożona jest z dwóch części i składa się właśnie w stronę przedziału kierowcy.Ze zdjęć wynika,że ten "bolec" jest dokładnie na środku i z tego wynika,że mógł podpierać obie pokrywy.
Dzięki Roobert![/list]
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Element na zdjęciu to odbój/ogranicznik wychyłu klapy . Różne stosowano w różnych pojazdach i okresie . Niektóre z nich to kawałek rurki z gumą , były także drewniane klocki i inne . dopiero później stosowano sprężynowe ograniczniki szybkości opadania klap . W konstrukcjach klap elementy sprężynowe stosowano także w celu ułatwienia otwierania włazów / czyli o działaniu odwrotnym / .

W tym czecho - słowacko - niemieckim pojeździe to jest właśnie odbój .

Pozdrowienia .
Radek Kotecki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Radek Kotecki »

Hej
Prace idą w powoli,ale w dobrym kierunku.
Jak widać nitów ciągle przybywa.Zgodnie z dokumentacją fotograficzną,nity wykonuję również na górnej płycie wanny!!! Co prawda nitowania jeszcze nie skończyem,ale to już tylko kwestia czasu.Dla chcących poprawnie zbudować Geparda polecam cienutką książeczkę wyd. Militaria nr 50 "Flakpanzer 38(t) Janusza Ledwocha.Jej zasób zdjęciowy powinien w zupełności wystarczyć do zbudowania w miarę poprawnej repliki.Ponadto warto się saopatrzyć w zeszyt z serii Sqadron Signal nr 19 "Pz.38(t)".
W międzyczasie przykleiłem przednią ściankę przedziału załogi.Mocno się przy tym napracowałem,gdyż część była naprawdę fatalnie wykonana.Niedość że była za krótka to jeszcze na calej długości miała głębokie wklęśnięcie,które należało zaszpachlować.
Ponadto zabieraem się już za wykonanie repliki osprzętu radiowego,który we flakpanzerze składa się z dwóch radiostacji typu FuG5 i FuG Spr f oraz kilku mniejszych elementów.I w tym momencie mam znów pytanie: co to są te "mniejsze elementy"? Jeden z nich wykonałem z kawałka żywicy i blaszki,a znajduje się on obok siedziska po lewej stronie przedziału załogi.Ten element połączyłem z miejscem,w którym będą znajdować się radiostacje za pomocą zwykłego drucika cyny o średnicy 0,56mm.Cyna jest doskonałym,plastycznym materiałem do wykonywania imitacji wszelkiego rodzadzaju przewodów.
Na drugiej fotce możecie zobaczyć jedną z czterech ramek z zestawu RPM "Tory kolejowe",ale o tym w następnych odsłonach.Dodam tylko,że jest to związane z modyfikacją mojego pomysłu na dioramę :)
Pozdrawiam!
Radek Kotecki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Radek Kotecki »

Czołem
Tak jak pisałem ostatnio,zająłem sie osprzętem radiowym.Radiostacje zdudowałem głównie z blaszek Edzia,ale aby wyglądało jako tako konieczne było dorobienie kilku elementów,a przedewszystkim okablowania.Z osprzętu radiowego pozostało mi tylko jeszcze zamontownie słuchawek (które już zdobiłem ale one przyjdą na koniec) i pociągnięcie przewodu do podstawy anteny.
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ