[R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Witam


Żeby nie było, że nic nie robię, chciałbym pokazać obecny etap prac nad modelem.

Od ostatniej aktualizacji, wszystko sklejone zgodnie z zaleceniami autora, więc nie ma się co rozpisywać.

Model jest obecnie pokryty lakierem, stąd połysk widoczny na zdjęciach. Są to dwie warstwy Mr.Super Clear UV Cut Gloss (dokładny opis sposobu w jaki lakieruje modele, jest dostępny w wątku o Ju-88). Jest to warstwa gotowa na przyjęcie miejscowego washa, który będzie imitował ślady eksploatacji. Finalnie całość będzie pokryta półmatem, także model nie będzie się tak świecił jak teraz oraz wyrówna się poziom pokrycia lakieru (obecnie miejscami widać większy połysk spowodowany różnicą chłonięcia lakieru przez karton).
Retusz wykonany został na całym modelu przed lakierowaniem.


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zdjęcia nie są wysokich lotów, bo robione telefonem zaraz po wyschnięciu lakieru. Jednak wydaje mi się, że wszystko jest w miarę dobrze widoczne.

W kolejnej aktualizacji najprawdopodobniej będzie podwozie.

Pozdrawiam

PS: Radek, nie chce nic mówić, ale Twoje zdjęcie wyjaśniające działanie pasów zniknęło, a pojawiła się jakaś laska w szlafroku :D.....

Obrazek
Awatar użytkownika
greatgonzo
Posty: 285
Rejestracja: pt lis 30 2007, 22:45
Lokalizacja: Giżycko
x 10

Re: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greatgonzo »

Meandry działania internetu czasem mnie przerastają. Nie będzie zdjęcia :(.
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Radek, a ja bym nalegal zebys to zdjecie wrzucil ponownie.
Po pierwsze, dlatego ze jestem fanem rysunkow pogladowych wykonanych przez Ciebie i wedlug mnie to bardzo ubogaca relacje.
A po drugie, wykazujesz moj blad w interpretacji historycznej, co jest dobrym uzupelnieniem do dyskusji o pasach.
Takze uwazam, ze to zdjecie/rysunek, musi byc w relacji.
Jezeli masz problem z hostingiem, to moze Tomek pomoglby wrzucic fotke na serwer forumowy.
Awatar użytkownika
greatgonzo
Posty: 285
Rejestracja: pt lis 30 2007, 22:45
Lokalizacja: Giżycko
x 10

Re: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greatgonzo »

Rysunku nie żałuję. Ale faktycznie przewrócił mi się cały mój system hostingowy i teraz nie bardzo chcę się tym zajmować. Ale fotkę udostępnię.
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Witam

Początkowo, w związku z okrągłymi rocznicami wybuchu II Wojny Światowej i rozpoczęcia Kampanii Wrześniowej, na dzisiejszy dzień planowałem galerię modelu PZL P.11c. Niestety zawiesiłem nad nim pracę na początku roku, aby ruszyć dalej ze Spitfire'ami, gdyż były w zaawansowanym stadium budowy i wydawało mi się, że nie zabiorą mi dużo czasu. Optymistycznie liczyłem, że uwinę się z nimi do czerwca, a przez wakacje ukończę Jedenastkę. Tak, aby była gotowa akurat na 1 września. Niestety prace nad brytolami przeciągnęły się, a ja nie potrafiłem wrócić do Puławszczaka przed ich skończeniem. W ten sposób w P.11c niewiele do dzisiaj zostało zrobione, za to pierwszym ukończonym angolem, został Spitfire Vb RF-D.

To właśnie ten model będzie małą cegiełką upamiętnienia tego wyjątkowego dnia. Według źródeł, Jan Zumbach nie uczestniczył w Kampanii Wrześniowej jako pilot, ze względu na rekonwalescencję, jaką odbywał po wypadku. Również Spitfire, nie był na wyposażeniu Sił Powietrznych IIRP. Jednak dalsze losy tego pilota i tego samolotu, nierozerwalnie kojarzą się z heroiczną walką Polaków z Niemcami na teatrach II Wojny Światowej.

Sam model bardzo dobrze znany i wielokrotnie pokazywany. Opisany przeze mnie dość szczegółowo we wcześniejszych postach tej relacji, gdzie wyszczególniłem, co uległo zmianie w porównaniu do wycinanki proponowanej przez Wydawnictwo. Dodam tylko, że w dzisiejszej aktualizacji koła podwozia to żywica od AH, drzwi kabiny oraz mechanizm zamykania limuzyny to żywica od Barracuda Studios, lufy toczone od RB model, a linki anteny radia to Rigging od Ammo MIG o rozmiarze 0.02mm.

Brudzenie oraz ślady eksploatacji wykonane tymi samymi technikami co w przypadku JU-88. Natomiast ich rozmieszczenie i wygląd na podstawie zdjęć okresu wojennego różnych Spitfire'ów Vb (te lokalizacje, które nie były widoczne na zdjęciach BM144, a ślady powtarzały się w innych egzemplarzach), ale szczególnie z sesji zdjęciowej tego samolotu na lotnisku Kirton-in-Lidsey z lipca 1942 roku. Te zdjęcia zaczerpnąłem z książki "Donaldy Zumbacha" Wojtka Matusiaka. Posłużą one również, jako inspiracja do stworzenia podstawki pod model, która zostanie zaprezentowana w kolejnej odsłonie relacji.

W związku z tym, poniżej prezentuję gotowy model, jednak nie jest to jego galeria końcowa, gdyż ta będzie pokazana, kiedy zostanie on przytwierdzony do podstawki. Razem będą tworzyć integralną całość i w ten sposób będą prezentowane w mojej kolekcji.
Zapraszam zatem do zdjęć modelu Spitfire Vb RF-D BM144 stan na lipiec 1942 roku. Pilot Jan Zumbach:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziękuję i pozdrawiam
ManiekB
Posty: 94
Rejestracja: pn wrz 05 2005, 23:49
Lokalizacja: Łask/Łódź
x 3

Re: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ManiekB »

Następny świetny model w twoim wykonaniu.
Pozdrawiam
Warsztat i Galeria Ty2 Trumpeter 1:35
Awatar użytkownika
piotter
Posty: 203
Rejestracja: ndz lis 20 2005, 14:42

Re: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotter »

Zazwyczaj staram się unikać pustej paplaniny i publikowania niewiele wnoszących wpisów ale...
Seria zdjęć Twojego Spitfira sprawiła że muszę się odezwać. :lol:
Zanim ci pogratuluję chcę ci podziękować za możliwość oglądania takich modeli i śledzenia procesu ich powstawania. Dla takich modeli warto udzielać się w internecie. Dla takich modeli warto tu zaglądać i za to cenię KW bo jest Was tu więcej.
Dziękuję więc i gratuluję. Fantastyczna praca!

Czekam na podstawkę i galerię końcową - tam ci dopiero posłodzę. ;-) :chytry:
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Śliczny! Piotr, mam nadzieję, że wpadniesz z nim do Przeciszowa?
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Dzieki Panowie.
Niestety do Przeciszowa sie nie wybieram. Plan byl taki zeby pojechac, nawet mialem nocleg zaklepany, a pozniej wszystkie plany wywrocily sie do gory nogami :/ Zaluje bardzo, ale moze w przyszlym roku!
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Supermarine Spitfire mk.Vb (AH) - słynny Donald Janka Zumbacha

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Bardzo żałuję, że nie jedziesz. Liczyłem na intensywne oglądanie modelu na żywca. A sam model piękny, bardzo mi się podoba jak integrujesz efekty weathering'owe z drukiem. Nic się nie gryzie, całość współgra ze sobą. Zaakcentowane oddzielenie pokrywy zbiornika paliwa też na duży plus. Czekam na fotki z podstawką. Gratulacje!
ODPOWIEDZ